ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Šlopster-Klopsters 20. martā centīsies apēst Sauli


Publicēts: 18.03.2015

2015. gada 17./18. marta nakts daudzu atmiņā iespiedīsies kā neprātīgā spilgto kāvu deja. Iespējams varam to uztvert kā kompensāciju laikapstākļiem, kādi tiek solīti 20. martā gaidāmajam Saules aptumsumam, kas sāksies no rīta 10:56, bet maksimuma fāze iestāsies 12:05. Lai gan šobrīd sinoptiķu prognozes ir visai nelabvēlīgas, cerēsim uz kādu šķirbiņu mākoņos, jo nākamais daļējais Saules aptumsums Latvijā būs vērojams tikai 2021. gada 10. jūnijā.

Šis tiešām būs ļoti interesants aptumsums, kas iestāsies mazāk kā diennakti pirms astronomiskā pavasara. Pēdējo reizi pilns aptumsums pavasara ekvinokcijas laikā bija vērojams 1662. gada 20 martā. Savukār 1681. gada 20. martā bija vērojams hibrīdais Saules aptumsums. Savukārt nākamais "pavasara" Saules aptumsums nav jāgaida nemaz tik ilgi - 2034. gada 20. martā. Jāsaka gan, ka Latvijā Saule tad tiks aizēnota pavisam nedaudz.

20. marta aptumsums iestāsies aptuveni dienu pēc Mēness atrašanās perigejā, kad pavadoni no Zemes šķirs tikai 357 583 kilometri, kas ir viens no vismazākajiem attālumiem 2015. gadā.

Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi 2 – 6 gados. Iepriekšējais daļējais Saules aptumsums Latvijā bija novērojams 2010. gada 4. janvārī, bet nākamais būs novērojams tikai pēc 6 gadiem – 2021. gada 10. jūnijā. Savukārt pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954. gadā, bet nākamais būs novērojams tikai 2142. gadā. Interesanti ir arī tā saucamie gredzenveida Saules aptumsumi. Tāds Latvijā būs vērojams 2039. gadā.

Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz Saules disku. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā atkarībā no aptumsuma fāzes Saule vizuāli atgādina apli ar nelielu robu, bet 20. martā aptumsuma maksimuma brīdī Latvijā tā izskatīsies pēc sirpja ar augšup vērstiem galiem.

2015. gada 20. martā aptumsums Rīgā sāksies plkst. 10:56, maksimālā fāze būs plkst. 12:05, bet aptumsums beigsies plkst. 13:14. Latvijas ziemeļrietumu daļā aptumsums sāksies un beigsies līdz pat 2 minūtēm ātrāk, bet dienvidaustrumu daļā – līdz pat 2 minūtēm vēlāk. Maksimālā aptumsuma fāze (Saules diametra aizsegtā daļa) Rīgā būs 0,77, Latvijas ziemeļrietumos – 0,80, bet dienvidaustrumos – 0,74. Jāpiezīmē, ka 2021. gada aptumsuma fāze Rīgā būs vien 0,31. Tuvākais Saules aptumsums, kas būs ne mazāk ievērojams kā šī gada aptumsums, Latvijā būs novērojams 2026. gadā (fāze 0,84).

Rīgā organizēti 20. marta Saules aptumsuma novērojumi notiks Ķīpsalā skvērā pie Swedbank centrālās ēkas.

Atlantijas okeāna ziemeļu daļā, joslā starp Islandi un Britu salu arhipelāgu un Ziemeļu ledus okeānā 20. martā būs novērojams pilns Saules aptumsums. Pilnā aptumsuma josla šķērsos arī Svalbāras arhipelāgu. Tieši no šīs vietas pilnu Saules aptumsumu vēros arī ceļotāju grupa no Latvijas, kuras dalībniekiem ir vairāku Saules aptumsumu novērojumu pieredze dažādās pasaules vietās. Ceļotāju grupa savos iespaidos dalīsies StarParty #13.

Atgādinām, ka uz Sauli cauri disketēm, kompaktdiskiem, kvēpinātiem stikliem un melnajām plēvēm skatīties NEDRĪKST nedz ar binokli, nedz teleskopu, nedz ar neapbruņotu aci. Savu veselību saudzējot, izmantojiet šim nolūkam īpaši paredzētus filtrus/brilles/plēves utt. Variet arī projicēt Sauli uz ekrāna, izmantojot teleskopu, binokli vai putu karoti.

Ja laikapstākļi vērotājus Latvijā pievils neglābjami, tad ir vairākas vietas, kur varēs aptumsumu vērot tiešraidē:

Papildus informāciju varat iegūt vietnē Saulespulkstenis.

LAB, Saulespulkstenis.lv

Komentāri

  1. HMZ tieši 18.03.2015 domāja šādi:

    Varbūt varēs vērot polārblāzmu un saules aptumsumu vienlaicīgi ?

  2. Nelabojams tieši 18.03.2015 domāja šādi:

    Hehe, es taisni 20.martā būšu Oslo; tur fāze kaukur ap 0,9 būs - pat ja apmācies, tad gaismas samazinājums jau labi samanāms. Vienīgi īsti nebūs laika pavērot, jo darba darīšanās...

  3. Andis tieši 20.03.2015 domāja šādi:

    Pagaidām izskatās, ka mākoņi varētu strādāt kā dabīgais filtrs un kaut ko saskatīt varētu.

  4. Jupis tieši 20.03.2015 domāja šādi:

    Skaisti. Skatījos aptumsumu Ventspilī. Bija nomācies un pie tam aptumsuma laikā sāka līt lietus, taču uz ~pusstundu tieši svarīgākajā brīdī mākoņi Saules virzienā bija plāni, aptumsums bija novērojams vispirms ar tumšajām brillēm, tad disketēm, un tad ar neapbruņotu aci, pateicoties "dabīgajam filtram". Ne pirms, ne pēc tam Saule nebija saskatāma.

  5. Nelabojams tieši 21.03.2015 domāja šādi:

    Palaimējās! Oslo bija no paša rīta bezcerīgi nomācies, lija. Taču tieši uz maksimālo fāzi mākoņi mazliet pavērās un 0,9 sirpītis bij visā krāšņumā redzams minūtes 15. Un vēl trāpījās tieši kafijas pauzes laikā :D Pēc tam atkal nomācās un lija līdz pat vakaram.






Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!