ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

16. jūlijā Latvijā būs novērojams daļējs Mēness aptumsums


Publicēts: 12.07.2019

2019. gada 16. jūlija vakarā un 17. jūlija naktī Latvijā būs novērojams daļējs Mēness aptumsums. Lai arī Mēness aptumsumi nav pārāk reta astronomiska parādība, šis Mēness aptumsums būs nozīmīgs, jo līdz nākamajam ievērības cienīgam Latvijā redzamam Mēness aptumsumam būs jāgaida vairāk nekā seši gadi, kad 2025. gada 7. septembrī būs novērojams pilns Mēness aptumsums.

Aptumsuma sākumā Mēness vispirms ieies Zemes pusēnā, pēc tam plkst. 23:02 sāksies aptumsuma daļējā fāze, kas ilgs gandrīz trīs stundas līdz 17. jūlija plkst. 2:00. Mēness aptumsuma maksimālās fāzes brīdis visur Latvijā būs 17. jūlijā plkst. 0:31, bet Mēness aptumsums beigsies plkst. 3:18, kad Mēness izies no Zemes pusēnas. Aptumsuma maksimālās fāzes brīdī satumsusi būs nedaudz vairāk nekā puse no Mēness diska. Jāņem vērā, ka aptumsuma laikā Mēness atradīsies zemu virs horizonta dienvidaustrumu un dienvidu pusē.

Lai arī Mēness aptumsumi pasaulē notiek vidēji 2 – 3 reizes gadā, ne visi aptumsumi ir novērojami Eiropā. Nereti aptumsumu novērošanai traucē arī nelabvēlīgi laika apstākļi.  Latvijā iepriekšējais pilnais Mēness aptumsums bija novērojams šī gada 21. janvāra rītā.

Nākamā iespēja novērot daļēju Mēness aptumsumu Latvijā būs 2023. gada 28. oktobra vakarā. Taču šī aptumsuma laikā satumsīs tikai neliela Mēness diska apakšējā daļa.

Lai novērotu Mēness aptumsumu, nav nepieciešams speciāls aprīkojums. To bez grūtībām būs iespējams novērot ar neapbruņotu aci. Galvenais priekšnoteikums veiksmīgiem novērojumiem ir skaidras debesis un piemērota novērojumu vieta, kurā skatu dienvidaustrumu un dienvidu virzienā neaizsedz ēkas vai koki.

Latvijas Astronomijas biedrība (LAB) apvieno astronomijas profesionāļus un interesentus, lai popularizētu astronomiju. LAB biedri piedalās žurnāla „Zvaigžņotā Debess” veidošanā, vada debess novērojumus Latvijas Universitātes Astronomiskajā tornī un organizē regulāras informatīvas sanāksmes. Plašāka informācija LAB mājaslapā www.lab.lv.

LAB atgādina, ka līdz 5. augustam turpinās vārdu došana Latvijas citplanētai un tās zvaigznei. Vārdus var dot LU interneta vietnē ej.uz/citplaneta.

LAB

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: