Uzdāvini zvaigznes!
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

1.08.2008 - daļējs Saules aptumsums Latvijā (4844/6)


Publicēts: 24.07.2008

Saulei austot - Kanādā, rietot - Ķīnā, pa vidam šķērsojot Grenlandi, Svālbārdu, Krievijas plašumus Sibīrijā un Mongoliju. Tāds būs šaurais pilna aptumsuma ceļš 2008. gada 1. augustā. Daudz plašākā reģionā - Ziemeļamerikas austrumos, lielākajā daļā Eiropas un Āzijas - būs redzams daļējs Saules aptumsums. Laika ir palicis maz, meklējiet rokā drošus vērošanas palīglīdzekļus vai dodieties uz publiskajām novērojumu vietām!

Maksimālais pilna aptumsuma ilgums būs novērojams Sibīrijā (65°38′48″N, 72°16′24″E), kur tas ilgs 2 minūtes un 27 sekundes, kas to ierindo īso aptumsumu rindas galā. Vidēji pilna Saules aptumsuma maksimuma fāze ilgst 3 minūtes. Garākais iespējamais laiks ir 7 minūtes un 31 sekunde. Nākamais ilgākais Saules aptumsums notiks 2150. gadā - 7 minūtes un 14 sekundes. Platākajā vietā pilna ēna būs 237 km plata. Pilns ēnas ceļš būs 10 200 km.

Atcerēsimies, ka uzņēmīgi jaunieši no Latvijas ir devušies ceļojumā uz Novosibirsku, lai tur vērotu pilnu Saules aptumsumu. Turēsim īkšķus un sekosim viņu gaitām Twitterī.

Latvijā daļējs Saules aptumsums sāksies 08:47:29 UT (11:47:29 LV laiks) un noslēgsies 10:54:37 UT (13:54:37 LV laiks). Patlaban tiek prognozēts daļēji mākoņains laiks.

Saules aptumsuma mehānisms ir pavisam vienkāršs - Mēness nostājas starp Zemi un Sauli, uz īsu brīdi daļēji vai pilnībā bloķējot Saules sistēmas centrālo zvaigzni. Pateicoties Mēness un Saules izmēru un attālumu attiecībām, no Zemes šie abi objekti šķiet vienāda izmēra. Tādēļ mēs varam vērot pilnu Saules aptumsumu, kad Mēness disks pilnībā aiziet priekšā Saules diskam. Atsevišķos gadījumos, kad Mēness un Saules attālumu attiecības mainās orbītu novietojuma dēļ, Mēness izskatās mazāks kā Saule. Tādos brīžos ir vērojams gredzenveida Saules aptumsums.

Lai arī šķiet, ka Saulei ir jābūt tumšai aptumsuma laikā, nekādā gadījumā nevērojiet to ar neapbruņotu aci, vēl jo vairāk caur palielinošām ierīcēm, kas nav aprīkotas ar speciāliem filtriem. Nav visai prātīgi lietot saulesbrilles, diskešu plēvītes vai tamlīdzīgus materiālus. No šāda tipa filtriem, kas ļauj lūkoties tieši uz Sauli, visdrošāk ir izmantot sertificētu firmu ražojumus, kas garantē sava produkta drošību. Vēl viens drošs veids ir Saules projekcija uz citas virsmas - sienas, baltas lapas, baltas tāfeles.

Rīgā Astronomijas attīstības fonds rīkos Saules aptumsuma vērošanu pie Hansabankas centrālās ēkas Ķīpsalā jeb Saules akmens. Tur no 11:00 līdz 15:00 darbosies mobilā observatorija. Saules attēls tiks projicēts uz observatorijas sienas un ikviens interesents varēs nofotografēt redzēto. Aptumsumu varēs vērot arī Latvijas universitātes centrālās ēkas astronomijas tornī Raiņa bulvārī 19.

Lai skaidras debesis!

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!
MĒNESS FĀZE