ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Aptuveni trešdaļa cilvēku nav redzējuši Piena Ceļu


Publicēts: 13.06.2016

Noteikti esi dzirdējis sakām, kas no acīm prom, tas no sirds ārā. Šobrīd aizmirstībā lēnām zūd Piena Ceļš - viens no fantastiskākajiem un iedvesmojošākajiem skatiem Zemes debesīs. Zūd ne jau tāpēc, ka pagaistu pats Piena Ceļš, bet gan tādēļ, ka uz Zemes gaismas piesārņojums kļūst arvien intensīvāks un plešas plašumā. Itālijas un ASV zinātnieku veiktajā pētījumā ir noskaidrots, ka aptuveni trešdaļa cilvēces mūsdienās nav redzējusi majestātisko Piena Ceļa joslu.

Gaismas piesārņojums ir viens no agresīvākajiem vides ietekmes veidiem. Attīstītajās valstīs, jo īpaši pilsētās, mākslīgo gaismu klātbūtne rada spožu miglu, kas apslēpj skatam naksnīgās debesis.

Kā pastāstīja NOAA Nacionālā Vides informācijas centra speciālists Kriss Elvidžs, ASV aptuveni 80% iedzīvotāju nav redzējuši Piena Ceļu.

"Tā ir būtiska daļa mūsu saiknē ar kosmosu un nu tā ir zudusi," teica Elvidžs, kurš kopā ar starptautisku zinātnieku grupu atjaunoja gaismas piesārņojuma pasaules karti, izmantojot augstas izšķirtspējas satelītattēlus un precīzus debesu spožuma mērījumus.

"Es ceru, ka šī karte beidzot atvērs cilvēkiem acis saistībā ar gaismas piesārņojumu," teica pētījuma vadītājs Fabio Falči no Gaismas Piesārņojuma Zinātnes un tehnoloģiju institūta Itālijā.

Visizteiktākais gaismas piesārņojums ir tādās valstīs kā Singapūra, Itālija un Dienvidkoreja, savukārt vistumšākās debesis ir Kanādā un Austrālijā. Rietumeiropā tumšu vietu atlicis pavisam nedaudz, pārsvarā tās atrodamas Skotijā, Zviedrijā un Norvēģijā. Lai arī ASV var lepoties ar milzīgiem plašumiem, aptuveni puse no teritorijas cieš no gaismas piesārņojuma.

Lai arī šī varētu šķist tikai kā debesu vērotāju čīkstēšana par tumšu vietu trūkumu, jaunākie pētījumi ir pierādījuši, ka gaismas piesārņojumam ir būtiska kaitīga ietekme arī uz dzīvajām radībām.

Gaismas piesārņojuma mazināšanā aicinātas iesaistīties gan privātpersonas, gan pilsētu un ciemu pārvaldes. Samazinot gaismas intensitāti, izslēdzot nevajadzīgo apgaismojumu un izmantojot risinājumus, kas samazina gaismas noplūdi debesu virzienā, var palielināt debesīs ieraugāmo objektu skaitu.

Ja arī tu piederi pie tiem, kas nekad nav sajūsmā vēries bālajā zvaigžņu upē, zini, ka arī Latvijā var atrast tumšas vietas. Izmanto izdevību augustā, kad Piena Ceļš atradīsies tieši virs galvas, dodies izbraukumā prom no pilsētas un izbaudi majestātisko Piena Ceļu.


Gaismas piesārņojuma pasaules karti atradīsi šeit: http://cires.colorado.edu/artificial-sky

University of Colorado

Komentāri

 1. Augusts tieši 14.06.2016 domāja šādi:

  Vai tad tikai augustā var redzēt ? Pie savām mājām piena ceļu redzu ik reizi, kad ir skaidras debesis. Ja aizbrauc uz kalniem un paliek pa nakti virs mākoņiem, skats, protams, ir n-tās reizes labāks.

 2. Redaktors tieši 15.06.2016 domāja šādi:

  Principā gandrīz viss, ko mēs redzam debesīs, ir Piena Ceļš, kā nekā mēs dzīvojam šajā galaktikā. Tomēr tautā par Piena Ceļu dēvē to blāvo joslu, galaktikas plakni, kas Latvijā tomēr vislabāk redzama vasaras otrajā pusē, rudens sākumā, kad ir skaidras un jo īpaši bezmēness naktis.

 3. ku ku tieši 11.07.2016 domāja šādi:

  NASA Lies About The Hubble Telescope: Its Really on a Boeing 747 - Exposed
  https://www.youtube.com/watch?v=SIfp0lIpyxs


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!