ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Top lielākais optiskais teleskops pasaulē


Publicēts: 19.01.2009

Nesen Starspace jau rakstīja par lielāko radioteleskopu, kurš top Ķīnā. Optisko teleskopu lauciņā arī gaidāmi jaunumi. ESO – (European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere) veido jaunu teleskopu, kurš būs lielākais pasaulē un spēs saskatīt ”vājākās zvaigznes tālākajās galaktikās”.

Teleskops tiks veidots no 906 spoguļiem, katrs 1.45 metri diametrā, kuri saskaņoti orientēti darbosies, kā viens liels spogulis 42 metru diametrā. Tam ir piecas reizes lielāks diametrs un 25 reizes lielāks spoguļa virsmas laukums, nekā patreizējam līderim VLT teleskopam Čīlē (Very Large Telescope, VLT in Chile). Sekundārais spogulis būs 6 metri diametrā. Lielāko teleskopu pasaulē sauc E-ELT (European Extremely Large Telescope).

 ”Darbojoties tik nozīmīgā projektā, mēs atrodamies zinātnisko instrumentu veidošanas pašā spicē”, skaidro astronoms Per Kjærgaard Rasmussen (Niels Bohr Institute), kurš ir arī Dānijas komandas līderis, kura veido specifisku spektrogrāfu jaunā teleskopa vajadzībām.

Parasti ar spektrogrāfu vienlaikus var nomērīt vienu objektu. Jaunais spektrogrāfs varēs nomērīt līdz pat 300 objektiem vienlaikus. Spektrogrāfs būs tik jūtīgs, ka spēs piepildīt astronomu sapni un tiešā veidā fotografēt planētas, kas riņķo ap citām Piena Ceļa galaktikas zvaigznēm. Tas varēs arī novērot pašas pirmās zvaigznes un galaktikas, kas radās pirms 13 miljardiem gadu.

Spektrogrāfu kopīgiem spēkiem veido Francija, Holande, Itālija, Dānija, Vācija un Anglija. Sākotnējos izpētes darbus plānots pabeigt līdz 2010. gada janvārim. Projektu pilnībā plānots pieņemt 2010. gada vasarā. Un visbeidzot, teleskops varētu sākt darboties 2018. gadā.

Domājams, tas būs lielākais astronomijas projekts uz Zemes nākamo 20 gadu laikā un izmaksās ap miljards eiro. Vēl nav zināma precīza vieta, kur atradīsies teleskops, taču tas visticamāk būs Čīlē.

E-ELT teleskopa lapa, ESO.org.

Rakstu sagatavoja Ints

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: