ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Binoteleskopa pirmie attēli


Publicēts: 7.03.2008

Binokli esat redzējuši? Nu tad iedomājieties binokli, kur katrā pusē ir 8,4 metrus milzīgi spoguļi. Šis milzenis ir meklējams Arozinā, Grehema kalnā - lielais binokulārais teleskops (LBT). Šonedēļ tika publicēti pirmie fotoattēli, kas iegūti ar LBT.

LBT teleskops ir ASV, Itālijas un Vācijas kopprodukts. Binokulārās gaismas attēli ir ne tikai nozīmīgi pašā LBT projektā, bet visā astronomijas zinātnē kā tādā.

Pirmajos LBT attēlos redzama spirālveida galaktika NGC 2770, kas atrodas 102 miljons gaismas gadu attālumā. NGC 2770 ir relatīvi tuvs kaimiņš.

Pirmajā attēlā ir kombinēti ultravioletajā spektrā un zaļās gaismas spektrā uzņemtie attēli, kas parāda reģionus, kur patlaban veidojas jaunas, karstas zvaigznes. Šie reģioni atrodas galaktikas spirāles zaros. Otrajā attēlā, kurš izveidots sakombinējot sarkanā spektra attēlus, redzama vecāko un aukstāko zvaigžņu atrašanās reģioni. Savukārt trešajā publicētajā attēlā apkopoti ultravioletā, zaļā un tumši sarkanā spektra fotouzņēmumi. Pēdējā attēlā vienkopus redzami dažādu temperatūru reģioni.

LBT kopējā gaismjutīgā apgabala diametrs ir 11,8 metri. Attēla asums ir ekvivalents 22,8 metru teleskopam.

"Funkcionējošs binokulārais teleskops ir svētki ne tikai LBT projektam, bet visai astronomijas sabiedrībai," pastāstīja profesors Pēteris Stritmaters. "Attēliem, kas fotografēti ar šo teleskopu, līdzīgi nekad agrāk nav redzēti. Šīs ierīces spējām un attēlu dzidrumam nav konkurentu. LBT sniegs iespēju ielūkoties visuma vēsturē, iespējams pat redzēt tā dzimšanu."

Pēc vairāk kā 10 gadu ilgiem priekšdarbiem, LBT ir veiksmīgi uzsācis darbu. Kopējās izmaksas ir 120 miljoni USD. LBT ir pirmais no ekstra lielajiem optiskajiem teleskopiem. LBT kopējais svars ir 600 tonnas. Jau pati konstrukcija, uz kuras uzmontēts šis milzis, ir arhitektūras brīnums. Pirmie celtniecības darbi sākās jau 1996. gadā. Teleskops tika būvēts Itālijā, bet spoguļi veidoti, dzidrināti un pulēti pašā Arizonā. Teleskops Arizonā tika nogādāts 2002. gadā, pirmais spogulis - jau 2003. gadā. Šis spogulis tika iemontēts 2004. gadā, bet otrais - 2005. gadā. Pirmie attēli ar vienu spoguli tika iegūti 2005. gada oktobrī ar 36 Mpx CCD kameru, kuru izstrādāja Romas universitāte. 2007. gada novembrī tika piegādāta otrā kamera. Tādejādi zinātniekiem bija iepējams izmantot abas teleskopa "acis" vienlaicīgi.

LBT korporācijas vadītājs Džons Šēfers izteicās, ka "starptautiskās sadarbības potenciāls ir neizmērojams. LBT projekts reiz bija tikai ideja un tagad tas ir pasaules visattīstītākais teleskops, kura realizēšanu nodrošināja vairāk kā 15 starptautiskas institūcijas. Šāda instrumenta izveidošana skaidri parāda uz ko ir spējīga cilvēce, kad tā sanāk kopā un strādā vienotam mērķim."

LBT

Komentāri

 1. StarCaptain tieši 9.03.2008 domāja šādi:

  Pasaules klases teleskops kam nav analoga un tikai 120 miljoni zaļo, pie mums pat štrunta tiltu vai bibloteku nevar uzbūvēt bez miljarda..

 2. Redaktors tieši 9.03.2008 domāja šādi:

  Jā, intereses pēc pārbaudīju LBT preses relīzē. Tur tiešām stāv rakstīts 120 miljoni USD. Varētu lētās izmaksas varbūt novelt uz kaut kādiem darbiem, kas tika veikti cilvēces vārdā par velti...

 3. Holmss tieši 12.03.2008 domāja šādi:

  Par šitādu nebūtu žēl maksāt nodokļus :D
  Cik ļoti atšķiras bildes no Habla iegūtajām?

 4. Redaktors tieši 12.03.2008 domāja šādi:

  Stāsta, ka izšķirtspēja ir desmit reizes labāka kā Hablam...

 5. myxz tieši 13.03.2008 domāja šādi:

  Smukas bildītes.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: