ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

10. jūnijā balsta tornī tiks pacelta RT- 32 antena (2722/3)


Publicēts: 23.05.2015

Ventspils Augstskolas Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra veiktie vērienīgie rekonstrukcijas darbi radioteleskopu antenām Irbenē tuvojas noslēgumam un 10. jūnijā plānots atjaunoto RT – 32 antenu pacelt atpakaļ balsta tornī.

Rekonstrukcijas darbi notiek projekta IKSA-CENTRS ietvaros. 2014. gada nogalē antena tika nocelta renovācijas darbu veikšanai, kurus plānots pabeigt līdz 10. jūnijam, kad antenu novietos atpakaļ balsta tornī. Pilnībā radioteleskopu modernizācijas darbus plānots pabeigt šī gada rudenī.

Antenas nocelšana iepriekšējā gada nogalē izraisīja lielu sabiedrības interesi un arī šoreiz aicinām interesentus ierasties Irbenē 10. jūnijā un klātienē vērot, kā tiks pacelta un novietota balsta tornī antena, kura sver gandrīz 80 tonnu. Antenas pacelšanu veiks viens no pasaulē lielākajiem celtņiem, – kompānijas “Arsava” rīcībā esošais pacēlājs “Liebherr LG1750”, kura uzstādīšanai nepieciešamas vismaz 3 dienas.

Lai uzstādītu celtni uz Irbeni dosies 30 tehnikas vienības – 27 kravas automašīnas, kā arī 3 celtņi. No tiem 2 būs lielie celtņi – pamatceltnis, kurš veiks antenas pacelšanu balsta tornī un palīgceltnis, ar kura palīdzību veiks montāžu un sagatavošanās darbus, lai nodrošinātu pamatceltņa darbību. Papildus šiem celtņiem tiks atgādāts arī pacēlējs, kurš tiks izmantots, lai darbinieki varētu veikt visus nepieciešamos sagatavošanās darbus.

Antenas pacelšana balsta tornī un nostiprināšana būs daudz sarežģītāks process kā nocelšana rekonstrukcijai. Šāda mēroga antenas rekonstrukcijas darbi līdz šim nav veikti, tādēļ piesaistīti spēcīgākie Ventspils Augstskolas inženieri un zinātnieki, kā arī speciālisti no ārvalstīm. Darbu norisi būtiski var ietekmēt arī laikapstākļi – spēcīga vēja gadījumā, pacelšanu nāksies atlikt un gaidīt līdz laikapstākļi uzlabosies.

Ventspils Augstskola

Komentāri

 1. 111 tieši 7.06.2015 domāja šādi:

  10.jūn. liks atpakaļ, viss pēc plāna?

 2. Redaktors tieši 8.06.2015 domāja šādi:

  Pagaidām nav ziņu, ka netiks pacelta. Sākums 10.30.

  Protams, ja rīt pēkšņi uzrodas spēcīgs vējš, tad var nākties tomēr atlikt.

 3. x-f tieši 10.06.2015 domāja šādi:

  Irbenes radioteleskopa antenas pacelšanas tiešraide - https://youtu.be/nQEXkq0MC9c






Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!