ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Privātā sirsniņmāja


Publicēts: 8.01.2009

Sirsniņmājas ir cilvēka ikdienas neatņemama sastāvdaļa. Visur, kur ir cilvēki, ir arī tualetes. Skaistākas, neglītākas, elegantas un pavisam parastas. Vajadzības gadījumā pat ceļmalas krūmājs izrādās gana derīgs. Arī kosmosā neiztikt bez tualetes, kur tās pareiza un nepārtraukta darbība ir jo īpaši svarīga. Krūmu ceļmalā tur nav...

Japānas kosmosa izpētes aģentūra JAXA sadarbībā ar privātā sektorā strādājošiem  inženieriem patlaban izstrādā nākamās paaudzes kosmisko tualeti, kura varētu būt gatava pēc aptuveni 5 gadiem.

Tā būs tīra un veigli lietojama. Pat rindā nebūs jāstāv, lai tiktu pasēdēt un apdomāt dzīvi. JAXA zinātnieki plāno izveidot personālo tualeti, kas būtu valkājama kā pampers. Iekšā iebūvētie sensori noteiktu, kad valkātājs atvieglojas, un uzreiz ieslēgtos speciāls sūknis, kas novadītu izkārnījumus un urīnu tam paredzētā tvertnē. Šī modernā tualete pildīs arī bidē un tualetes papīra funkcijas, vienlaikus novēršot nepatīkamo smaku un skaņas efektus, kas reizēm mūs pavada dziļajos pārdomu brīžos.

JAXA pagājušajā mēnesī nodibināja kosmiskās tualetes izpētes grupu, kurā iekļauti arī inženieri no privātā sektora - tualešu un ķīmisko līdzekļu izstrādes kompānijām, kā arī no kompānijas Shimizu Corporation, kas nodrošina arhitektu un inženieru pakalpojumus.

Pirmos prototipus pārbaudīs starptautiskajā kosmiskajā stacijā, Kibo laboratorijas tualetē. Projekta dalībnieki uzsver, ka viņu izgudrojums varētu tikt pielietots arī uz Zemes, piemēram, guļošiem pacientiem gan mājas, gan slimnīcas apstākļos.

Patreiz uz SKS atrodas Krievijā būvētā tualete, kur aktivējas sūknis, kas aizvāc visus atkritumus. Pirms došanās kosmosā, astronauti un tūristi apgūst šīs tualetes lietošanas principus, jo nepareizas uzsēdes gadījumā efekts būs ļoti nepatīkams.

JAXA kosmosa biomedicīnas izpētes departamenta vadītājs Čiaki Mukai piebilda, ka "ilgstoša atrašanās kosmosā ir gan fizisks, gan garīgs stress. Tualetei ir ļoti nozīmīga loma labas veselības nodrošināšanai kosmosā."

SPACE.com

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!