ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēness nolaišanās moduļa prototipa testi


Publicēts: 16.10.2009

Kā jūs varētu lidot pasaulē, kur nav atmosfēras? Nestrādātu nedz spārni, nedz propelleris. Un nemaz nemēģiniet izpletni! Tagad iedomājieties Mēnesi un ap 2020. gadu paredzētu atgriešanos uz šo debesu ķermeni. Kā nolaisties uz Mēness, ja reiz nevar izmantot izpletni?

"Viss, kas ir vajadzīgs, ir prakse, prakse un vēlreiz prakse," saka NASA inženieris Braiens Malaks. "Protams, arī dzinēji."

NASA patlaban veic jaunā Mēness nolaišanās moduļa prototipa pārbaudes Māršala kosmisko lidojumu centrā.

"Mums šeit ir izmēģinājuma lauciņš, lai palīdzētu mums mācīties, kā noturēties virs Mēness virsmas un nolaisties uz tās," skaidroja Malaks.

Projekts top sadarbībā ar citiem NASA inženieriem, Džona Hopkinsa universitātes praktiskās fizikas laboratoriju un Fon Brauna zinātnes un inovāciju centru.

Elektriski zilās izplūdes gāzes, kas atgādina kaut ko no zinātniskās fantastikas lauciņa, patiesībā ir parasts, saspiests gaiss.

"Tas izskatās zilgans, jo no dzinējiem izplūstošais aukstais gaiss mijiedarbojas ar Alabamas mitrumu," teica Malaks. "Izplūdes strūklas ir kā mazi mākoņi. Tie satur ledus kristālus, kas izkliedē zilo gaismu."

Viens no dzinējiem kompensē 5/6 no Zemes gravitācijas, pārējiem dzinējiem jātiek galā ar 1/6 daļu no Zemes gravitācijas, kas atbilst Mēness gravitācijai.

"Prototipa dzinēji ir tādā pašā konfigurācijā, kādā tie būs uz īsta nolaišanās moduļa, tādēļ kontrole un dinamika ir identiska," paskaidroja projekta vadītāja Džūlija Beslere.

"Tas ir svarīgi," piebilda inženieris Denijs Heriss, "jo mēs pārbaudam vadāmības, navigācijas un kontroles sistēmas, kas ir nepieciešamas, lai nolaišanās noritētu veiksmīgi."

Kas notiek, ja nosēšanās modulis nav kontrolējams? "Tas tā nevar notikt," teica Malaks. "Bet šādiem gadījumiem mēs esam apjozuši pārbaudes zonu ar tīkliem." Tie pārķers moduli, ja tam gadīsies nomaldīties no nospraustā kursa.

Patlaban pārbaudes ir veiksmīgas. "Kad mēs palaižam testu, tas norit autonomi," turpināja Malaks. "Borta dators vada dzinējus. Lidojuma profils ir iepriekš ieprogrammēts. Mēs sakām kosmosa kuģim kurp doties un tas turp dodas."

"Veicot šādus eksperimentus, mēs iegūstam pieredzi, kā jāprojektē misijas, kurās ir plānota nolaišanās uz objekta bez atmosfēras," pastāstīja NASA planetārā zinātniece Barbara Koena. "Daudzas zinātniski interesantas vietas Saules sistēmā ir bez atmosfēras. Mēs gribam apmeklēt ne tikai Mēnesi, bet arī Merkuru, asteroīdus, Eiropu un citus objektus, kur atmosfēras praktiski nav. To, ko mēs iemācīsimies šeit, varēs izmantot plašā diapazonā."

NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: