ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Kosmosa kuģu lietus (2965/0)


Publicēts: 6.10.2009

No piķa melnajām debesīm iznirst kosmosa kuģis un traucas tieši uz leju. Bums! Tas ir uzsprādzis, saceļot veselu atlūzu mākoni, kas lido uz augšu. Jūsu acis seko putekļiem un akmeņiem. Cauri mākonim pamanāt nākamo kosmosa kuģi, kas seko pirmajam pa to pašu trajektoriju. Sadursme ir nenovēršama.

Nē, tā nav kāda zinātniskās fantastikas grāmata vai filma, bet skarbā realitāte, kas notiks ar LCROSS zondi pavisam drīz, 2009. gada 9. oktobrī. Zinātnes vārdā tiks upurēts vesels kosmosa kuģis.

Paredzēts, ka LCROSS ietrieksies Mēnes dienvidpola krāterī Cabeus. Vispirms krāteri sasniegs Centaur raķete, kuras uzdevums ir sacelt pēc iespējas lielāku putekļu mākoni, kuram cauri lidos pats LCROSS un atlikušajos savas dzīves brīžos, pētīs šī mākoņa sastāvu.

"Mēs domājam, ka putekļu mākoni varēs redzēt ar teleskopiem, kuru diametrs ir 10'' un lielāki," pastāstīja Braiens Dejs no NASA. "Sākotnējais sprādziens slēpsies aiz krātera sienām, bet mākonis pacelsies pietiekami augstu, lai to saskatītu no Zemes."

Par nožēlu jāsaka, ka Latvijas aborigēni šo skatu nevarēs skatīties nedz no pirmajām ložām uz Mēness, pat nedz ar dažādos mērogos apbruņotām acīm, atrodoties Latvijā vai pat Eiropā. Lai teleskopā palūkotos uz šo notikumu, jums ar steigu jāpērk biļete uz Amerikas Savienotajām Valstīm un jāpieslienas kādam vērotāju pulciņam tur.

Tā kā savus 10''++ rīkus varat tomēr nepakot ārā, bet sameklēt labu internetu, lai skatītos šo unikālo notikumu tiešraidē. NASA TV tiešraidē šo šovu sāks raidīt jau 13:15 pēc Latvijas laika (10:15 GMT). Pirmajā stundā pirms sadursmes būs iespēja noklausīties dažādu ekspertu komentārus un vērot kā kosmosa kuģis lēnām tuvojas Mēnesim. Pati sadursme ieplānota uz plkst. 14:30 (11:30 GMT).

Lai jums izdodas atrast laiku un pavērot šo interesanto sadursmi.

NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!