ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Neptūna un Urāna krāsu atšķirības


Publicēts: 3.06.2022

Tie, kas ir aplūkojuši Urāna un Neptūna fotogrāfijas, noteikti ir pamanījuši, ka abu planētu atmosfēras krāsas atšķiras. Šīs abas planētas ir līdzīgas. To masa, izmērs un pat atmosfēras sastāvs ir ļoti tuvi. Un tomēr redzamajā gaismā tās izskatās tik dažādas. Neptūns ir sulīgā, tumši zilā krāsā, bet Urāns ir zilganpelēks. Iespējams, ka zinātniekiem ir izdevies atrast iemeslu, kādēļ abu planētu atmosfēras krāsojums atšķiras.

Jaunais pētījums, kurā tika analizēti Habla teleskopa, Gemini observatorijas un NASA Infrasarkano staru observatorijas iegūtie dati, norāda, ka abu planētu atmosfērā esošais blīvais dūmakas slānis ir biezāks Urāna gadījumā. Tas rada šo krāsu "pabalēšanas" efektu un ietonē Urāna atmosfēru pelēki zilganā tonī. Ja nebūtu šī dūmakas slāņa, abas planētas izskatītos vienlīdz zilas.

Šādus secinājumus ļāva izdarīt profesora Patrika Irvina vadītās zinātnieku komandas izstrādātais Urāna un Neptūna atmosfēras slāņu modelis. Agrākos pētījumos planētu augšējie atmosfēras slāņi tika analizēti noteiktos viļņu garumos. Jaunajā modelī ir iekļauti vairāki atmosfēras slāņi un to izpausmes dažādos elektromagnētiskā starojuma diapazonos. Tas ietver atstarotās Saules gaismas spektru no ultravioletā starojuma līdz tuvajam infrasarkanā starojuma diapazonam. Jaunajā modelī ir iekļautas arī lielāka izmēra aerosolu daļiņas dziļākos slāņos, kuros, kā agrāk tika uzskatīts, atrodas tikai metāna un ūdeņraža sulfīda ledus kristāliņu mākoņi. Šī modeļa versija izskaidro, kādēļ Urāna krāsa atšķiras no Neptūna.

Modelī redzami trīs atmosfēras slāņi, kas sastāv no dažāda izmēra aeorsolu daļiņām dažādos augstumos. Krāsu būtiski ietekmē vidējais slānis, kas tiek dēvēts par Aerosol-2 slāni. Tas ir biezāks Urāna gadījumā. Pētnieki uzskata, ka šajā slānī metāna ledus kondensējas uz cietajām daļiņām, radot tādu kā metāna sniegu, kas krīt planētas centra virzienā. Tā kā Neptūnam raksturīga nemierīgāka, vētraināka atmosfēra, vidējā slānī daudz aktīvāk veidojas metāna sniegs, kas aerosola daļiņas pārvieto uz dziļākiem slāņiem. Tādēļ Neptūna gadījumā šis dūmakas slānis ir plānāks un mazāk ietekmē planētas zilgano nokrāsu.

Modeļa izveidošanai tika izmantoti vairāku gadu garumā vāktie Habla teleskopa dati diapazonā no ultravioletā līdz infrasarkanajam starojumam. Papildus tika izmantoti Gemini observatorijas un NASA Infrasarkano staru observatorijas novērojumi.

The Hubble Space Telescope

Komentāri






Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!