ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Vai Saule mostas?


Publicēts: 16.05.2013

Tā vien šķita, ka šī Saules aktivitātes cikla maksimums tā arī nepienāks? Pēdējo dienu aktivitāte, iespējams, ir signāls, ka plinti krūmos vēl nevajag mest. Aktīvais reģions AR1748, kas tikko parādījās Zemes redzeslokā, jau ir dāvājis četrus X kategorijas uzliesmojumus.

13. maijā tika reģistrēti X1,7 un X2,8 kategorijas uzliesmojumi, 14. maijā - X3,2 kategorijas uzliesmojums, bet 15. maijā - X1,2. Šobrīd tie ir spēcīgākie 2013. gadā reģistrētie uzliesmojumi, kas varētu liecināt par to, ka Saules aktivitāte palielinās.

15. maijā reģistrētais X kategorijas uzliesmojums bija jau 18. šī cikla X kategorijas uzliesmojums. Tas izraisīja spēcīgus traucējumus radioviļņu diapazonā.

Pēdējais uzliesmojums bija saistīts ar koronālās masas izvirdumu, kas nebija vērsts Zemes virzienā. Izvirdumi un uzliesmojumi ir dažādi, bet savstarpēji saistīti fenomeni. Uzliesmojumi ir spēcīgi sprādzieni, kuru rezultātā kosmosā nonāk intensīvs starojums. Savukārt izvirdumu laikā miljardiem tonnu Saules matērijas tiek izsviesta kosmosā. Šie abi fenomeni bieži, bet ne vienmēr, tiek novēroti kopā.

Ikreiz, kad mēs redzam uzliesmojumu no Zemes, daļa izdalītā starojuma sasniedz Zemi. Savukārt izvirdums var būt un var arī nebūt vērsts Zemes virzienā. Ja arī izvirdumā izmestais materiāls neplūst Zemes virzienā, zinātnieki novēro matērijas mākoņus, lai prognozētu to izplatību. Kā nekā, šie mākoņi var skart dažādās orbītās riņķojošus kosmiskos aparātus.

X1,2 kategorijas uzliesmojums nebija vērsts Zemes virzienā. Izmestā matērija pārvietojās ar ātrumu aptuveni 1200 km/s. Izvirdumā izmestā matērija varētu skart Spitzer un Epoxi, tādēļ abu misiju vadība ir informēta par iespējamajiem draudiem. Nepieciešamības gadījumā kosmiskie aparāti tiks pārslēgti drošības režīmā.

NASA, SpaceWeather

Komentāri

  1. x-f tieši 16.05.2013 domāja šādi:

    Vai tad, ja uzliesmojums būtu vērsts pret Zemi, kaut kas no tā varētu tikt cauri magnētiskajam laukam un atmosfērai un sasniegt Zemes virsmu?
    Izvirduma gadījumā tas laikam iespējams tikai polu tuvumā.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: