ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mirusī saule jeb tuvojas jauns ledus laikmets? (7311/3)


Publicēts: 12.06.2008

Milzīgi plankumi, kuru diametrs var būt lielāks par Zemi, pārvietojas pa Saules virsmu, saraujoties un izplešoties. Šo dīvaino un spēcīgo parādību mēs saucam par Saules plankumiem. Šobrīd tie jau labu laiku ir pazuduši. Solārie fiziķi ir neizpratnē, kas noticis un ko nozīmē šis ieilgušais Saules klusuma periods. Vai tiešām tuvojas jauns ledus laikmets?

Saules aktivitātes pazemināšanās ir normāls posms Saules 11 gadu ciklā. Šoreiz gan klusuma periods ir daudz garāks kā parasti un zinātnieki visā pasaulē ir nedaudz nobažījušies par to, kas gaidāms turpmāk. 100 Saules pētnieki no Eiropas, Āzijas, Latīņamerikas, Āfrikas un Ziemeļamerikas ir sanākuši kopā Starptautiskajā solārajā konferencē, kas notiek Montānas štata universitātē, lai izanalizētu notiekošo un prognozētu iespējamo nākotnes scenāriju.

Šobrīd Saule ir tikpat neaktīva kā bija pirms diviem gadiem. Zinātniekiem nav skaidrs, kādēļ tā notiek.

"Tā turpina būt pamirusi," pastāstīja Saku Tsuneta no Japānas nacionālās astronomijas observatorijas. Tsuneta ir Hinode projekta vadītājs. Viņš uzskata, ka šis zemās aktivitātes periods ir pietiekams iemesls, lai zinātnieki kaut nedaudz par to sāktu uztraukties.

Deina Longkoupa no MSU pastāstīja, ka Saules cikls parasti ilgst 11 gadus, kura vidū iezīmējas aktivitātes maksimums. Iepriekšējā cikla maksimums tika novērots 2001. gadā. Tiek uzskatīts, ka šobrīd tieši notiek ciklu pāreja un jaunā cikla aktivitātei vajadzētu sasniegt augstāko maksimumu 2012. gadā. Bet līdz šim nekāda aktivitāte nav novērota.

"Tā ir mirusi virsma," piebilda Tsuneta.

Tsuneta paskaidroja, ka solārie fiziķi nav meteorologi un nevar paredzēt nākotni. Tomēr viņiem ir iespēja vērot un šobrīd novērotais liecina, ka Saules aktivitātes minimums ir ieildzis. Pēdējā reize, kad uz Saules netika novēroti plankumi veselus 50 gadus, sakrita ar Mazo ledus laikmetu, kas ilga no 1650. gada līdz 1700. gadam. Vai sakritība? Daži zinātnieki uzskata, ka tā tiešām ir nejaušība, bet lielākais vairums tomēr pastāv uz to, ka šīs parādības ir cieši saistītas.

Ģeofiziķis Fils Čepmens, pirmais Austrālijas astronauts, pastāstīja, ka Saules un heliosfēras observatorijas dati liecina, ka Saule pēdējā laikā nav aktīva. Viņš arī atzina, ka laika posmā no 2007. gada janvāra līdz 2008. gada janvārim pasaules vidējā temperatūra ir kritusies par 0,7oC.

"Šī ir straujākā reģistrētā temperatūras izmaiņa un mēs atgriežamies pie tās temperatūras, kas pastāvēja 1930ajos gados," Čepmens pastāstīja The Australian.

Ja uz pasaules iestāsies mini ledus laikmets, tas nāks pēkšņi un bez brīdinājuma. Šādu pēkšņu klimata izmaiņu pierādījumi ir atrasti Grenlandes un Antarktīdas ledus paraugos. Viens no iespaidīgākajiem un labākajiem paraugiem ir sastīts ar Jaunāko Driasa atdzišanu jeb Lielo aukstumu, kas notika pirma aptuveni 12 000 gadiem. Šis periods ir nosaukts par godu arktiskajai puķei Dryas octopetala, kas tika atrasta Ziemeļeiropas nogulumiežos. Šis aukstuma periods sākās un beidzās pēkšņi. Visus 1000 gadus temperatūra Ziemeļatlantijas reģionā bija par aptuveni 5 grādiem zemāka kā parasti. Vai kaut kas tāds tuvojas atkal? Zinātnieki saka, ka to nevar prognozēt un visticamāk mēs nepamanīsim tuvojamies ledus laikmetu, jo izmaiņas noritēs ļoti strauji.

Jaunākā Driasa atdzišana notika laikā, kad Zemei vajadzēja sasilt, pateicoties tās novietojumam orbītā. Šis neizskaidrotais un neatminētais noslēpums jau izsenis ir zinātnieku diskusiju iemesls.

Patreizējais Saules pamirums ir izraisījis zinātniekos bažas, ka Zeme iespējams nevis sasilst, bet gan atgriežas pie jauna ledus laikmeta. Ideja ir vēl jo vairāk satraucoša pateicoties tam, ka pasaules lielākā daļa gatavojas globālajai sasilšanai.

Kanādas zinātnieks Kenets Tappings no Nacionālās izpētes padomes piebilda, ka Saule ir netipiski neaktīva, bet nav skaidrs, ko tas nozīmē un pie kā novedīs. Kāds cits Saules pētnieks, Oļegs Sorokins no Krievijas dabaszinātņu akadēmijas ir pārliecināts, ka Saules aktivitātes pazemināšanās liecina, ka tuvojas jauns atdzišanas laikmets.

Sorokins ir pārliecināts, ka Saules plankumu iztrūkums liecina par atdzišanas tuvošanos, jo to pierāda pagātnes liecības. Zinātnieks uzskata, ka cilvēka radītās klimata izmaiņas ir "piliens jūrā", salīdzinot ar straujajām un masīvajām izmaiņām, ko var radīt Saules aktivitātes izmaiņas.

Sorokins dod padomu: "Iepērciet kažokus!" ... katram gadījumam.

The Daily Galaxy

Komentāri

  1. Aiv J. tieši 13.06.2008 domāja šādi:

    A to man jau likās, ka ziemas tādas nekādas, un vasaras arī. Kaut kādas dīvainības jau notiek.

  2. dzimmijs13 tieši 13.06.2008 domāja šādi:

    Mēs, lauķi ta izdzīvosim. Bet kas būs ar pilsētu guļamrajoniem, kā apsildīsim tos?

  3. antons tieši 14.06.2008 domāja šādi:

    Saules cikli ir saistīti ar Jupitera rotācijas ciklu-11,8 gadi. Kas notiek ar jupitera parametriem? Magnetiskā lauka izmaiņa, orbītas parametri uc izmaiņas?! Par to klusē.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!