ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Vasara uz Titāna varētu būt visai vētraina


Publicēts: 23.05.2013

Ja zinātnieku izstrādātie laikapstākļu modeļi izrādīsies pareizi, uz Saturna pavadoņa Titāna varētu būt gaidāmi visai skarbi laikapstākļi, pavasarim nomainoties uz vasaru. Ogļūdeņražu ezeros un jūrās veidosies viļņi un ziemeļu puslodē varētu plosīties viesuļvētras. "Ja jūs domājat, ka laikapstākļu prognozēšana uz Zemes ir sarežģīta, uz Titāna tā ir vēl grūtāka," skaidroja Cassini projektā iesaistītais zinātnieks Skots Edžintons no NASA Reaktīvo dzinēju laboratorijas. "Mēs zinām, ka laikapstākļu procesi tur ir līdzīgi tiem, kādi sastopami uz Zemes, bet atšķirības rada tādi netipiski šķidrumi kā metāns. Mēs nevaram vien sagaidīt, kad Cassini, kas novēro gadalaiku maiņu uz Titāna, mums palīdzēs noskaidrot, vai prognozes ir pareizas."

Kad 2004. gadā Cassini ieradās Saturna sistēmā, Titāna ziemeļu puslodes polārais reģions, kurā plaši sastopami ogļūdeņražu ezeri un jūras, bija tīts tumsā. Kopš 2009. gada augusta ekvinokcijas Saule pakāpjas arvien augstāk un augstāk ziemeļu puslodes debesīs. Jāatceras, ka viens gadalaiks uz Titāna ilgst septiņus Zemes gadus. 2017. gadā, kad noslēgsies Cassini misija, uz Titāna iestāsies vasaras saulgrieži.

Ņemot vērā Cassini novērotās, vēju izpūstās kāpas uz Titāna, zinātnieki prāto, kādēļ līdz šim nav izdevies novērot vēja radītus viļņus Saturna pavadoņa ezeros un jūrās.

Cassini radara komandas zinātnieka Aleksa Heiza no Kornela universitātes vadītā komanda pētīja, cik spēcīgam ir jābūt vējam, lai tas radītu viļņus Titāna ezeros un jūrās. Viņu izstrādātais modelis ņem vērā gan Titāna gravitāciju, gan ogļūdeņražu šķidruma viskozitāti un virsmas spraigumu, gan blīvuma attiecību starp šķidrumu un atmosfēru.

"Tagad mēs zinām, ka Cassini Titāna novērošanas sesiju laikā prognozētie vēja ātrumi ir bijuši mazāki nekā nepieciešams viļņu radīšanai," teica Heizs. "Interesanti ir tas, ka ziemeļu puslodes pavasarī un vasarā prognozētais vēju ātrums tuvosies tam, kāds nepieciešams, lai radītu viļņus šķidrajā etānā un metānā. Iespējams, ka pavisam drīz mēs noķersim vilni vienā no eksotiskākajām Saules sistēmas vietām."

Jaunais modelis prognozē, ka viļņu radīšanai nepieciešams vējš, kura ātrums ir 2 līdz 3 kilometri stundā. Kā prognozē cits modelis, tuvojoties vasarai ziemeļu puslodē, vēja ātrums varētu sasniegt 3 km/h vai pat vēl vairāk. Atkarībā no ezeru sastāva, šāda ātruma vējš varētu radīt aptuveni 15 centimetrus augstus viļņus.

Kāds cits modelis prognozē, ka vasarās uz Titāna varētu būt vērojami tropiskie cikloni jeb viesuļvētras. Uz Zemes viesuļvētru jauda ir atkarīga no iztvaikojošā siltā ūdens. Lai arī pārsvarā šīs vētras veidojas virs okeāniem un jūrām, miniatūras versijas ir novērotas arī virs lielākajiem ezeriem.

Zinātnieku grupa Tetsuja Tokano no Ķelnes universitātes Vācijā vadībā izstrādāja modeli, kas atklāj, ka uz Titāna varētu darboties tāds pats mehānisms, izņemot to, ka uz Saturna pavadoņa iztvaikojošais šķidrums būtu metāns. Visticamāk, ka viesuļvētru sezonas maksimums varētu iestāties ap vasaras saulgriežiem, kad ezeru un jūru virsma būs sasilusi un atmosfēras plūsmas virsmas tuvumā kļūs izteikti turbulentas. Mitrā atmosfēra varētu virpuļot virs ziemeļu puslodes jūrām un ezeriem pretēji pulksteņa rādītāja virzienam, radot vēju, kura ātrums sasniegtu pat 70 km/h.

"Lai viesuļvētras izveidotos uz Titāna, ir jābūt noteiktam ķīmiskajam sastāvam ezeros un jūrās, un mēs to joprojām precīzi nezinām," skaidroja Tokano. "Ja mēs redzētu viesuļvētru, tas būtu drošs signāls, ka tur ir pietiekami daudz metāna, lai varētu veidoties šāds fenomens. Līdz šim metāna klātbūtni tiešā veidā nav izdevies identificēt."

NASA JPL

Komentāri






Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!