ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Cassini saož organisko ķīmiju


Publicēts: 27.03.2008

Starspace.lv ir atrodami vairāki raksti par Cassini lidojumu pāri Encelada ledus geizeriem. Šodien zinātnieki ir publicējuši pārsteidzošus datus - Cassini instrumenti ir sajutuši organisko vielu klātbūtni no geizeriem izplūstošajā ledus un gāzu maisījumā. Ļoti intriģējoša ziņa...

Cassini ne tikai noķēra organiskās molekulas, bet arī pārzīmēja dienvidpola termālo karti. Atklājās, ka šis reģions ir daudz karstāks nekā agrāk tika uzskatīts. Organiskās molekulas, kas izplūst no Encelada geizeriem ir praktiski tādas pašas kā komētās sastopamās.

"Tas ir negaidīts atklājums, ka Encelada ķīmija, kas nāk no pavadoņa dzīlēm, ļoti atgādina komētu," pastāstīja Hanters Vaits. "Šāds atradums, ka Saules sistēmas pirmatnējais materiāls ir sastopams uz Saturna pavadoņa, liks pārskatīt Saturna sistēmas rašanās teoriju."

"Encelads noteikti nav komēta. Komētām ir astes un tās riņķo ap Sauli. Encelada aktivitāti nodrošina siltums, kas nāk no pavadoņa iekšienes, savukārt komētas uzsilda Saule no ārpuses," piebilda Vaits.

Jonu un neitrālās masas spektometrs atklāja, ka gāzu, ūdens tvaiku, oglekļa dioksīda, oglekļa monoksīda un organisko vielu koncentrācija aptuveni 20 reizes pārsniedz gaidīto.

Jaunajā termālajā kartē redzamas tā sauktās "tīģera strīpas" - milzu plaisas, caur kurām regulāri izplūst ūdens un citu vielu maisījums. Izrādījās, ka tās ir daudz siltākas nekā tika uzskatīts pirms tam. Cassini pārlidojuma laikā temperatūra bija -93 grādi, kas ir par veseliem 17 grādiem augstāka, nekā iepriekš konstatētā.

"Jaunie dati palīdzēs mums izprast, kas rada geizerus. Šāda temperatūra liek domāt, ka šķidrs ūdens ir atrodams daudz tuvāk virsmai," pastāstīja Džons Spensers.

"Uz Encelada ir siltums, ūdens un organiskās molekulas, kas ir pamatsastāvdaļas dzīvības celtnē," piebilda Deniss Metsons. "Mums rokās ir dzīvības recepte, ir jāatrod tikai pēdējā sastāvdaļa - šķidrs ūdens. Encelads mūs ir patiesi ieintriģējis."

Turpināsim sekot līdzi Cassini turpmākajiem lidojumiem gar gredzenotā milža pavadoni Enceladu, no kuriem nākamais ir ieplānots 2008. gada augstā. Kas zin kādas būs turpmākās ziņas no geizeru rajona...

NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!