ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Cassini novēro polārblāzmas uz Saturna


Publicēts: 28.11.2009

Izmantojot automatizēto zondi Cassini, ir izdevies atklāt visaugstākās polārblāzmas Saules sistēmā, kas ir vērojamas virs gredzenotās planētas Saturna ziemeļpola reģioniem. Šī parādība novērota aptuveni 1200 kilometru augstumā.

Polārblāzmas ir fenomens, kas fiksēts uz Zemes, Jupitera, Saturna un dažiem citiem objektiem. Tās ir redzamas tuvu planētu magnētiskajiem poliem. Kad magnetosfēras lādētās daļiņas nonāk planētas atmosfēras augšējos slāņos, rodas optiski novērojams spīdēšanas efekts.

Saturna polārblāzmu augstums būtiski atšķiras no tā augstuma, kādā veidojas polārblāzmas uz Zemes, kur šis augstums ir 100 līdz 500 kilometri. Mūsu planētas atmosfērā ir daudz skābekļa un slāpekļa, bet Saturna atmosfēru pārsvarā veido ūdeņradis. Tā kā šis elements ir ļoti viegls, tad atmosfēra un arī polārblāzmas ir novērojamas augstu virs Saturna.

Jau agrāk Cassini bija izdevies nofotografēt Saturna polārblāzmas ultravioletajā un infrasarkano staru spektrā. Šoreiz fotografēts ir ar šaurleņķa kameru redzamajā spektra daļā. Video fails (*.MOV; 9,09 MB) tika izveidots no 500 fotogrāfijām, kas tapušas 81 stundu laikā no 2009. gada 5. līdz 8. oktobrim.

Oriģināli attēli bija melnbalti, bet projekta komanda iekrāsoja polārblāzmas oranžā krāsā. Ir zināms, ka skābeklis un slāpeklis uz Zemes rada  zaļo, sarkano un pat violeto nokrāsu, bet līdz šim joprojām nav izpētīts kāda ir Saturna polārblāzmu nokrāsa.

NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: