ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Ābols no ābeles tālu nekrīt


Publicēts: 7.03.2008

Līdz šim Saules sistēmas gredzenu karalis bija Saturns, aiz viņa sekoja Jupiters un Urāns. Vairāk kandidātu planētu vidū uz apgredzenoto statusu nebija. Neviens pat nepieļāva domu, ka gredzeni varētu būt pavadonim. Dati, kurus atsūtījis automatizētais kosmosa kuģis Cassini, liek domāt, ka ne tikai planētām var būt gredzeni.

Saturna otrajam lielākajam pavadonim Rejai, kura diametrs ir aptuveni 1500 km, varētu būt gredzeni. Pagaidām gan fotogrāfiju nav, bet seši Cassini instrumenti ir noteikuši, ka pavadoni ieskauj vismaz viens gredzens un paliels atlūzu disks.

"Līdz šim bija zināms, ka planētām ir gredzeni, bet šķiet, ka Rejai ir ciešas saites ar savu gredznoto tēvu Saturnu," pastāstīja Cassini projekta dalībnieks Džereints Džouns.

Atlūzu diska izmērs varētu būt daži tūkstoši kilometru diametrā. To veido dažāda izmēra putekļu un ledus sajaukums - gan mazi graudziņi, gan palieli klints bluķi. Papildus putekļu mākonis varētu stiepties 5900 km attālumā no pavadoņa centra.

Kopš pārsteidzošā atklājuma zinātnieki ir veikuši datorsimulācijas, lai noskaidrotu vai Reja var uzturēt gredzenus. Izrādījās, ka Rejas gravitācijas lauks un tās orbītas atrašanās vieta attiecībā pret Saturnu, spēj nodrošināt gredzenu eksistenci ļoti ilgu laika periodu.

Viens no esošo gredzenu un atlūzu diska skaidrojumiem ir, ka tie ir atliekas no asteroīda vai komētas sadursmes ar pavadoni senā pagātnē. Šāda sadursme varēja radīt gāzes un atlūzu daļiņu mākoni ap Reju. Laika gaitā gāze izkliedējās un palika tikai cietās daļiņas. Sadursmes pēdas ir novērotas uz citiem Saturna pavadoņiem. Viens no dramatiskākajiem piemēriem ir Mimas.

Rejas neredzamie gredzeni varētu izrādīties bīstami Cassini pārlidojumam 2010. gada 2. martā, kad kosmosa kuģis pietuvosies pavadonim. Viens no Cassini projekta plānotājiem Deivids Sīls paskaidroja, ka "satuvošanās notiks polārajos apvidos, tādēļ gredzeni un atlūzu mākonis ap pavadoni nerada draudus."

"Saules sistēmas dažādība mūs nebeidz pārsteigt," piebilda Cassini projekta dalībniece Kendija Hansena. "Daudzus gadus atpakaļ tika uzskatīts, ka Saturns ir vienīgā planēta ar gredzeniem. Tagad mums ir pavadonis, kas ir miniatūra Saturna versija."

NASA

Komentāri

  1. kā būtu ja būtu tieši 7.03.2013 domāja šādi:

    Interesanti būtu pavērot zinātnieku sejas, ja Cassini palidotu tikai dažu cm attālumā no kāda klints bluķa.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!