ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Plutons tuvplānā


Publicēts: 15.07.2015

3500 metrus augsti kalni paveras pirmajā augstas izšķirtspējas attēlā, kuru New Horizons nofotografēja 2015.gada 14.jūlijā traucoties garām Plutonam. Kalni ir relatīvi jauni, ne vairāk kā 100 miljonus gadus veci, kas ir nieks ar Saules sistēmas 4,56 miljards gadiem. Iespējams tie veidojas joprojām. Tas varētu nozīmēt, ka nelielais reģions, kas redzams attēlā, ir ģeoloģiski aktīvs arī mūsdienās.

Džefs Mūrs un viņa vadītā New Horizons Ģeoloģijas, ģeofizikas un attēlu apstrādes komanda, izpētot apgabalu, secināja, ka uz tā ir ļoti maz krāteru. Tā kā Plutons ir aptuveni tikpat vecs kā Saules sistēma, kā arī tam nav vērā ņemamas atmosfēras, būtu loģiski sagaidīt, ka tā virsma ir nosēta ar krāteriem. Ja virsma izskatās salīdzinoši neskarta, tas nozīmē, ka nesen ir notikuši procesi, kuri virsmu ir atjaunojuši.

"Šī ir viena no visjaunākajām virsmām, kādu mēs esam redzējuši Saules sistēmā," teica Mūrs.

Atšķirībā no milzu planētu pavadoņiem, Plutonu nesilda gravitācijas mijiedarbība ar daudz lielāku objektu. Tas nozīmē, ka kalni ir radušies citu procesu rezultātā. Iespējams, ka kalni ir veidoti no ūdens ledus, jo tas ir cietākais no materiāliem, kāds sastopams uz ledainā Plutona. Lai arī metāna un slāpekļa ledus klāj pundurplanētas virsmu, tas nav tik ciets, lai varētu veidot kalnus.

"Temperatūrā, kāda pastāv uz Plutona, ūdens ledus ir ciets kā klints," paskaidroja Bils Makinons no Vašingtona universitātes.

Attēls, kurā redzami kalni, fotografēts aptuveni 1,5 stundu pirms vistuvākā punkta, kad New Horizons atradās  770 000 kilometru attālumā. Varat tikai iedomāties, cik detalizēta būs virsma, kas fotografēta no 12 500 km attāluma.

Savukārt Hārona jaunākais attēls ir fotografēts, kosmiskajam aparātam atrodoties  466 000 km attālumā. Tajā paveras skats uz  vairāk kā 1000 kilometru garu klinšu un ieleju sistēmu, kas varētu liecināt par Plutona pavadoņa garozas sašķelšanos, kas ir dzīlēs notiekošo procesu rezultāts. Hārona augšējā labajā malā redzams kanjons, kas varētu būt 7 līdz 9 kilometrus dziļš.

Arī Hārona virsma izskatās relatīvi jauna, uz tās ir maz krāteru. Uz dienvidiem no pavadoņa ekvatora, Saules stari krīt slīpāk, ļaujot ieraudzīt virsmas topogrāfiju. Acīmredzams ir tas, ka krāteru ir ļoti maz.

Savukārt pavadoņa ziemeļpola apvidus ir izteikti tumšāks. Tas varētu būt klāts ar plānu, tumšākas nokrāsas materiāla kārtu. Viena no šī reģiona malām ir ar ļoti asu robežu. Jācer, ka augstākas izšķirtspējas attēli palīdzēs labāk izprast šo interesanto reģionu.

Jaunākie RALPH instrumenta mērījumi atklāj, ka uz Plutona ir daudz metāna ledus, bet tā daudzums ir atšķirīgs dažādos reģionos. Ziemeļpola reģionā slānis ir biezs, kā arī tur ir vairāk slāpekļa ledus. Savukārt ekvatora apvidū, kur redzamās gaismas diapazonā atrodas tumšākas nokrāsas reģions, metāna ledum ir savādāka struktūra, tajā ir mazāk slāpekļa.

Novērojumi tika veikti trīs viļņu garumos infrasarkano staru diapazonā. Zilā krāsa atbilst 1,62 līdz 1,70 mikrometriem, kas iezīmē reģionus, kur metāna ledus vidēji spēcīgi absorbē gaismu. Zaļā (1,97 līdz 2,05 mikrometri) ir reģioni, kur metāna ledus gaismu neabsorbē, bet  sarkanā (2,30 līdz 2,33 mikrometri) atbilst reģioniem, kur metāna ledus ļoti labi absorbē gaismu.

New Horizons pārlidojuma laikā tika fotografēti arī pārējie Plutona pavadoņi, piemēram Hidra, kas izrādījās neregulāras formas objekts ar atšķirīga gaišuma reģioniem. Tā izmēri ir 43x33 kilometri. Iespējams, ka Hidras virsmu klāj ūdens ledus. Jāgaida labākas izšķirtspējas attēli, lai Hidras virsmu ieraudzītu detalizetāk.

NASA

Komentāri

 1. HMZ tieši 16.07.2015 domāja šādi:

  Hmm.. nav krāteru!?

 2. Ufo tieši 16.07.2015 domāja šādi:

  Nevar nebūt krāteri.

 3. Nelabojams tieši 16.07.2015 domāja šādi:

  Atliek vienīgi ar nepacietību gaidīt vēl citus rezultātus - pēc lietu loģikas, šeit ir ātri "atsviests" kaut kas ātri apstrādājams un ļoti uzskatāms un pēc tam, lai mazinātu varbūtību, ka kļūmes pēc kaut kas var iet zudumā, nāks kaut kādā dilstošā svarīguma secībā.
  Khmm... kā izskatās pēc pēdējā laika lielas daļas komentu rakstura, mums savs Juhans parādījies. Varbūt pat ne viens vien. Kas regulāri lasa komentus Delfos vai Dienā, zinās, par ko rakstu.

 4. HMZ tieši 16.07.2015 domāja šādi:

  Mans minējums, kāpēc nav krāteru. Plutona vasarā virsma izkūst atmosfērā un izdzēš krāterus. Kalni varētu būt no materiāla kas kūst pie daudz augstākas temperatūras.

 5. Redaktors tieši 17.07.2015 domāja šādi:

  Šodien, 17.07. plkst 20:00 pēc Latvijas laika NASA preses konference par jaunumiem no New Horizons .


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!