ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Silts laiks uz Marsa


Publicēts: 29.06.2009

Lielbritānijas zinātnieku jaunāko pētījumu rezultāti norāda, ka Marss ir bijis ievērojami siltāks salīdzinoši nesenā pagātnē. Tās ir labas ziņas Marsa dzīvības meklējumiem. Organismi, kas dzīvoja siltākajā periodā, varētu būt joprojām dzīvi.

Doktors Metjū Balms no Atvērtās universitātes (Open university) pētīja HiRISE attēlus, kuros bija redzami virsmas objekti netālu no Marsa ekvatora. Šīs interesantās formas uz virsmas veidojušās kūstot ar ledu bagātiem iežiem. Pēdējais šāds "atkusnis" iestājās pirms aptuveni 2 miljoniem gadu. Tas nozīmē, ka uz Marsa nav valdījis miljardiem gadu ilgs mūžīgais sasalums, kā tika uzskatīts līdz šim.

"Šīs virsmas īpatnības agrāk tika uzskatītas par vulkānisko procesu rezultātiem. Analizējot detalizētos HiRISE attēlus, redzams, ka tās ir radušās izplešoties un saraujoties ledum un kūstot ar ledu bagātiem iežiem. Tas liecina par savādāku klimatu, nekā mēs redzam mūsdienās," pastāstīja Metjū Balms.

Visi virsmas veidojumi, kurus analizēja Balma komanda, atrodas izplūdes kanālā, kurš, kā tiek uzskatīts, ir bijis aktīvs pirms 2-8 miljoniem gadu. Attēlos redzami daudzstūraini veidojumi, sazaroti kanāli, atlūzu sanesumi un koniskas struktūras, kuras atgādina veidojumus uz Zemes vietās, kur notiek mūžīgā sasaluma kušana.

"Šie novērojumi liecina ne tikai par to, ka ledus bija sastopams netālu no Marsa ekvatora pavisam nesenā pagātnē, bet arī par to, ka šis ledus izkusa, veidojās šķidrs ūdens, kas atkal sasala. Iespējams, ka šis process atkārtojās atkal un atkal. Ņemot vērā, ka šķidrs ūdens ir svarīgs dzīvībai, šī vide varētu būt lieliska vieta, kur meklēt dzīvību vai tās paliekas uz Marsa," piebilda Balms.

"Izpētes rezultāti ir atklājuši daudz jauna par Marsu, norādot uz ģeoloģiskajiem procesiem, kas ir līdzīgi tiem, kas notiek uz Zemes. Mūsu kaimiņplanētas vēsture un jautājums, vai uz tās jebkad ir pastāvējusi dzīvība, vienmēr ir fascinējusi cilvēkus. Izprotot patlaban notiekošos procesus un klimata ietekmi, mēs labāk saprotam planētas vēsturi. Līdz ar to uzlabojas mūsu iespējas kādu dienu atrast pierādījumus dzīvības eksistencei tagadnē vai pagātnē. Lielbritānijas zinātnieki aktīvi piedalās Marsa izpētē, kas palīdz veidot Marsa vēstures kopainu," teica profesors Keits Meisons.

STFC

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: