Uzdāvini zvaigznes!
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Sakņudārzs uz Marsa (4290/6)


Publicēts: 27.06.2008

Jā, droši, kad dosieties uz Marsu, paņemiet līdzi rāceņu sēklas. Kā izrādās, sarkanās planētas augsne ir ļoti līdzīga tai, kādu varam atrast uz Zemes. Atliek tikai uzzināt, vai Marsa dārznieki neprotestēs, ja mēs ar saviem tupeņiem un kāļiem pārvāksimies turp.

Mums jau labi pazīstamā Phoenix laboratorija ir sagādājusi vēl vienu sensāciju - Marsa augsnes ķīmiskais sastāvs ir ļoti līdzīgs Zemes augsnes sastāvam, kā arī tās skābums nav šķērslis dzīvības pastāvēšanai. Rezultāti tika iegūti pēc sākotnējām augsnes paraugu analīzēm tā saucamajā "slapjajā laboratorijā" jeb MECA (Mikroskopijas, elektroķīmijas un vadītspējas analizātors). Lai arī jāturpina paraugu analīze, zinātnieki uzskata, ka viņi ir "vinnējuši loterijā".

MECA veiktā analīze ir pirmā slapjā ķīmisko vielu izpēte ārpus Zemes. Iegūtie rezultāti tiešā veidā atbild uz jautājumu - vai uz Marsa var pastāvēt dzīvība? Analīzei tika paņemts augsnes paraugs no aptuveni 2 cm dziļuma. Pati analīze ilgst divas dienas, bet pirmie dati jau ir nosūtīti uz Zemi un tie ir patiesi brīnišķīgi. Šobrīd ir pabeigti aptuveni 80% no analīzes. Phoenix statiskajā laboratorijā atrodas vēl trīs "slapjās laboratorijas" šūnas, kas tiks izmantotas vēlāk projekta gaitā.

"Mēs esam pārpludināti ar ķīmiskajiem datiem," stāstīja Maikls Hekts no NASA JPL. "Mēs cenšamies saprast kāda ir slapjas Marsa augsnes ķīmija, kas tajā izšķīst, cik skāba vai sārmaina tā ir. Rezultāti, kas tika atsūtīti vakar, palīdzēs mums izprast kuri augsnes aspekti spēj uzturēt dzīvību."

Sāļi, kas sastopami uz Marsa, satur magniju, nātriju, kāliju un hloru, un šie minerāli reiz ir bijuši izšķīduši ūdenī. Arī agrāk bija zināma šo minerālu eksistence, bet fakts, ka tie ir bijuši izšķīduši, nozīmē, ka minerāli ir bijuši pieejami dzīvības formu eksistencei. Patiesībā, ir visai liela līdzība minerālu sastāvam un pH līmenim uz Marsa ar visparastāko augsni šeit uz Zemes.

"Šī augsne ir tuvs analogs tai, kas sastopama Antarktīdas augšējās sausajās ielejās. Šīs vietas augsnes paraugu skābums patiesi ir pārsteidzošs. Tieši šeit, nedaudz zem virskārtas augsne ir visai sārmaina ar pH līmeni starp 8 un 9. Mēs atradām arī dažādus sāļus, kuru sastāvu neesam paspējuši izanalizēt, bet tajos ietilpst arī magnijs, nātrijs, kālijs un hlors," pastāstīja Sems Konaves no Tufta universitātes.

Uz jautājumu "Vai uz Marsa var pastāvēt dzīvība?" šķiet tagad var atbildēt "Jā". Lai arī slāpekļa sāļi vēl ir jāmeklē, Marsa augsne skābuma ziņā ir līdzīga uz Zemes esošajai. pH līmenī no 8 līdz 9 var dzīvot vesels zooloģiskais dārzs ar baktērijām un augiem. No augiem sparģeļi un rāceņi īpaši mīl šādu sārmainu augsni. Uz Zemes ir atklātas baktērijas, kas spēj izdzīvot pat pH 12 sārmainā vidē. Pēkšņi Marss ir kļuvis daudz draudzīgāks dzīvībai.

"Laika gaitā es esmu secinājis vienu apbrīnojamu lietu par Marsu, ka tā nav nekāda sveša pasaule, bet daudzos aspektos, piemēram, mineraloģijā, ļoti līdzīga Zemei," piebilda Konaves.

Arī TEGA krāsniņas zinātnieku grupa ir saņēmusi pirmos datus pēc eksperimenta, kura gaitā augsnes paraugs tika uzkarsēts līdz 1000oC.

"Šobrīd mēs varam teikt, ka Marsa augsne ir bijusi saskarsmē ar ūdeni," piebilda Viljams Bointons no Arizonas universitātes.

Lai arī pirmie rezultāti ir patiesi fantastiski, zinātnieki nesteidzas paziņot, ka uz Marsa aug kartupeļi. Vēl jāveic vairākas pārbaudes un jāņem vērā, ka paraugs ir tikai no vienas vietas. Zinātnieki vēlāk veiks analīzes dziļākos slāņos, lai pārbaudītu vai šī ķīmija atrodama arī dziļāk zem virskārtas.

NASA Phoenix

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!
MĒNESS FĀZE