ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Marss

Eiropas Kosmosa aģentūra un Marss

Eiropas Kosmosa aģentūra un Marss


Publicēts: 29.05.2019
Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) aparāti ir veiksmīgi pētījuši Marsu, atrodoties orbītā ap to. Šobrīd tiek gatavota misija, kuras ietvaros uz virsmas tiks nosēdināts visurgājējs, kas veiks virsmas izpēti, kā arī urbumus, lai meklētu norādes, vai uz Marsa kādreiz ir pastāvējusi dzīvība. Kāds būtu nākamais solis? Visticamāk, ka tā varētu būt misija, kuras…
Marsa pazemes ūdenskrātuves

Marsa pazemes ūdenskrātuves


Publicēts: 28.02.2019
Marss ir bijusi slapja vieta. Par to šaubās vien retais. Atkal un atkal tiek atrasti pierādījumi, kas liecina, ka ūdens uz sarkanās planētas tās pastāvēšanas pirmsākumos ir bijis bieži sastopams savienojums. Jaunākā Mars Express datu analīze ir atklājusi vēl kādu niansi Marsa ūdeņainajā pagātnē. Uz sarkanās planētas ir pastāvējusi plaša, savstarpēji…
Un tagad par laikapstākļiem uz Marsa

Un tagad par laikapstākļiem uz Marsa


Publicēts: 20.02.2019
Tieši tā varētu teikt laikapstākļu ziņu diktors laikā, kad cilvēki jau būtu kolonizējuši sarkano planētu. Lai arī šobrīd neviens Homo sapiens uz Marsa vēl nav spēris savu kāju, informācija par laikapstākļiem - temperatūru, atmosfēras spiedienu, vēja ātrumu un virzienu - tiek vākta jau tagad. To dara jaunākais NASA aparāts InSight, kas nolaidās Elysium…
Marsa teraformēšana - pagaidām neiespējama

Marsa teraformēšana - pagaidām neiespējama


Publicēts: 31.07.2018
Viņš pēdējiem spēkiem aktivēja reaktoru un citplanētiešu izveidotās tehnoloģijas izkausēja Marsa polāros ledājus, ietinot sarkano planētu blīvā, cilvēkiem elpojamā atmosfērā. Šīs ir pēdējās ainas filmā Total Recall (Atcerēties visu), kurā galveno lomu atveidoja Arnolds Švarcenegers. Marsa teraformēšana jeb pārvēršana Zemei līdzīgā planētā ir bieži izmantota…
Dīķis uz Marsa

Dīķis uz Marsa


Publicēts: 26.07.2018
Liecības par Marsa slapjo pagātni ir izvagojušas tā virsmu gan kā sen izžuvušu upju gultnes, gan apjomīgas kādreizējo plūsmu atliekas. Gan orbitālie aparāti, gan visurgājēji uz sarkanās planētas ir atraduši minerālus, kas var veidoties šķidra ūdens klātbūtnē. Marsa klimats ir mainījies un mūsdienās uz planētas virsmas šķidrs ūdens vairs nevar pastāvēt.…
Vētrainais Marss

Vētrainais Marss


Publicēts: 25.07.2018
Vētru medības ir pacietības un veiksmes spēle gan te uz Zemes, gan uz Marsa. Sarkanās planētas gadījumā šis gads ir izrādījies veiksmīgs. Kopš 2018.gada 20.jūnija tur plosās globāla putekļu vētra. Šāda apmēra fenomeni ir novērojami reizi sešos līdz astoņos gados. Zinātniekiem pagaidām nav skaidrs, kāpēc un kā šādas vētras veidojas un attīstās. Ko gan…
Marss kļūst vēl intriģējošāks

Marss kļūst vēl intriģējošāks


Publicēts: 11.06.2018
Marsa mobilā laboratorija Curiosity ir atklājusi netiešas norādes uz sarkanās planētas, kas liek domāt, ka pagātnē uz šīs planētas varēja būt mums pazīstamām dzīvības formām piemēroti apstākļi, kā arī interesantas nianses Marsa atmosfērā, kas ir saistītas ar dzīvības meklējumiem uz šīs planētas mūsdienās. Tie nav tieši pierādījumi dzīvībai uz Marsa,…
Noikuma krāteris uz Marsa

Noikuma krāteris uz Marsa


Publicēts: 19.01.2018
Vācu fiziķis un planetārais zinātnieks Gerhards Noikums ir viens no Mars Express misijas veidotājiem, kura vadībā tika radīta augstas izšķirtspējas stereo kamera, ar kuras palīdzību var pētīt Marsa topogrāfiju un ģeoloģiju. Godinot 2014.gadā mūžībā aizgājušo zinātnieku, viņa vārdā nosaukts 102 kilometrus liels krāteris, kas atrodas Noachis Terra reģionā.
Apraktais ledus

Apraktais ledus


Publicēts: 15.01.2018
Ja nu ūdens trūkums atturēja tevi no pārcelšanās uz Marsu, tagad vari būt pārliecināts, ka tas bagātīgos apjomos ir atrodams ne tikai polārajos ledājos, bet arī siltākos platuma grādos. Izmantojot Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) datus, zinātnieki ir atklājuši astoņas vietas uz sarkanās planētas, kur zem pāris metru bieza putekļu un klinšu atlūzu slāņa…
Marsa izpēte palīdz izprast Zemes tipa citplanētas

Marsa izpēte palīdz izprast Zemes tipa citplanētas


Publicēts: 14.12.2017
Saules sistēmā Marss šobrīd nav mums pazīstamām dzīvības formām draudzīga planēta. MAVEN misijas ietvaros zinātnieki pūlas noskaidrot, kā mainās sarkanās planētas atmosfēra mūsdienās un kāda tā varētu būt bijusi planētas pastāvēšanas pirmsākumos. Iegūtās zināšanas ne tikai palīdz izprast Zemes aukstā un sausā kaimiņa attīstību, bet arī ielūkoties Zemes…
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!