ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

IBEX palīdz ieraudzīt Saules sistēmas asti


Publicēts: 11.07.2013

Ilgu laiku zinātnieki teoretizēja, ka, līdzīgi kā komētai, arī heliosfērai, milzīgajam burbulim, kurā atrodas Saules sistēma, ir izveidojusies aste. Pirmajos IBEX attēlos, kas tika publiskoti 2009. gadā, bija redzama neparasti augstas enerģijas neitrālo atomu emisijas josla, kas ieskāva Saules sistēmas pretvēja pusi. Turpinot datu vākšanu un analīzi, atklājās zemākas enerģijas neitrālo atomu emisijas struktūra, kas sākotnēji tika identificēta kā helioaste. Tomēr tā bija maza un novirzīta no Saules vēja virzienā vērstās puses, iespējams galaktikas ārējā magnētiskā lauka iedarbības rezultātā.

Nākamo divu gadu laikā iegūtie dati palīdzēja aizpildīt "baltos plankumus" par Saules vēja virzienā vērsto heliosfēras pusi. Datu analīze liecināja par otru asti, kas atrodas blakus agrāk identificētajai. IBEX kartēs bija redzamas divas līdzīgas, zemas enerģijas neitrālo atomu emisijas struktūras, kas vairāk atgādināja daivas nekā vienu, veselu asti.

IBEX analizē netrālās daļiņas, kas veidojas uz Saules sistēmas un starpzvaigžņu vides robežas. Enerģētiski neitrālo atomu reģistrēšana balstās uz faktu, ka neitrālo daļiņu trajektoriju neietekmē Saules magnētiskais lauks. No sadursmes vietas daļiņas taisnā līnijā nonāk līdz IBEX mērinstrumentiem. Novērojot reģionus, no kuriem nāk šīs neitrālās daļiņas, iespējams pētīt attālajos apgabalos notiekošos procesus.

"Mēs ļoti uzmanīgi izmantojam vārdu "daivas"," pastāstīja IBEX misijas vadošais pētnieks un Dienvidrietumu izpētes institūta Kosmosa zinātnes un inženierzinātņu nodaļas viceprezidents Deivs Makomass. "Iespējams, ka tās ir atsevišķas, atpakaļ atliektas struktūras. Ņemot vērā šobrīd pieejamos datus, mēs par to nevaram būt pilnīgi droši."

Lai nodalītu daivas, izpētes komanda izmantoja kuģniecības terminus - labais un kreisais borts, jo heliosfēra ir kā milzīgs kuģis, kurā Saules sistēma pārvietojas pa galaktiku.

IBEX datos redzamā helioaste ir reģions, kurā Saules vējš plūst prom un lēnām iztvaiko lādiņu apmaiņas rezultātā, saplūstot ar starpzvaigžņu vidi. Lēnās Saules vēja daļiņas plūst prom no heliosfēras zemākajiem un vidējiem platuma grādiem, bet ātrākās Saules vēja daļiņas plūst prom no ziemeļu un dienvidu puslodes augstākajiem platuma grādiem. Šī āboliņa lapiņai līdzīgā forma saskan ar faktu, ka pēdējo gadu laikā ātrākās daļiņas izplūst no Saules polārajiem reģioniem, bet lēnāko avots ir Saules ekvatora apvidus.

"Mēs redzam daudz platāku un plašāku asti, nekā tika prognozēts, kurai raksturīga neliela nobīde," teica Makomass. "Iedomājieties, ka sēžat uz pludmales bumbas. Bumba ārēju spēku ietekmes rezultātā iegūst ovālu formu un tās šķērsgriezums ir ovālas nevis apaļas formas. Tā ārējais magnētiskais lauks iedarbojas uz helioasti."

IBEX zonde ir aprīkota ar divām moderenām neitrālo atomu emisijas novērošanas iekārtām, kas ļauj analizēt Saules sistēmas mijiedarbību ar starpzvaigžņu vidi.

"Mēs bieži domājam, ka mēs zinām, ko mēs pētīsim, bet darbs dažkārt aizved negaidītā virzienā," piebilda zinātnieks. "Tā tas noteikti ir šajā gadījumā, kas aizsākās ar vienkāršu mēģinājumu labāk aprakstīt mazo struktūru, kas sākotnēji tika nekorekti identificēta kā "novirzīta aste". Mūsu atklātā helioaste izrādījās daudz lielāka un atšķīrās no gaidītajiem rezultātiem."

Southwest Research Institute, NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: