ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Habla teleskops ved Lielajā ceļojumā


Publicēts: 19.11.2021

Grieķu mitoloģijā varam atrast, ka pirmsākumos pār pasauli valdīja milži - titāni. Saules sistēmā atrodami četri milži - Jupiters, Saturns, Urāns un Neptūns. Klinšainās planētas, kas atrodas tuvāk Saulei - Merkurs, Venēra, Zeme un Marss - ir nieka oļi, salīdzinājumā ar milzu planētām, kas mājo pietiekami tālu no Saules. Tās ir gāzu planētas, kuru atmosfēra ir veidota no vienkāršiem savienojumiem, kas bija sastopami Saules sistēmas veidošanās pirmsākumos. 1970. un 1980.gados NASA zondes Pioneer 10 un 11, kā arī Voyager 1 un 2 veica pirmos lidojumus uz Saules sistēmas tālākajiem reģioniem, atklājot milzu planētu komplekso būtību. 1990.gados Habla teleskops pārņēma stafeti, katru gadu veicot šo planētu novērojumus. 2021.gads nebija izņēmums. Arī šogad veiktie novērojumi ļauj ikvienam doties virtuālā ceļojumā un apmeklēt vētraino Jupiteru, gredzenoto Saturnu, salīdzinoši mierīgo Urānu un jūras pavēlnieku Neptūnu.

Habla teleskopa skatījumu uz Saules sistēmas milzu planētām neapgrūtina Zemes atmosfēra. Iegūtie attēli ir skaidri un detalizēti. Lai arī mūsdienās zināšanas par dažām milzu planētām ir būtiski papildinājušas automatizētās zondes, kas ir pētījušas šīs planētas tuvplānā, Habla teleskopa fotografētie attēli ļauj novērtēt kopainu. Ikgadējie novērojumi tiek veikti OPAL (Outer Planets Atmospheres Legacy) projekta ietvaros, kura mērķis ir reģistrēt vētru, mākoņu un vēju izmaiņas.

Jupiters

2021.gada attēlos atkal redzama dinamiskā milzu planētas atmosfēra, kurā reģistrētas vairākas jaunas vētras un mākoņu krāsojuma izmaiņas planētas ekvatora apvidū. Publikācijai pievienots 4.septembrī fotografētais attēls.

Ilgāku laiku ekvatoriālais reģions ir iekrāsots tumši oranžos toņos. Šīs pārmaiņas, kad tradicionālo balto un bēšo krāsu nomaina tumšāki toņi, ir reģistrētas jau vairākkārt, bet šoreiz šis tumšais periods ir ilgāks. Ekvatora apvidū ir novērotas arī vairākas jaunas vētras - cikloni. Attēlā tās redzamas kā tumši sarkanas, iegarenas šūnas. Daļa no tām ir ar izteiktām robežām, bet daļa ar izplūdušu kontūru.

Šogad veiktie novērojumi atklāja, ka Lielā Sarkanā Plankuma vēju ātrums palielinās. Savukārt Sarkanais Plankums Juniors, kas atrodas zem Lielā Sarkanā, joprojām ir bēšos toņos, bet tagad tam "seko" vairāki balti anticikloni.

Saturns

Gredzenotās planētas fotogrāfija tapusi 12.septembrī. Tās ziemeļu puslodē tuvojas rudens. Krāsaino joslu toņi ir ļoti dinamiski. Heksagonālā vētra, kas gandrīz nemaz nebija manāma 2020.gada fotogrāfijās, šogad atkal ir skaidri saskatāma.

Urāns

Šīs milzu planētas fotogrāfija ir tapusi 25.oktobrī. Tajā labi redzams Urāna ziemeļpols, kur šobrīd valda pavasaris. Pētnieki analizē, kā pastiprināti absorbētais Saules ultravioletais starojums maina atmosfēras metāna koncentrāciju, lielo, dūmaku veidojošo daļiņu īpatsvaru, kā arī atmosfēras cirkulācijas izmaiņas.

Neptūns

Tumši zilā planēta fotografēta 7.septembrī. Vētra - tumšais plankums, kas redzama tuvāk ziemeļpolam - ir mainījusi savu pārvietošanās virzienu un tagad dodas nevis ekvatora virzienā, bet tuvojas ziemeļpolam. Tikko manāms tumšāks ovāls redzams arī Neptūna dienvidpola tuvumā.

The Hubble Space Telescope

Komentāri






Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!