ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Rīta komēta


Publicēts: 2.02.2009

Lulina komēta tuvojas, paliekot arvien spožāka un spožāka. Šobrīd tā jau ir 6-7 lieluma objekts, kas gan nav saskatāms ar neapbruņotu aci, bet pat neliels binoklis noderēs, lai šo astaino zvaigzni sameklētu agrajās rīta stundās.

Komētas atklājēja gods pieder Čī Šeng LInam, kurš 2007. gada 11. jūlijā nofotografētajos debess attēlos pamanīja ko dīvainu. Sākotnēji viņš uzskatīja, ka objekts ir asteroīds. 17. jūlijā Galda kalna observatorijā tika veikti papildus novērojumi, kuru rezultātā astronomi secināja, ka objektam ir izšķirams spožāks kodols un neliela koma. Tā bija komēta.

Komētas fotogrāfijās patlaban labi redzama gan aste, gan anti-aste. Attēlos, kuru autors ir doktors Džo Brimakombe, mēs labi redzam anti-asti, kas ir samērā reta parādība. Ja jūs uzmanīgi aplūkosiet pašu jonu un putekļu asti, tad pamanīsiet, ka vidusdaļā tai ir tāda savāda deformācija. Iespējams, ka aste rotē. Patlaban nav skaidrs, kādēļ šāda deformācija ir radusies.

Latvijā šo komētu varētu mēģināt meklēt ap pulkstens 4iem no rīta, dienvidu pusē, zemu pie horizonta, kad tur parādās Svaru zvaigznājs. 6. februārī komēta palidos garām interesantai dubultzvaigznei - Zubenelenubi, kas ir aptuveni tikpat spoža cik Lielā Lāča zvaigznes. Tiek prognozēts, ka uz februāra beigām komētu varēs redzēt ar neapbruņotu aci.

Universe Today

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: