ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Komēta ar glicīnu


Publicēts: 31.05.2016

Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) zonde Rosetta Čurjumova-Gerasimenko komētas (67P) atmosfērā ir konstatējusi izejvielas, kas tiek uzskatītas par ļoti svarīgām Zemes dzīvības izcelsmē un attīstībā. Viena no tām ir aminoskābe glicīns, kas ir olbaltumvielu sastāvdaļa, bet otra - fosfors, kas ir nozīmīgs elements DNS un šūnu membrānās. Šis atradums norāda, ka komētas ir ne tikai iespējamais Zemes ūdens, bet arī dzīvībai nepieciešamo izejvielu avots.

Lai arī dažu komētu un asteroīdu sastāvā esošā ūdens ledus sastāvs atgādina Zemes okeānus, Rosetta pētītās komētas ūdens ir atšķirīgs. Tomēr tās atmosfērā konstatētā aminoskābe un fosfors ir ne mazāk vērtīgs un interesants atklājums.

Aminoskābes ir bioloģiski ļoti nozīmīgi savienojumi, kas pamatā sastāv no oglekļa, skābekļa, ūdeņraža un slāpekļa. Aminoskābes savukārt ir visu olbaltumvielu pamatā. Visvienkāršākā aminoskābe glicīns tika konstatēta NASA Stardust misijas atgrieztajos paraugos 2006.gadā, bet toreiz netika izslēgta iespēja, ka paraugi varēja tikt piesārņoti ar Zemes savienojumiem. Savukārt Rosetta jau vairākkārt ir reģistrējusi glicīna klātbūtni komētas atmosfērā jeb komā.

"Tā ir neapšaubāma glicīna klātbūtne komētā," skaidroja ROSINA instrumenta vadošā pētniece Katrīna Altvega. "Mēs esam atraduši arī citas organiskās molekulas, kas varētu būt glicīna priekšteči un norāda uz tā iespējamajiem rašanās veidiem."

Pirmo reizi glicīns tika pamanīts 2014.gada oktobrī, kad Rosetta atradās 10 km attālumā no komētas. Nākamā reize, kad aminoskābe tika konstatēta, bija jau 2015.gada martā, kad zonde lidoja 30 līdz 15 km attālumā no komētas kodola. Glicīns tika reģistrēts arī gāzu izplūdes strūklās aptuveni mēnesi pirms perihēlija, kad Rosetta atradās aptuveni 200 km attālumā no komētas.

"Ir redzams, ka glicīns ir saistīts ar putekļiem, liekot domāt, ka tas tiek atbrīvots kopā ar citiem gaistošajiem savienojumiem, kad komā esošo putekļu graudiņus aptverošais ledus tiek izkausēts," piebilda Altvega.

Glicīns pāriet gāzveida stāvoklī temperatūrā, kas ir nedaudz zemāka par 150 grādiem pēc Celsija, kas nozīmē, ka tikai neliela daļa šī savienojuma spēj atbrīvoties no komētas virsmas vai tās dziļākiem slāņiem. Tas arī izskaidro, kādēļ glicīns nav konstatēts pastāvīgi.

"Glicīns ir vienīgā aminoskābe, kura, kā zināms, spēj veidoties bez ūdens klātbūtnes, un fakts, ka mēs to redzam kopā ar molekulām-priekštečiem un putekļiem, norāda, ka aminoskābe veidojusies starpzvaigžņu putekļos vai ledū ultravioletā starojuma ietekmē vēl pirms tā tika saistīta un iekonservēta komētā," teica Altvega.

Ne mazāk interesants atradums ir fosfors, kas ir ļoti svarīgs elements dzīvajos organismos. Tas ir sastopams DNS molekulās un šūnu membrānās, kā arī piedalās enerģijas metabolisma procesos.

"Joprojām ir maz skaidrības par ķīmiskajiem procesiem uz Zemes tās pirmsākumos," teica pētījuma līdzautors Herve Kotins. "Bet svarīgi ir tas, ka komētas 4,5 miljardu gadu laikā praktiski nav mainījušās. Tās nodrošina tiešu piekļuvi dažām iespējamajām "pirmatnējās zupas" sastāvdaļām."

"Viens no Rosetta misijas mērķiem bija demonstrēt, ka komētas ir Saules sistēmas pirmatnējā materiāla atradnes, kuras savulaik varēja piegādāt dzīvībai nepieciešamās sastāvdaļas uz Zemi," piebilda Rosetta projekta zinātnieks Mets Teilors. "Un mēs esam apmierināti ar pētījumu rezultātiem."

ESA

Komentāri

  1. Gucci tieši 30.06.2016 domāja šādi:

    Paldies autoram, sen meklēju, nu atradu!@






Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!