ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

GLAST (3275/1)


Publicēts: 10.06.2008

GLAST jeb plaša lauka gamma staru kosmiskais teleskops ir gatavs startam, kurš notiks 11. jūnijā (~18:45 pēc Latvijas laika). GLAST orbītā pacels Delta tipa raķete, kas startēs no Kanaveralas kosmodroma. Zinātnieki visā pasaulē ar satraukumu gaida šo notikumu, kas iespējams pavērs logu uz vēl nebijušiem zināšanu laukiem.

GLAST pētīs visumu gamma staru spektrā. Šis starojuma veids ir visspēcīgākais no visa elektromagnētiskā starojuma spektra, kādu cilvēki pazīst. Redzamā gaisma ir niecīga daļa no visa elektromagnētiskā spektra, pie kura pieder gan ultravioletais, gan infrasarkanais starojums, gan radio viļņi, gan rentgenstari, kā arī gamma starojums.

GLAST pievērsīsies kosmosa enerģētiski visaktīvākajiem objektiem - supernovām, to atliekām, melnajiem caurumiem un neitronu zvaigznēm.

GLAST nav pirmais gamma staru teleskops, bet noteikti pagaidām labākais kāds ir atradies visumā. Kādēļ šis teleskops jānovieto visumā? Ja mēs atsaucam atmiņā zināšanas par kodolreakcijām un starojumu, kas tajās rodas, tad noteikti zināsim par alfa, beta un gamma stariem, no kuriem gamma starojums ir tas, kurš vislabāk iet visam cauri. No alfa starojuma jūs pasargās pabiezāks papīrs, drēbe vai plastikāta gabals. Beta starojumam vajadzēs nedaudz biezāku svina gabalu. Gamma starus jau aizturēs izteikti biezs svina slānis. Zemes atmosfēra šajā gadījumā darbojas kā ideāls "svina slānis", kas pasargā mūs zemiešus no kosmiskajiem gamma stariem. Dzīvajai radībai šis ir ļoti pozitīvs atmosfēras aspekts, par kuru nevar priecāties gamma staru teleskopu īpašnieki uz Zemes. Pat uz augstākajiem kalniem uzceltie teleskopi ir pasargāti un nav derīgi gamma staru izpētei. Tādēļ gamma staru teleskopus jānovieto orbītā ap Zemi, ārpus atmosfēras aizsargslāņa.

Zinātnieki cer ne tikai saskatīt visuma visekstrēmākos notikumus, bet iespējams ielūkoties tumšās matērijas noslēpumos. GLAST ne tikai padziļinās zināšanas jau par zināmo visuma daļu, bet nav šaubu, ka atnesīs daudz pārsteidzošu jaunumu gan astronomijas, gan fizikas jomā.

Video faili par GLAST projektu (skatoties tiešām pārņem kosmiskā eiforija, padomājot cik ļoti šādi projekti apvieno zinātniekus visā pasaulē)

GLASTcast 1 - Kas ir GLAST? (*.MP4; 35,3 MB)
GLASTcast 2 - Kas ir gamma stari? (*.MP4; 37,6 MB)
GLASTcast 3 - Swift un GLAST (*.MP4; 29,9 MB)
GLASTcast 4 - Kosmosa kuģa starts (*.MP4; 31,3 MB)

Vairāk informācijas var atrast NASA GLAST Interneta lapā.

Turēsim rīt visus īkšķus, lai starts un ieiešana orbītā notiek kā pa diedziņu!

NASA GLAST

Komentāri

  1. Redaktors tieši 10.06.2008 domāja šādi:

    Paldies visiem, kas turēja īkšķus, GLAST startējis veiksmīgi un atrodas orbītā ap Zemi.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!