ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Visuma izpētes aparāti

JWST pirmie attēli publicēti

JWST pirmie attēli publicēti


Publicēts: 13.07.2022
Šodien jau droši varam teikt, ka esam iesoļojuši jaunā un aizraujošā Visuma izpētes laikmetā. Aplūkojot pirmos Džeimsa Veba kosmiskā teleskopa (JWST) uzņemtos attēlus, nav šaubu, ka tuvākajos gados mūs gaida fantastiski atklājumi un elpu aizraujoši skati no tuviem un tāliem Visuma nostūriem. Jācer, ka lieliskā teleskopa darba mūžs būs ilgs un to netraucēs…
Hablam 30!

Hablam 30!


Publicēts: 24.04.2020
1990.gada 24.aprīlī startēja ASV vairākkārt izmantojamais kosmosa kuģis Discovery, kura uzdevums bija nogādāt orbītā Habla kosmisko telekopu. 30 gadu laikā tas ir priecējis astronomijas interesentus un citus cilvēkus ar elpu aizraujošiem attēliem, bet zinātniekiem sniedzis neizsmeļami plašu resursu bāzi jauniem atklājumiem. Attēlā, kas publiskots par…
Habla teleskops zaudē vienu žiroskopu

Habla teleskops zaudē vienu žiroskopu


Publicēts: 9.10.2018
Kopš 2018.gada 5.oktobra Habla teleskops atrodas saudzējošā režīmā, jo darbspējas zaudēja viens no trim aktīvi izmantotajiem žiroskopiem, kas nepieciešami, lai orientētu teleskopu telpā. Nav pamata satraukumam, ka fantastiskais instruments ir izgājis no ierindas, jo 2009.gada apkalpošanas misijas laikā tika uzstādīti seši jauni žiroskopi. Maksimālās…
Habla teleskopam 28!

Habla teleskopam 28!


Publicēts: 23.04.2018
Šis krāsainais mirdzošās starpzvaigžņu gāzes mākonis ir maza daļa no milzīgā Lagūnas miglāja, kurā dzimst jaunas zvaigznes. Lai atzīmētu 28. darba jubileju, Habla teleskopa komanda izmantoja redzamās gaismas un infrasarkanā starojuma kameras, lai nofotografētu nelielu Lagūnas miglāja fragmentu, kurā redzami karsto un jauno zvaigžņu pārveidotie gāzu…
TESS pārņems stafeti no Kepler

TESS pārņems stafeti no Kepler


Publicēts: 12.04.2018
2018.gada 16.aprīlī no Kanaveralas raga startēs jaunākais tranzitējošo planētu mednieks - TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), kas meklēs planētas ap tuvākajām zvaigznēm, kuras pēc tam jau pētīs ar jaudīgākiem instrumentiem, lai noskaidrotu to piemērotību mums pazīstamām dzīvības formām. TESS turpinās Kepler iesākto darbu. Kepler teleskops…
Kepler teleskopa darba mūžs tuvojas noslēgumam

Kepler teleskopa darba mūžs tuvojas noslēgumam


Publicēts: 16.03.2018
Vai spēj iedomāties, ka kopš Kepler teleskopa starta ir pagājuši jau deviņi gadi?! Ārprāts, kā tas laiks skrien! NASA teleskops, kas meklē tranzitējošās planētas atrodas aptuveni 150 miljons kilometru attālumā no Zemes. Šo deviņu gadu laikā tas ir pārcietis dažādas likstas. Brīžiem šķita, ka nu ir pienācis misijas gals, bet inženieri veiksmīgi izķepurojušies…
LISA Pathfinder starts veiksmīgs

LISA Pathfinder starts veiksmīgs


Publicēts: 5.12.2015
2015.gada 3.decembrī plkst. 06:04 pēc Latvijas laika no Kourou kosmodroma Franču Gvijānā startēja nesējraķete Vega, kas nogādāja kosmosā Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) gravitācijas viļņu reģistrēšanas tehnoloģiju demonstrēšanas aparātu - LISA Pathfinder. Gravitācijas viļņi ir Alberta Einšteina 1915.gada 2.decembrī publicētās Vispārīgās relativitātes…
WISE atklāj tūkstošiem jaunu zvaigžņu

WISE atklāj tūkstošiem jaunu zvaigžņu


Publicēts: 10.03.2014
Daži zinātnieki uzskata, ka tālumā aiz Plutona orbītas mitinās liela, līdz šim neatklāta planēta, kas tiek dēvēta gan par Planētu X, gan par Nemzīdu, gan par Tīhi. Mediji un citi aktīvisti ir izskaistinājuši šo objektu, piešķirot tam atmosfēru, neparastu orbītu, dzīvību uz tā virsmas un pat spēju iznīcināt Zemi. Izpētot simtiem miljoniem debesīs redzamo…
Miljonus vērtais punkts

Miljonus vērtais punkts


Publicēts: 17.02.2014
Šajos Eiropas Dienvidu observatorijas (ESO) Ļoti lielā teleskopa izpētes teleskopa (VST) fotografētajos attēlos redzama Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) observatorija GAIA aptuveni 1,5 miljons kilometru attālumā no Zemes. Kosmiskais aparāts, kas startēja 2013. gada 19. decembrī, nākamos piecus gadus vāks datus, lai izveidotu mūsu galaktikas 3D karti.
Pirmās un pēdējās fotogrāfijas no Gaia

Pirmās un pēdējās fotogrāfijas no Gaia


Publicēts: 7.02.2014
Eiropas Kosmosa aģentūras zvaigžņu vērotāja Gaia pamazām tiek gatavota darbam. Attēlā, kas tapis sagatavošanas laikā, redzama blīva zvaigžņu kopa Lielajā Magelāna Mākonī. Zinātniskās misijas laikā Gaia iegūto datu apjoms būs milzīgs. Lai sasniegtu uzstādītos mērķus, uz Zemi nosūtīs pavisam nelielu daļu informācijas, kas tiks iegūta par katru zvaigzni.
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!