ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Velosipēds, planetārā aizsardzība un pārējais


Publicēts: 22.03.2009

Domājams, ka visi ir dzirdējuši par "atritinātajiem" Saules paneļiem. Lai arī mums, sauszemes žurkām, liekas, ka starptautiskā kosmiskā stacija (SKS) ir vēl viens milzīgs, caurumains maiss, kurā saplūst strādājošo nodokļi, jāsaka, ka šajā kosmosa iekarošanas frontes līnijā nepārtraukti notiek vērtīgi eksperimenti. Piemēram, STS-119 ietvaros astronauti gatavojās izkāpšanai uz citas planētas.

Jebkurš Zemes izcelsmes objekts, nosēžoties uz citas planētas, uz kuras apstākļi ir piemēroti Zemes dzīvības formu pastāvēšanai, rada būtiskus draudus šīs vides piesārņošanai jeb inficēšanai ar Zemes mikroorganismiem. Ja automatizētos kosmosa pētniekus iespējams sterilizēt un pakļaut bargajiem kosmiskajiem apstākļiem, cerībā, ka ilgais lidojums Zemes mikroorganismus nonāvēs, tad astronauti savā kosmosa kuģī ir milzīga ceļojoša mikrobu kolonija. Nenoliedzami, daļa šo mikroorganismu nespētu izdzīvot Marsa klimatā, bet, zinot cik šīs sīkbūtnes spēj veiksmīgi pielāgoties apstākļiem, šo problēmu nevar atstāt novārtā.

2009. gada 19. martā Starptautiskās kosmiskās stacijas astronauti veica mikrobioloģisko paraugu paņemšanu, pirms izgāja atklātā kosmosā. Šī bija pirmā tāda veida pārbaude, kuru varētu klasificēt kā planetāro aizsardzības mehānismu, kas noderētu nākotē plānotajiem lidojumiem uz Marsu.

"Pārbaudes veicām ar LOCAD-PTS, kas ir miniatūra bioloģiskā laboratorija," pastāstīja Džeks Mauls. "Pirms STS-119 apkalpes locekļi Stīvs Svensons un Ričards Arnolds izgāja atklātā kosmosā, lai uzstādītu pēdējos SKS Saules paneļus, astronaute Sandra Magnusa paņēma paraugus no astronautu cimdiem un pārbaudīja mikrobu esamību. Šī pārbaude tika veikta atkārtoti, kad astronauti pēc sešām stundām atgriezās stacijā."

Šo pārbaudi veica LOCAD-PTS izpētes programmas ietvaros, ņemot vērā faktu, ka reiz astronauti dosies ārā pa lūku, kas nevedīs atklātā kosmosā, bet, piemēram, uz Marsu. Viņiem ir jābūt pārliecinātiem, ka Zemes mikroorganismi nenonāks uz Marsa.

"Šī eksperimenta ietvaros mēs gribam integrēt ātri veicamus biomonitorēšanas testus, kas veicami pirms un pēc izgājieniem ārpus kosmiskā kuģa," teica Mauls. "LOCAD ir ātrs. Jums vajag tikai 10 sekundes, lai paņemtu paraugu, un 15 minūtes, lai iegūtu rezultātus."

Mauls un Kerisa Vesta jau labu laiku strādā, lai risinātu kā pasargāt citu vidi no Zemes invāzijas. 2008. gada nogalē viņi pārbaudīja S6 Saules paneļus, kuri atradās speciālā telpā NASA Kenedija kosmosa izpētes centrā. Zinātnieki atrada, ka tie ir praktiski sterili, ja runājam par baktērijām. Toties viņiem izdevās atrast sēņu marķieri glukānu, kas bija atrodams gandrīz visās 15 materiāla paņemšanas vietās, jo sevišķi tur, kur bija tekstilizstrādājumi.

"Tekstilizstrādājumi ir būtisks bioloģiskās inficēšanās avots uz Marsa un Mēness, jo šādus materiālus ir daudz grūtāk apstrādāt, nekā metāliskas virsmas," skaidroja Mauls.

Tā kā astronauti nevarēja atkārtot Maula un Vestas eksperimentu kosmosā pēc S6 uzstādīšanas, LOCAD pārbaude tika noreducēta uz astronautu cimdu pārbaudi, rūpīgi atsekojot kādas paneļu detaļas astronauti aizskāra darba laikā.

"Ja astroanuti saskārās ar kādu no inficētajām zonām, jādomā, ka LOCAD uzrādīs augstākus glukāna rādītājus," piebilda Mauls.

LOCAD komanda nākotnē plāno izstrādāt komplektu, kas ļautu paņemt paraugus arī ārpus kosmiskā kuģa. Patlaban zinātnieku uzdevums ir "pārliecināties, ka mēs varam monitorēt cimdus pietiekami efektīvi, vienlaicīgi neiejaucoties ārpuskuģa aktivitāšu sagatavošanās darbos. Saspringtais grafiks kļūs vēl saspringtāks, kad cilvēks gatavosies izkāpt uz Mēness vai Marsa."

Nākamjiem Marsa pētniekiem būs jāierobežo bioloģiskās inficēšanas iespēja pirms iziešanas no kosmosa kuģa, pastaigu laikā un arī atgriežoties kosmosa kuģī. Kosmosa kuģis un tajā esošie cilvēki ir mikroorganismu fabrika, kuru nav iespējams izslēgt no spēles. "Mūsu eksperimenti ļaus nodefinēt pieļaujamo bioloģiskā materiāla daudzumu uz dažādām virsmām, ieskaitot skafandrus, kuru var atļauties iznest no kosmosa kuģa brīvā dabā," teica Mauls. Tādejādi, ja astronauti kaut ko atnestu atpakaļ, kas mikroskopā izskatītos dzīvs, viņi varētu zināt, vai tā izcelsme ir meklējama uz šī cita objekta, vai tomēr tās ir pašu ceļotāju līdzatvestās sēnes.

Paralēli planetārās aizsardzības testiem un Saules paneļu instalācijai, STS-119 misijas ietvaros ir salabots stacionārais velosipēds, kas atrodas uz vairākkārt izmantojamā kosmiskā kuģa Discovery. Misijas komandieris Lī Arčambaults ir centīgs riteņbraucējs, tādēļ šis jaunums noteikti viņu iepriecināja.

"Mēs zinam, ka bosam patīk braukt ar riteni, tādēļ mēs vēlējāmies sagādāt viņam šādu iespēju," pastāstīja Džons Filips, kas kopā ar Toniju Antonelli un NASA inženieriem uz Zemes salaboja velotrenažiera pedāļu mehānismu. "Laimīgs boss nozīmē, ka arī pārējie ir laimīgi."

Astronautiem ir katru dienu jāvingrinās, lai nodrošinātu muskuļu un kaulu sistēmu ar slodzi, kamēr lidotāji atrodas bezsvara stāvoklī. SKS apkalpes locekļi vismaz divas stundas dienā nodarbojas ar fiziskajiem vingrinājumiem, lai viņu muskuļu un kaulu sistēma pārāk nezaudētu savu formu un spēku ilgo misiju laikā.

Protams, S6 instalācija tiešām noritēja veiksmīgi. Tagad SKS ir kļuvusi par ļoti spožu objektu naksnīgajās debesīs. Par nožēlu jāsaka, ka virs Latvijas tā ir ieraugāma ļoti reti un īsu brīdi. Ja nu tomēr esat nolēmuši nomedīt SKS, tad iesakam regulāri apmeklēt NASA lapu, kurā ērti iespējams sameklēt nepieciešamo informāciju.

Trešais un pēdējais izgājiens ārpus kosmosa kuģa plānots pirmdien. Discovery no kosmiskās stacijas prom dosies jau nākamajā trešdienā (25.03.2009), lai jau 28. martā nolaistos atpakaļ uz Zemes.

 

NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!