ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Skots Kellijs par #YearInSpace


Publicēts: 8.03.2016

"Tas bija kā smaržas, it kā te ziedētu kāds augs," Skots Kellijs atcerējās pirmo malku Zemes gaisa pēc 340 dienu ilgās prombūtnes. "Tas bija atspirdzinošs, jo bija auksts. Tas atšķīrās no gaisa, kuru es elpoju pēdējās 340 dienas. Tas, kas smaržoja, bija apdegušais Soyuz. Tam raksturīga saldena smarža."

Skots Kellijs un Mihails Korņienko pavadīja Starptautiskajā kosmiskajā stacijā gandrīz gadu. Uz Zemes viņi atgriezās 1.martā ar Soyuz TMA-18M.

"Pirmo lietu, kuru es centos uzmest uz galda, es aizmetu garām," pēc trim dienām preses konferencē par savām sajūtām pēc atgriešanās stāstīja Kellijs. "Es mēģināju dažas reizes vakar iemest basketbola bumbu grozā un man tas neizdevās. Protams, es neesmu pārāk labs basketbola spēlētājs."

"Es domāju, ka atgriezties pie gravitācijas ir grūtāk nekā to pamest," astronauts atzina, ka viņam vienmēr vieglāk ir bijis adaptēties kosmiskajiem apstākļiem nevis otrādāk.

Skots Kellijs, kurš kosmosā ir pabijis jau četras reizes, katru reizi arvien ilgāk un ilgāk, pastāstīja, ka šoreiz, pēc gandrīz gadu ilgas prombūtnes, organisma reakcija uz Zemes apstākļiem ir daudz skarbāka.

"Sākotnēji, kad es izkāpu no kapsulas, es jutos labāk nekā iepriekšējā reizē, bet kādā brīdī tas viss sasummējās un nogurums un muskuļu sāpes ir izteiktākas nekā pirms tam," savas sajūtas aprakstīja Kellijs. "Man ir arī problēmas ar ādu. Tā ilgu laiku nav bijusi būtiskā saskarsmē ar kaut ko, tā ir ļoti jutīga. Es jūtu dedzinošu sajūtu, kad es apsēžos, guļu vai staigāju."

Astronauts pastāstīja, ka vispārsteidzošākais izrādījies, cil ilgs var būt 340 dienu periods.

"Man šķita, ka es te dzīvoju jau mūžīgi. Tas šķita ilgāk nekā es domāju," viņš teica. "Sešu mēnešu gadījumā tu redzi galu. Piemēram, es atlidoju oktobrī un atgriezīšos martā. Bet, kad tu ierodies martā un atgriešanās būs tikai nākamā gada martā, tas ir kaut kas tāds, ko grūti aptvert. Es uzskatu, ka perfekts misijas garums būtu divarpus līdz trīs mēneši."

Lai arī Kellijs, pavadot 340 dienas kosmosā, ir uzstādījis dažus jaunus rekordus, viņš to neuzskata par neko īpašu, jo rekordi jau tuvākajā laikā tiks pārspēti.

"Šiem rekordiem jātiek pārspētiem," noslēdza Kellijs. "Es nezinu, kad nākamreiz kāds vienas misijas ietvaros kosmiskajā stacijā nodzīvos 340 dienas, bet es ceru, ka līdz tam nebūs ilgi jāgaida."

 

NASA, collectSPACE

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: