ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Columbus pirmie asni


Publicēts: 3.03.2008

Pavisam nesen Columbus laboratorija tika pievienota starptautiskajai kosmosa stacijai (SKS). Šobrīd tur ir uzsākti pirmie bioloģiskie eksperimenti ar augiem, lai noteiktu gravitācijas ietekmi uz sakņu augšanu.

Eiropas astronauts Leopolds Eiharts aktivēja WAICO eksperimentu, kura ietvaros tiks salīdzināti divi smiltsķērsas varianti - viens savvaļas, otrs ģenētiski modificēts. Smiltsķērsas sēklas ir iegūtas no arabidopsis thaliana auga, kas ļoti labi aug ierobežotās vietās (akmens spraugas) un ir izturīgs nelabvēlīgos apstākļos.

WAICO eksperiments ilgs 10 līdz 15 dienas un izdīgušās sēklas uz Zemes nogādās STS-123 komanda, kuras starts notiks 2008. gada 11. martā. Eksperimenta laikā, izmantojot jauno Biolab, sēklu dīgšanas procesa video tiks pārraidīts ESA zinātniekiem uz Vāciju reālajā laikā. Eksperimenta beigās stādi tiks apstrādāti ar īpašu šķidrumu, lai to attīstība apstātos konkrētajā stadijā.

Sakņu augšana tiks rūpīgi novērota, lai noskaidrotu to struktūru veidošanos dažādos gravitācijas apstākļos. Eksperimenta rezultāti palīdzēs saprast augu augšanu un palielināt lauksaimniecības efektivitāti uz Zemes. Zinātnieki cer, ka šāda tipa eksperimenti nākotnē varēs nodrošināt astronomus ar svaigo pārtiku, jo sevišķi ilgstošajās ekspedīcijās uz Mēnesi, Marsu un tālākām vietām, kur cilvēki ir spiesti pavadīt visumā vairāk kā gadu.

ESA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!