ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Cassini projekts tiek pagarināts


Publicēts: 18.04.2008

NASA paziņoja, ka Kassīni-Heigensa (Cassini-Huygens) projekts tiek pagarināts par diviem gadiem, lai turpinātu Saturna un tā pavadoņu sistēmas izpēti.

Sākotnēji tika plānots, ka Cassini projekts beigsies 2008. gada jūlijā. Jaunais pagarinājums nodrošinās vēl vismaz 60 apriņķojumus ap Saules sistēmas gredzenoto milzi un vairākus tuvus lidojumus pār tā pavadoņiem - 26 pār Titānu, 7 pār Enceladu, pa vienam pār Dioni, Reju un Helenu. Šo divu gadu laikā tiks turpināta Saturna gredzenu, magnetosfēras un pašas planētas izpēte.

"Šis projekta pagarinājums nav sasniegums tikai zinātniekiem, bet visai pasaulei, kura arī turpmāk varēs uzzināt jaunumus par Saturna sistēmu, kā arī aplūkot Cassini uzņemtos fotoattēlus," pastāstīja NASA darbinieks Džims Grīns.

"Kosmosa kuģis ir ļoti labā stāvoklī un komanda ar aizrautību veic savu darbu, tādēļ mēs esam patiesi sajūsmināti par pagarinājumu," piebilda Cassini projekta vadītājs Bobs Mitčels.

Ar Cassini palīdzību ir izdevies iegūt datus, kas liecina, ka zem Encelada ledus virskārtas atrodas ūdens šķidrā stāvoklī. Šis nelielais pavadonis, kas ir tikai 1/10 daļa no Titāna, būs viens no projekta galvenajiem izpētes objektiem. Iepriekš Cassini uz Encelada atklāja ledus geizerus, kuru izverstā plūsma stiepjas 3 reizes lielākā attālumā par paša pavadoņa diametru. Tuvākais plānotais pārlidojums varētu notikt 25 km augstumā virs Encelada ledus garozas.

Cassini novērojamo objektu sarakstā ietilpst arī Titāns, kas, pēc zinātnieku domām, ir pirmatnējās Zemes kopija. Titānā ir saskatītas daudzas paralēles ar Zemi - ezeri, upes, kanāli, kāpas, lietus, sniegs, mākoņi, kalni un iespējams arī vulkāni.

"Kad mēs plānojām lidojuma trajektoriju, mēs nevarējām iedomāties ko atradīsim, jo īpaši uz Titāna un Encelada," pastāstīja Cassini projekta dalībnieks Deniss Metsons. "Šis projekta pagarinājums ir atbilde uz mūsu atklājumiem, dodot iespēju pilnīgāk izpētīt šos objektus."

Atšķirībā no Zemes, Titāna ezeri, upes un lietus ir veidoti no metāna un etāna. Temperatūra uz šī pavadoņa noslīd līdz mīnuss 180 grādiem pēc Celsija. Lai gan Titānu klāj bieza atmosfēra, Cassini radars un infrasarkano staru kamera palīdz precizēt virsmas īpatnības.

Cassini turpinās novērot gadalaiku maiņu uz Titāna un Saturnu.

Cassini jau gandrīz četrus gadus katru dienu pārraida datus uz Zemi. Kosmosa kuģa ceļojumu albumā ietilpst vairāk kā 140 000 fotoattēlu un informācija, kas iegūta 62 reizes apriņķojot Saturnu, 43 reizes palidojot garām Titānam un 12 reizes palidojot garām citiem pavadoņiem.

Vairāk kā 10 gadus pēc starta un aptuveni 4 gadus pēc ieiešanas orbītā ap Saturnu Cassini joprojām ir gandrīz ideālā stāvoklī. Trim instrumentiem ir bijušas nelielas problēmas, bet tas atstāja minimālu iespaidu uz datu savākšanu. Pēc otrās fāzes beigām kosmosa kuģim būs palicis pietiekami daudz degvielas, lai šis projekts varētu tikt pagarināts vēl vienu reizi. Iegūtie dati noderēs nākotnes ekspedīciju plānošanai uz Titānu un Enceladu.

Cassini startēja 1997. gada 15. oktobrī un septiņus gadus ceļoja līdz Saturnam, pārvarot 3,5 miljardus kilometru. Šis ir viens no zinātniski sarežģītākajiem kosmosa kuģiem, kas jebkad ir startējis. Uz tā atrodas 12 instrumenti. Uz ESA zondes Huygens atradās 6 instrumenti. Cassini ar elektrību nodrošina kodolreaktors, sabrūkot plutonijam.

NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!