ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Taikonauti uz Mēness


Publicēts: 30.05.2009

Amerikāņi cer atgriezties uz Mēness un izveidot tur pastāvīgu bāzi aptuveni 2020. gadā. Uzaustošā kosmosa lielvalsts Ķīna cer savus taikonautus uz Mēness izsēdināt no 2025. līdz 2030. gadam.

"Pateicoties Mēness izpētes zondēm, mēs esam panākuši ievērojamu progresu kosmosa izpētē," savā runā teica Jē Peižians, kas vada Mēness visurgājēja izstrādi.

Pirmo Mēness izpētes misiju Ķīna aizsāka 2007. gadā ar automatizētās zondes Change-1 startu. 2008. gada sākumā šī zonde, kas atradās orbītā ap Mēnesi, nosūtīja uz Zemi Mēness fotogrāfijas. Change-1 16 mēnešus ilgusī misija noslēdzās 2009. gada 1. martā, zondei ietriecoties Mēness virsmā.

Change-1 ir pirmā fāze no trim plānotajām Mēness misijām. Otrās fāzes noslēgumā uz Mēness tiks nogādāts visurgājējs.

Otrā Mēness zonde Change-2 startēs 2010. gadā. Šī zonde veiks Mēness izpēti aptuveni no 100 kilometru augstas orbītas, lai sagatavotos nākamajam etapam - Change-3 zondei, kas ietvers arī nolaišanās moduli un visurgājēju.

"Līdz 2013. gadam Ķīna uz Mēness nosēdinās visurgājēju," piebilda Peižians. Nosēšanās modulis izmantos dažādus dzinējus, lai nodrošinātu vertikālo nosēšanos netālu no Mēness ekvatora.

Mēness visurgājējs pametīs nolaišanās moduli un darbosies uz Mēness aptuveni 3 mēnešus. Ķīnas zinātnieki iecerējuši kā enerģijas avotu izmantot radioaktīvos izotopus, lai visurgājēju nodrošinātu ar enerģiju arī aukstajās Mēness naktīs, kad temperatūra nokrītas zem -200oC.

Aptuveni 2017. gadā iecerēta trešā misijas fāze, kuras laikā Ķīna cer atgūt no Mēness virsmas visurgājēja moduli ar savāktajiem iežu paraugiem, kuru kopējais svars varētu būt aptuveni 2 kilogrami.

Xinhua

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: