ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

R.I.P. Chandrayaan


Publicēts: 29.08.2009

Visam, kam ir sākums, ir arī gals. Dažreiz tas pienāk vēlāk, dažreiz ātrāk. Šoreiz pāragri savu posteni ir atstājusi Indijas Mēness zonde Chandrayaan-1, ar kuru 27. augusta vakarā pēkšņi pārtrūka sakari. Līdz pat šim brīdim sakarus nav izdevies atjaunot.

Indijas sakaru antena Bjalalu centrā saņēma jaunākos datus, kad aptuveni 23:00 pēc Latvijas laika sakari pārtrūka. Datu pārraides sesijā tika pārsūtīti arī kopējā eksperimentā ar NASA LRO iegūtie rezultāti.

Projekta vadītājs M. Annadurai ir pārliecināts, ka "misija ir beigusies. Mēs pazaudējām sakarus ar kosmosa kuģi. Tas savu darbu bija paveicis praktiski par visiem 100 procentiem. Zinātniskos mērķus tas bija piepildījis par 90-95 procentiem."

Tā kā nav izdevies nodibināt sakarus ar Candrayaan-1, nevar noskaidrot, kas ir noticis ar kosmosa kuģi. Patlaban tiek analizēti pēdējie saņemtie dati, cerībā, ka izdosies uzzināt kaut ko par zondes mīklaino klusēšanu.

Chandrayaan-1 startēja 2008. gada 22. oktobrī. Primārajai misijai vajadzēja ilgt divus gadus. 312 dienu laikā zonde apriņkoja ap Zemes pavadoni vairāk kā 3400 reizes, nosūtot uz Zemi vairāk kā 70 000 attēlus. Uz 1380 kilogramus smagās zondes atradās gan ESA, gan NASA instrumenti. Daži no tiem bija ESA SMART-1 kopijas, viens bija identisks Mini-SAR instrumentam, kāds šobrīd atrodas uz NASA LRO.

Lai viegli Mēness putekļi pirmajai Indijas Mēness zondei!

The Planetary Society, ISRO

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: