ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēness rentgens


Publicēts: 24.01.2009

C1XS rentgenstaru kamera uz Chandrayaan-1 ir veiksmīgi uztvērusi pirmos rentgenstaru signālus no Zemes dabīgā pavadoņa. Šis ir pirmais solis garajā ceļā uz pilnīgu Mēness virsmas sastāva karti. Šis instruments ir Lielbritānijas STFC Rutherford Appleton laboratorijas un Indijas kosmosa izpētes organizācijas ISRO kopdarbs.

2008. gada 12. decembrī C1XS uztvēra rentgenstaru signālu no reģiona, kas atrodas netālu no Apollo nosēšanās vietas. Saules uzliesmojums, kas izraisīja šo fluorescenci, bija ārkārtīgi vājš, aptuveni 20 reizes vājāks par minimālo lielumu, kādam paredzēts C1XS instruments.

C1XS meklēs rentgenstarus, kas nāk no Saules un kurus ir absorbējusi Mēness virsma. Spektrometrs uztver magnēzija, alumīnija un silīcija rentgenstarus.

"C1XS ir pārspējis uz to liktās cerības un ir pierādījis, ka ir visjutīgākais rentgenstaru spektrometrs astronomijas vēsturē," paziņoja Shyama Narendranath no ISRO.

STFC instrumentu zinātnieks Barijs Kellets pastāstīja, ka "neskatoties uz niecīgo datu apjomu, mūsu sākotnējā analīze un modelēšana parāda, ka C1XS ir noteicis šī reģiona ķīmisko sastāvu."

Profesors Manuels Grande secināja, ka "uzliesmojuma signāla kvalitāte liecina, ka C1XS ir izcilā formā un ir veiksmīgi pārcietis Chandrayaan-1 lidojumu caur Van Allena radiācijas joslām."

"Mēs patiesi priecājamies, ka C1XS ir tik veiksmīgi sācis savu karjeru. Šis instruments ne tikai palīdzēs labāk saprast Zemes un Mēness sistēmas izcelsmi, bet nostiprinās Lielbritānijas lomu šajā starptautiskajā projektā," piebilda profesors Ričards Holdavejs.

 

STFC

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: