ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Indija iekaro Marsu


Publicēts: 24.09.2014

Marss ir kļuvis par iecienītu galamērķi. Jau otro dienu pēc kārtas orbītā ap to uzsāk riņķot kāds kosmiskais aparāts. Ja arī izklausās kā zinātniskā fantastika, tad varat būt droši, ka šoreiz tas notiek īstenībā. Vienu dienu pēc NASA MAVEN orbītā ap Marsu tika ievadīts Indijas kosmiskais aparāts Mangalyaan. Tādejādi Indija ir kļuvusi par ceturto valsti, kuras zondei izdevies ne tikai sasniegt Marsu, bet arī veiksmīgi sākt riņķot ap šo planētu.

"Indija ir pirmā valsts, kurai izdevies sasniegt Marsu ar pirmo mēģinājumu," teica Indijas premjerministrs Narendra Modi. "Es apsveicu Indijas iedzīvotājus ar šo sasniegumu."

Pēc desmit mēnešus ilgā ceļojuma, 2014. gada 24. septembrī plkst. 04:47 pēc Latvijas laika Mangalyaan ("Marsa kuģis") ieslēdza galveno dzinēju un veica 24 minūšu ilgu manevru, lai ieietu orbītā ap Marsu. Apstiprinājums, ka manevrs noticis veiksmīgi, tika saņemts pēc 45 minūtēm. Tādejādi Mangalyaan jeb MOM ir kļuvis par 13. kosmisko aparātu, kas veiksmīgi sasniedzis sarkano planētu.

"Šodien mēs esam iegājuši vēsturē," teica premjerministrs. "Mēs uzdrošinājāmies doties nezināmajā un sasniedzām gandrīz neiespējamo. Es apsveicu visus ISRO zinātniekus un visus indiešus šajā vēsturiskajā brīdī."

MOM ir ne tikai pirmais Indijas kosmiskais aparāts, kas paredzēts Marsa izpētei, bet pirmā šīs valsts starpplanētu zonde vispār.

Marsa orbītā ir atradušies vai atrodas arī kosmiskie aparāti no ASV, Eiropas Kosmosa aģentūras un bijušās Padomju Savienības.

MOM, kas izmaksāja tikai 74 miljonus USD, ir tehnoloģiju demonstrācijas misija. Tas ir arī viens no līdz šim lētākajiem starpplanētu izpētes projektiem. MOM ir aprīkots ar kameru un četriem zinātniskajiem instrumentiem, kas veiks planētas virsmas un atmosfēras izpēti.

Viens no mērķiem ir meklēt metānu. Uz Zemes dzīvie organismi saražo vairāk kā 90% metāna, kas atrodams atmosfērā. Tā kā tiek uzskatīts, ka šis savienojums no Marsa atmosfēras pagaist ļoti ātri, metāns, kas tiktu konstatēts tur šobrīd, varētu būt radies nesenā pagātnē.

Mangalyaan atradīsies elipsveida orbītā, kuras tuvākais punkts būs 365 km, bet tālākais - 80 000 km attālumā no Marsa. Plānots, ka misija ilgs no 6 līdz 10 mēnešiem.

collectSPACE, ISRO, NASA

Komentāri

 1. Andis tieši 25.09.2014 domāja šādi:

  Kā viņi skaidro zemās izmaksas? Pie viņiem nav otkatu un korupcija? :) Esot jau pirmās bildes atnākušas https://twitter.com/MarsOrbiter/status/515008143361712129/photo/1

 2. renrins tieši 30.09.2014 domāja šādi:

  Vispār interesanti. 1) Par "relatīvi" zemajām izmaksām. 2) Vēl viena valsts iesaistās kosmosa izpētē. 3) Konkurence noteikti virzīs uz priekšu tehnoloģiju attīstību.

  Jautājums, interesanti vai visas kosmosa izpētes aģentūras dalās ar visu atkāto informāciju savā starpā? Un vai viņi koordinē izpētes jautājumus?

 3. Redaktors tieši 1.10.2014 domāja šādi:

  Principā liela daļa sadarbojas un dalās ar informāciju. Tikko Indija un ASV noslēdza vienošanos par turpmāko sadarbību Marsa izpētē.

  Sadarbība ir svarīga šajā laikmetā, kad astronomijai un kosmonautikai valstis nespēj vai negrib atvēlēt tik daudz līdzekļu.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!