ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

100 terabitu jubileja


Publicēts: 8.03.2010

Šonedēļ jaunākā NASA Marsa zonde, kas atrodas orbītā ap sarkano planētu, svinēs četru gadu jubileju, kopš tā riņķo ap Zemes kaimiņu. Pirms nopūšam četras svecītes uz kādas smilšu kūkas, nosvinēsim kādu citu robežakmeni, kuru šī zonde sasniedza jau pagājušonedēļ - 100 terabitus.

100 terabiti ir 100 triljoni bitu informācijas, kas atbilst vairāk kā 35 stundu garam, nekompresētam, augstas izšķirtspējas videomateriālam. 100 terabiti ir aptuveni trīs reizes lielāks datu apjoms nekā pārējās tālās misijas atsūtījušas uz Zemi kopā. Ar tālajām misijām ir domātas ne tikai tās, kas aizlidojušas tālāk par Marsu, bet visi projekti, kas lidojuši tālāk nekā atrodas Zemes pavadonis Mēness.

"Pārsteidzošs ir ne tikai datu apjoms, bet arī to kvalitāte," teica projekta zinātnieks Ričs Zureks. "Informācija, kas iegūta ar sešiem zondes instrumentiem, ir ļāvusi mums labāk izprast mūsdienu Marsa vides dažādību un kā tā ir mainījusies laika gaitā."

Kosmosa kuģis, kas startēja 2005. gada 12. augustā, iegāja orbītā ap Marsu 2006. gada 10. martā. Primārā misija tika pabeigta 2008. gadā un tika pagarināta, lai turpinātu pētīt Marsa virsmu, atmosfēru un zem virskārtas apslēptos dārgumus.

Orbitālā stacija datus uz Zemi pārraida, izmantojot 3 metru antenu ar ātrumu 6 megabiti sekundē. Uz zondes atrodas trīs kameras, spektrometrs, radars, kas spēj iespiesties zem Marsa virskārtas un atmosfēras analizātors.

Šie instrumenti ne tikai nodrošina zinātniekus ar lielu datu apjomu, bet iegūtā informācija ir ļoti detalizēta. Aptuveni puse no planētas ir nofotografēta ar izšķirtspēju 6 metri uz pikseli, bet aptuveni 1% planētas ar izšķirtspēju 30 centimetri uz pikseli. Radars, kuru veidojuši Itālijas zinātnieki, ir izveidojis detalizētu Marsa karti aptuveni pusei planētas.

Misijas galvenie sasniegumi ir ūdens darbības atradumi gan uz Marsa virsmas, gan zem virskārtas. Šī darbība ir bijusi novērojama vismaz atsevišķos reģionos, ja ne uz visas planētas pirms daudziem miljoniem gadu. Kosmosa kuģis ir atklājis arī daudzas vietas uz Marsa, kur vērojama ūdens darbības ietekme uz minerālu sastāvu. Tieši šos reģionus varētu izvērtēt kā nākotnē iecerēto misiju galamērķus, kur meklēt pierādījumus dzīvības eksistencei uz Marsa tā pagātnē.

 

NASA JPL

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: