ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Kosmosa zondes atdzīvināšana


Publicēts: 22.05.2014

Ik pa laikam lasām, ka NASA vai cita kosmosa aģentūra savus nolietotos kosmosa izpētes aparātus sadedzina Zemes atmosfērā, izslēdz baterijas un ievada drošā orbītā, lai savu laiku nokalpojušais kosmiskais aparāts netraucētu citām kosmosa izpētes misijām. Šāda darbība ir šķietami bezjēdzīga – zinot, cik izmaksā kosmisko aparātu izveide un palaišana kosmosā – vienkārši ņemt un atslēgt funkcionējošu, jau kosmosā esošu ierīci, tā vietā, lai to varētu turpināt ekspluatēt jaunām misijām.

Acīmredzot šāda netaisnība nav palikusi nepamanīta. Privātie entuziasti ir nolēmuši šonedēļ atdzīvināt NASA septiņdesmito gadu kosmisko zondi  ISEE-3 (International Sun-Earth Explorer 3), kura tika nogādāta kosmosā 1978. gadā un atslēgta 1997. gadā.

Projekta autori iecerējuši īrēt NASA tālo kosmisko sakaru sistēmu, lai nodrošinātu sakarus ar ISEE-3. Taču pirmo kontaktu paredzēts veikt, izmantojot Aresibo observatoriju – pasaulē lielāko vienas antenas radioteleskopu, kas atrodas Puertoriko. Komandas dalībnieki mēģinās pielāgot savu aparatūru darbam ar teleskopu, kurš arī pats jau ir kalpojis vairākas desmitgades. Kad būs pārliecība par aparatūras spēju darboties, tiks piesaistīti visi papildspēki plānotās misijas veikšanai.

Zonde ISEE-3 ir tikusi izmantota dažādiem mērķiem un ir tikusi pielāgota atšķirīgām misijām arī agrāk. Sākotnēji tā pētīja Saules vēju, tad, astoņdesmito gadu vidū, tā sekoja divu komētu kustībai, tajā skaitā Haleja komētai. No 1991. gada līdz 1997. gadam zonde veica Saules novērojumus, līdz 1997. gadā ISEE-3 tika atslēgta.

Nodibināt kontaktus ar ISEE-3 ir liels izaicinājums. Uz zondes nav datora, tās aprīkojums ir atbilstošs 1978. gada tehnoloģijām. Misijas speciālistiem nākas rūpīgi meklēt un analizēt tā laika dokumentāciju, lai saprastu, kā zondi atkal iedarbināt. Zonde nav darbojusies gandrīz 20 gadu.

Ja izdosies nodibināt kontaktus ar ISEE-3, darba grupa vispirms pārbaudīs tās 13 instrumentus un mērierīces. Tad zonde veiks ceļu gar Mēness tālo pusi, pēc tam ir plānots zondi pārvietot uz Zemes-Saules Lagranža punku 1 (ES-1). Tas ir gravitācijas līdzsvara punkts starp Zemi un Sauli, apmēram 1,5 miljonu kilometru attālumā no Zemes. Tālākās darbības pagaidām nav konkrēti izstrādātas, tas tiks apspriests pēc veiksmīgiem pirmajiem posmiem. Taču veiksmes gadījumā tas būs liels dzinulis jaunām idejām kosmosa izpētē.

Uzziniet vairāk par projektu un sekojiet līdzi projekta norisei mājas lapā http://spacecollege.org/isee3/.

Rakstu sagatavoja Andis Zariņš, izmantojot space.com publikāciju http://www.space.com/25938-private-team-contacting-nasa-isee3-spacecraft.html

Komentāri

 1. Andis tieši 23.05.2014 domāja šādi:

  Izskatās, ka signāls ir noķerts! http://spacecollege.org/isee3/

 2. Andis tieši 27.05.2014 domāja šādi:

  Aparatūra pilnībā notestēta un džeki gaida, kad NASA dos atļauju tuprināt. Izrādās ISEE-3 neatrodas tur, kur bija paredzēts un pastāv risks, ka aparāts ietrieksies Mēnesī. Tādēļ ne tikai tīrumā, bet arī kosmosā katra minūte dārga.

 3. cylon tieši 31.05.2014 domāja šādi:

  ļoti vecu aparātu izvēlējušies.

 4. Andis tieši 10.06.2014 domāja šādi:

  Varbūt var sarunāt Ventspils šķīvi, lai šie arī pamēģina?

 5. Andis tieši 4.07.2014 domāja šādi:

  Ir izdevies iedarbināt dzinējus! Pagaidām tā rezultātā aparāts rotē ap savu asi ar lielāku ātrumu. Nākamnedēļ plānots manīt tā lidojuma trajektoriju. Vairāk http://www.space.com/26438-isee3-spacecraft-engines-fired.html


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!