ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Kosmiskie atkritumi

Kosmiskie atkritumi

Kosmiskie atkritumi


Publicēts: 23.11.2021
2021.gadā līdz šim kosmisko atkritumu klāsts ir papildināts ar 2467 jauniem objektiem, kuri ir pietiekami lieli, lai tos varētu izsekot. No tiem 1493 ir jauni mākslīgie pavadoņi, bet pārējie - atkritumi. Šai laikā daļa no agrāk palaistajiem objektiem ir nokrituši atpakaļ Zemes atmosfērā un tur sadeguši. Tādejādi kopējais ieguvums ir 1387 jauni objekti.…
Uz mūža mājām burājot

Uz mūža mājām burājot


Publicēts: 21.12.2013
Kad satelīta darba mūžs noslēdzas, tas turpina riņķot savā orbītā, apdraudot citus satelītus. Kopš pirmā mākslīgā pavadoņa starta cilvēce orbītā ap Zemi ir nogādājusi tūkstošiem objektu, kuri rada nopietnus draudus kosmiskajiem aparātiem. Lai atrisinātu samilzušo problēmu, zinātnieki un inženieri visā pasaulē mēģina atrast efektīvu un salīdzinoši lētu…
Kosmisko atkritumu jautājums kļūst arvien aktuālāks

Kosmisko atkritumu jautājums kļūst arvien aktuālāks


Publicēts: 29.04.2013
Pēc nedaudz vairāk kā 50 gadu ilgušās Zemei tuvās orbītas apguves ar dažāda izmēra un pielietojuma satelītiem nākas atzīt, ka mēs esam ne tikai slikti savas planētas resursu pārvaldītāji, bet arī nevērīgi tuvākas un tālākas kosmiskās telpas izmantotāji. 6. Eiropas kosmisko atkritumu konferences ietvaros vienbalsīgi tika nolemts, ka kosmisko atkritumu…
Atmosfēras izmaiņas ietekmē mākslīgos pavadoņus

Atmosfēras izmaiņas ietekmē mākslīgos pavadoņus


Publicēts: 27.06.2010
Sauthemptonas universitātes zinātnieki ir apstiprinājuši, ka Zemes atmosfēras augšējos slāņos, kuros darbojas mākslīgie pavadoņi, notiek ilgtermiņa izmaiņas.
CubeSail pret kosmiskajiem atkritumiem

CubeSail pret kosmiskajiem atkritumiem


Publicēts: 7.04.2010
Lielbritānijas zinātnieki ir izstrādājuši ierīci, kas varētu cīnīties ar kosmisko atkritumu problēmu. Jau nākamgad startēs demonstrācijas versija - CubeSail - neliels kubveida mākslīgais pavadonis, kurš aprīkots ar 25m2 buru.
Apollo miskaste vai vēstures mantojums

Apollo miskaste vai vēstures mantojums


Publicēts: 1.04.2010
Kalifornijas štats Apollo 11 misijas atstātās mantas uz Mēness ir pasludinājuši par štata vēsturisko mantojumu. Kosmosa arheologi un vēsturnieki ir sākuši uztraukties, ka kādu dienu ASV astronautu atstātais ekipējums var nokļūt eBay, ja netiks aizsargāts ar likumu.
Kam pieder tā miskaste augšā?

Kam pieder tā miskaste augšā?


Publicēts: 31.01.2010
Tur augšā atrodas aptuveni 20 000 objektu, kuru diametrs ir lielāks par 10 centimetriem - strādājoši pavadoņi, nestrādājoši pavadoņi un dažāda izmēra un sastāva atlūzas. Kuru valstu pavadoņi atrodas orbītā ap Zemi? Kuras nācijas ir paspējušas piedrazot tuvējo kosmosu visvairāk?
Kosmosa atkritums tomēr [ne]apdraud SKS

Kosmosa atkritums tomēr [ne]apdraud SKS


Publicēts: 6.11.2009
Sākotnēji tika ziņots, ka 7. novembra naktī, aptuveni 5:48 no rīta Starptautiskajai kosmiskajai stacijai varētu bīstami pietuvoties kāda 5 centimetrus liela Krievijas Cosmos klases mākslīgā pavadoņa atlūza. Šobrīd ir zināms, ka atlūza draudus tomēr nerada.
Kosmisko atkritumu problēma samilzst!

Kosmisko atkritumu problēma samilzst!


Publicēts: 4.11.2009
Kopš Sputnik 1 starta 1957. gadā, Zemei tuvākais kosmoss tā vien brēc pēc nopietnas tīrīšanas talkas. Hugo Ljūiss no Suthemptonas universitātes ir izskaitļojis, ka nākamajā desmitgadē sadursmju ispējamība pieaugs vismaz par 50%, salīdzinot ar mūsdienām.
Avārija uz lielceļa

Avārija uz lielceļa


Publicēts: 12.02.2009
Ja ņemam vērā, cik daudz dažāda izmēra objektu lidinās ap Zemi, tad nav nekāds brīnums, ka šie objekti mēdz saskrieties. Vakar uz kosmiskā lielceļa aptuveni 800 kilometru augstumā notika viena no grandiozākajām sadursmēm kosmisko lidojumu vēsturē. Izdzīvojušo nav.
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!