ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Discovery un Braiens


Publicēts: 17.03.2009

Noteikti, ka visi jau zina, ka vairākkārt izmantojamais kosmosa kuģis Discovery ir veiksmīgi startējis sestajā mēģinājumā. Laikapstākļi bija ideāli. Jau aptuveni minūti pēc starta Discovery ātrums bija aptuveni 2000 kilometri stundā. Vēl pēc aptuveni divām minūtēm ātrums bija jau 17 000 kilometri stundā. Kas gan notika ar Braienu? Un kas, galu galā, ir Braiens?

Pirms starta viena no kamerām tika pagriezta pret oranžo degvielas tvertni, lai pārbaudītu ārējo virsmu. Uz tās virsmas tika pamanīts svešķermenis, kas bija pieķēries pie degvielas tvertnes, domādams, ka tā patiesībā ir milzīgs koka stumbrs. Augļēdājs sikspārnis bija iekārtojies uz mierīgu naktsguļu, nezinādams, ka no miera tur nebūs ne miņas. Tā bija sliktākā vieta, kur pārlaist dienu un izgulēties.

"Tā nav atlūza, kas varētu radīt problēmas," pastāstīja NASA preses sekretārs Maiks Karijs. Ir bijuši gadījumi, kad starta brīdī vairākkārt izmantojamais kuģis saskrienas ar putniem, kā varat redzēt arī šajā video fragmentā (*.WMV; 1,79 MB), kuru sagādājis Ints. "Uz STS-72 bija sikspārnis, kas starta brīdī aizlidoja," piebilda Karijs. Ir cerības, ka arī šis sikspārnis paspēja aizlidot, lai arī dažas minūtes pirms starta tas joprojām sēdēja uz degvielas tvertnes.

Todien Twitter tīklā noritēja aktīvas diskusijas, kas varēja notikt ar mazo sikspārni. Daļa dzīvnieku mīļotāju uzskatīja, ka Braiens, kā viņi nosauca šo lidoni, ir piesalis pie tvertnes, kas ir maz ticams, jo rezervuāra virsmas temperatūra ir aptuveni 14-20oC. Brīdi pirms starta atdzesēts, šķidrs ūdeņradis un šķidrs skābeklis tiek iepildīti tvertnē. Tad tās virsma strauji atdziest, veidojot kondensātu un pat ledu. Ir cerība, ka tajā brīdī Braiens saprata, ka šī nav laba vieta, un aizlidoja.

Tomēr pastāv arī iespēja, ka augļēdājs sikspārnis ir miris varonīgā kosmosa pētnieka nāvē. Ja viņš nepaspēja aizlidot, tad vibrāciju rezultātā vienkārši nokrita un sadega aptuveni 1400oC karstajās izplūdes liesmās.

STS-119 ietvaros tiks uzstādīti pēdējie Saules paneļi, lai sagatavotos maijā paredzētajam apkalpes pieaugumam. Visi paneļi kopā sēj saražot 84 līdz 120 kilovatus enerģijas, kas ir pietiekams daudzums, lai apgādātu 40 privātmājas. Pateicoties šiem paneļiem, SKS kļūs par trešo spožāko objektu debesīs aiz Saules un Mēness. Zemes kaimiņiene Venēra kļūs par ceturto spožāko.

STS-119 ietvaros lido divi skolotāji - Ričards Arnolds un Džo Akaba. Abi piedalīsies divos izgājienos atklātā kosmosā.

"Kā skolotājs tu tici, ka zināšanas var tevi aizvest uz jebkuru vietu," teica Arnolds. "Un te nu mēs esam. Mēs dosimiem kosmosā."

Šī misija ir unikāla arī ar to, ka SKS pastāvīgajā apkalpē pirmo reizi būs Japānas pārstāvis. Kosmisko lidojumu veterāns Kioči Vakata nomainīs ASV astronauti Sandru Magnusu, kas stacijā ir pavadījusi četrus mēnešus.

 

Astroengine, NASA, Universe Today

Komentāri

  1. rupucis tieši 17.03.2009 domāja šādi:

    1 minūti pēc starta Shuttle sasniedz apmēram Mach 1,5, nevis 578 km/h.
    rupucis

  2. Redaktors tieši 17.03.2009 domāja šādi:

    Pieliku vārdu aptuveni, lai tev sirds mierīgāka, jo arī oriģinālā nav norādītas precīzas sekundes.Less than a minute after leaving the launch pad, Discovery was traveling 365 miles (578 kilometers) per hour.

  3. rupucis tieši 17.03.2009 domāja šādi:

    Kļūda tieši trīs reizes. Astronautikā tas nav piedodami.
    rupucis

  4. asgard tieši 17.03.2009 domāja šādi:

    Šamais drošvien gribēja lidot kosmosā pa zaķi

  5. rupucis tieši 17.03.2009 domāja šādi:

    ak jā, Universetoday.com raksta autore ir Anne Minard. Aritmētika nav viņas stiprā puse. Redaktors te ir nejaušs upuris, bet faktus tomēr vajag vērtēt "uz izjūtu". Nevar Shuttle ar savu drausmīgo jaudu sasniegt minūtes laikā tik vien, kā 578 km/h.
    rupucis

  6. Redaktors tieši 17.03.2009 domāja šādi:

    Nu, no vienas puses viņai taisnība ir - vienā brīdī, līdz minūtei, bija arī ātrums 578 km/h.

  7. Redaktors tieši 17.03.2009 domāja šādi:

    Cerams, ka Google pareizi pārkonvertēja Mach 1.5 uz km/h...

  8. jone tieši 17.03.2009 domāja šādi:

    Galvenais ka pietika tā ātruma .....un šamie jau kosmosā ...

  9. cydonia tieši 17.03.2009 domāja šādi:

    nekašķējas. rupucim taisnība, t+60 shuttles ātrums būs ~1,5 mach = ~1000 mph = ~1600 km/s.

    pavisam precīzi, shuttles ātrums minūti pēc starta ir atkarīgs no shuttles masas, pārsvarā tās kas kravas tilpnē, trajektorijas u.c, tāpēc katrā citā misijā, tas var nedaudz atšķirties. bet pa lielam, ļoti, ļoti nedaudz. nepateikšu precīzi, bet domāju mazāk par procentu.

    =====

    izveidoju jaunu topiku par tēmu forumā...

    http://www.starspace.lv/forums/viewtopic.php?f=6&t=38

  10. jone tieši 17.03.2009 domāja šādi:

    !!! Kurš kosmiskais ātrums tad šis iznāk - trešais ir 16,7 km/s .....pietiek lai no Saules sistēmas izlidotu .

  11. Redaktors tieši 18.03.2009 domāja šādi:

    Discovery ir veiksmīgi saslēdzies ar staciju, bet Braiens šķiet tiešām ir gājis bojā varoņa cienīgā nāvē. Rūpīgāk izanalizējot attēlus, speciālisti ir secinājuši, ka sikspārnis ir bijis ievainots un nav varējis/gribējis nekur lidot. Tā kā pastāv 99,99 procentu varbūtība, ka Braiens savā Twitter kontā tā arī neko neuzrakstīs, jo ir sadedzis.

  12. cydonia tieši 18.03.2009 domāja šādi:

    >jone
    opechatka. protams, bija domāts 1600 km/h.
    ar 1600 km/s shuttle varētu azplēst līdz alpha centauri nieka 800 gados :)

    nezinu, kur tu ķēri konkrēti 16,7 km/s, īstenība viss nav tik vienkārši. ne uz zemes, ne saules sistēmā, ne kur citur, nav miera stāvokļa. mēs jau atrodamies kaut kādā ātrumā un mums ir tikai jāpieliek vai jāatņem no jau esošā. kāpēc ir izdevīgi startēt no ekvatora virzienā uz austrumiem. tāpēc, ka zeme uz ekvatora jau kustas ar ~0,5 km/s. sekojoši, mazāk jāpieliek, lai sasniegtu orbitālo ātrumu. stacijas orbīta gan neatrodas ekvatora plaknē, tās slīpums pret ekvatoru ir 51°. tāpēc ieguvums nebūs tik liels, bet tomēr ievērojams. pavisam slikti, ja lidaparatu nepieciešams palaist uz rietumiem, tad vēl papildus jāieskrienas. līdzigi ar heliocentriskām orbītām un ceļošanu saules sistēmā. zemes ātrums ap sauli ir ~30 km/s. tas ir liels plus, ja jādodas "pa ceļam". tiesa, neesmu pat dzirdējis, kā kāds ceļojums saules sistēmā jebkad būtu noticis pretēji zemes rotācijai ap sauli. pie mūsu patreizējām iespējām, pilnīgs nonsens.parauj vaļā xls, ko es iemetu forumā. ievēro kolonu "Vi MPH". tas ir reālais orbitālais ātrums (atšķirībā no "Velocity MPH", kas ir shuttles ātrums attiecībā pret nekustīgo starta platformu). un kādu brīnumu.... t-0, brīdī kad shuttle vēl atrodas starta laukumā un tās ātrums uz zemes ir 0, šajā stabiņā jau ir 914 mph !






Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!