ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Rītausma


Publicēts: 22.02.2009

Rītausma jeb Dawn ir kosmosa kuģis, kas pirms dažām dienām palidoja garām Marsam 549 kilometru attālumā, lai pieslīpētu trajektoriju galamērķa sasniegšanai. Dawn dodas uz asteroīdu joslu, kas atrodas starp Jupiteru un Marsu, kur pētīs asteroīdus Vestu un Cereru.

Asteroīdu izpēte varētu sniegt ieskatu Saules sistēmas izcelsmes un attīstības procesos. Mūsdienās tiek uzskatīts, ka Jupitera gravitācija nav ļāvusi izveidoties planētai starp Jupiteru un Marsu. Tādejādi šajā zonā vērojama tikai asteroīdu josla.

Dawn kosmosa kuģis apmeklēs divus iespaidīgākos asteroīdus - Vestu un Cereru, kuri, kā domā zinātnieki, ir saglabājuši pirmatnējai Saules sistēmai raksturīgās fizikālās un ķīmiskās īpašības.

Dawn veidots pēc Orbital STAR-2 tipa dizaina, izmantojot komponentes, kas darbojas citos JPL un Orbital kosmosa kuģos. Piemēram, dzinēju sistēma ir mazliet modificēts Deep Space 1 misijas prototips.

Centrālā struktūra ir oglekļa kompozītmateriālu cilindrs, bet paneļi veidoti no alumīnija un kompozītmateriāliem. Kā degviela tiek izmantots hidrazīns un ksenons. Hidrazīna tvertnē tika iepildīti 45 kilogrami šīs degvielas, bet ksenona tvertnē - 450 kilogrami. Saules paneļi spēj saražot aptuveni 10 kW 1AV attālumā. Kad kosmosa kuģis būs sasniedzis Cereru aptuveni 3 AV attālumā, paneļu saražotais enerģijas daudzums būs 1kW. Patlaban darbojas jonu dzinēji, kas tiks izmantoti arī tuvo pārlidojumu laikā.

Uz Dawn atrodas fotokamera, gamma staru un neitronu uztvērējs, kā arī redzamās gaismas un infrasarkano staru spektrometrs. Izmantojot fotokameru, tiks veidota asteroīdu topogrāfiskā karte un fotografēta virsma. Šī kamera palīdzēs arī orientēties asteroīdu apkaimē. Šādas kameras uz kuģa ir divas. Gamma staru un neitronu detektors analizēs asteroīdu ķīmisko sastāvu, bet ar spektrometru tiks veidota minerālu karte.

Dawn misijas projektā piedalās Kalifornijas universitāte, NASA JPL, kompānija Orbital Sciences Corporation, kā arī zinātnisko instrumentu izstrādātāji no Losalamosas nacionālās laboratorijas, Vācijas kosmosa izpētes centra, Maksa Planka institūta un Itālijas kosmosa izpētes centra. Komunikāciju ar kosmosa kuģi nodrošina Deep Space tīkls (DSN).

Dawn startēja 2007. gada 27. septembrī no Kanaveralas raga. Nesējraķete bija Delta II tipa.

 

OrbitalHub

Komentāri






Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!