ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Asteroīdu izpētes aparāti

NEA Scout

NEA Scout


Publicēts: 31.01.2022
Tie, kas sava mūža laikā grib sagaidīt cilvēku atkalatgriešanos uz Mēness, noteikti ar nepacietību gaida Artemis I misiju. Tas būs bezpilota lidojums, kura starts ieplānots ne ātrāk par 2022.gada martu. Tiem, kam Mēness putekļu nopēdošana pagalam neinteresē, šis vēsturiskais starts varētu būt interesants citu apsvērumu dēļ, jo SLS orbītā nogādās ne…
OSIRIS-REx sasniedz Bennu

OSIRIS-REx sasniedz Bennu


Publicēts: 4.12.2018
Pavisam klusi un nemanāmi (ja salīdzinām ar InSight) 2018.gada 3.decembrī NASA kosmiskais aparāts OSIRIS-REx pēc 2 miljardu kilometru nolidošanas sasniedza asteroīdu Bennu. Sākotnējais kosmiskā aparāta attālums no Bennu būs 19 kilometri. Turpmāk OSIRIS-REx veiks vairākus pārlidojumus virs Bennu ziemeļpola, ekvatoriālā reģiona un dienvidpola, pietuvojoties…
Dawn ceļojums noslēdzies

Dawn ceļojums noslēdzies


Publicēts: 5.11.2018
2018.gada 31.oktobrī un 1.novembrī tika plānota sakaru sesija ar automatizēto kosmisko aparātu Dawn, kas šobrīd riņķo ap asteroīdu joslas objektu Cerēru. Dawn tā arī nesazinājās ar Zemi. Kad tika izvērtēti un atsijāti dažādi iespējamie klusēšanas iemesli, atlika tikai viens - Dawn ir beigusies degviela, kas ļauj kosmiskajam aparātam kontrolēt savu novietojumu…
Jauna orbīta, jaunas iespējas

Jauna orbīta, jaunas iespējas


Publicēts: 4.06.2018
NASA kosmiskais aparāts Dawn startēja 2007.gadā. Tā galamērķis bija asteroīdu josla, kur Dawn devās pētīt divus lielākos asteroīdu joslas objektus - asteroīdu Vesta un pundurplanētu Cerēru. Pēdējo Dawn sasniedza 2015.gada martā un atrodas tur joprojām. 2018.gada jūnija sākumā plānots nolaisties tuvāk Cerērai. Turpmāk Dawn riņķos nieka 50 km attālumā.
Lūsija un Psīhe

Lūsija un Psīhe


Publicēts: 5.01.2017
Lūsija un Psīhe - šīs "dāmas" nākotnē varētu sniegt jaunu ieskatu Saules sistēmas vēstures posmā, kas sākās aptuveni 10 miljonus gadus pēc Saules dzimšanas. NASA izvēlējās attīstīt šīs divas misijas no pieciem kandidātiem. Plānots, ka kosmiskie aparāti varētu startēt attiecīgi 2021. un 2023. gadā.
Nosūtiet kosmosā savus mākslas darbus!

Nosūtiet kosmosā savus mākslas darbus!


Publicēts: 10.03.2016
Latvijas Astronomijas biedrība un Mazais meteorītu muzejs aicina ikvienu interesentu iesaistīties unikālā bezmaksas NASA akcijā, nosūtot savu mākslas darbu kosmiskā ceļojumā OSIRIS-REx misijā uz Benu asteroīdu. Nesējraķetes starts ieplānots jau šī gada septembrī. Mākslas darbu iesniegšanas pēdējais termiņš ir ne vēlāk kā šī gada 20. marts, taču pievienošana…
NEOWISE pirmais darba mēnesis tuvojas noslēgumam

NEOWISE pirmais darba mēnesis tuvojas noslēgumam


Publicēts: 24.01.2014
Pirmajās 25 dienās pēc NEOWISE misijas darbības uzsākšanas, ir izdevies reģistrēt 857 mazos debesu ķermeņus Saules sistēmā, tai skaitā 22 Zemei tuvos objektus un 4 komētas. Trīs no Zemei tuvajiem objektiem ir jaunatklāti. To diametrs ir mērāms simtos metru un visi ir tumši kā ogle.
Guļošā modināšana

Guļošā modināšana


Publicēts: 23.08.2013
NASA kosmisko aparātu, kas pirms pelnītas atpūtas palīdzēja atklāt tūkstošiem asteroīdu Saules sistēmā, mēģinās atmodināt 2013. gada septembrī, pagarinot misiju uz trim gadiem. WISE uzdevums būs pētīt Zemei tuvo un potenciāli bīstamo asteroīdu populāciju, kā arī tos asteroīdus, kas atzīti par derīgiem asteroīdu izpētes misijām.
Dawn uzsāk pēdējo zinātnisko datu vākšanas fāzi ap Vestu

Dawn uzsāk pēdējo zinātnisko datu vākšanas fāzi ap Vestu


Publicēts: 17.06.2012
Pēc aptuveni piecu mēnešu ilgušās milzu asteroīda izpētes zemākajā orbītā, NASA kosmiskais aparāts Dawn ir uzsācis pēdējo zinātnisko datu vākšanas fāzi, atrodoties vidēji 680 kilometrus virs virsmas.
Dawn redz Vestu labāk nekā Habls

Dawn redz Vestu labāk nekā Habls


Publicēts: 29.06.2011
NASA automatizētā zonde Dawn arvien tuvāk nokļūst asteroīdam Vesta. Paredzēts, ka 2011. gada 16. jūlijā Dawn ieies orbītā ap šo debesu ķermeni un atradīsies tur aptuveni gadu. Zinātniski datu ieguve varētu sākties jau augusta sākumā. Tiek uzskatīts, ka asteroīds Vesta, kurš atrodas galvenajā asteroīdu joslā, ir daudzu uz Zemes nokritušo meteorītu avots.
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!