ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

NASA dienas attēls

Dziļā Lagūna

Dziļā Lagūna


Publicēts: 29.07.2015
Kosmiskās Lagūnas dzīlēs mirdz starpzvaigžņu gāzes kores un mutuļo tumši putekļu mākoņi. Šis mirdzošais zvaigžņu veidošanās apgabals, kas pazīstams arī kā M8, atroad aptuveni 5000 gaismas gadu attālumā, Strēlnieka zvaigznājā. Tajā dominē sarkanīgais jonizētā ūdeņraža mirdzums, kuru izraisa jauno un masīvo zvaigžņu spēcīgā starojuma mijiedarbība ar apkārtējiem…
Sombrero galaktika

Sombrero galaktika


Publicēts: 26.07.2015
Kādēļ Sombrero galaktika atgādina cepuri? Tādēļ, ka tai ir liels un plašs centrālais apgabals un tumšas putekļu joslas. Šo galaktiku mēs redzam no sāniem, pavērstu gandrīz ar diska malu pret novērotāju uz Zemes. Tās centrālās daļas mirdzumu veido miljardiem vecu zvaigžņu. Daudzi punktveida objekti šajā galaktikā patiesībā ir lodveida zvaigžņu kopas…
Andromeda ultravioletajā gaismā

Andromeda ultravioletajā gaismā


Publicēts: 24.07.2015
Andromedas galaktika jeb M31, kas atrodas nieka 2,5 miljonu gaismas gadu attālumā, ir mums tuvākā lielā galaktika. Tās šķērsizmērs ir aptuveni 260 000 gaismas gadi. Lai iegūtu visas galaktikas kopainu, GALEX teleskopam vajadzēja uzņemt 11 attēlus ultravioleto staru diapazonā. Šajos viļņu garumos Andromedas spirāles zari vairāk atgādina gredzenus. Ultravioleto…
Mesjē 43

Mesjē 43


Publicēts: 10.07.2015
M53, kas bieži ir nofotgrafēts, bet reti kad pieminēts, ir liels zvaigžņu veidošanās apgabals. Tas pieder pie milzīgā putekļu un gāzu kompleksa, kurā mājo arī daudz slavenākais M42 jeb Lielais Oriona miglājs. Attēlā M42 atrodas zem apakšējās malas. Šī M43 fotogrāfija tapa, izmēģinot tuvā infrasarkanā starojuma diapazona instrumentu, ar kuru aprīkots…
Krāsainie Rho Ophiuchi mākoņi

Krāsainie Rho Ophiuchi mākoņi


Publicēts: 6.07.2015
Kādēļ vide ap Antaresu un Rho Ophiuchi ir tik krāsaina? Šīs daudzās nokrāsas liecina par dažādiem objektiem un procesiem. Jauno zvaigžņu gaisma atstarojas putekļu un gāzu mākoņos, iekrāsojot tos zilganā krāsā. Tie ir atstarojošie miglāji. Sarkanīgais tonis rodas zvaigžņu spēcīgajam ultravioletajam starojumam jonizējot gāzu mākoņu atomus. Tie ir emisijas…
Bēgošā zvaigzne Zeta Oph

Bēgošā zvaigzne Zeta Oph


Publicēts: 5.07.2015
Gluži kā kuģis, kas šķeļ okeāna viļņus, kosmiskajā starpzvaigžņu vidē ceļojošā zvaigzne Zeta Ophiuchi veido triecienviļņa zonu, kas redzams šajā attēlā, kas fotografēts infrasarkano staru diapazonā. Zeta Oph ir aptuveni 20 reizes masīvāka nekā Saule. Tā pārvietojas ar ātrumu 24 km/s (virzienā no attēla labās uz kreiso pusi). Tās radītais spēcīgais vējš…
Sharpless 308

Sharpless 308


Publicēts: 23.06.2015
Šo šķietami trauslo burbuli ir izpūtuši karstas, masīvas zvaigznes ātrie vēji. Sharpless 2-308 atrodas aptuveni 5200 gaismas gadu attālumā Lielā Suņa (Canis Majoris) zvaigznājā. Šī veidojuma diametrs debesu jumā nedaudz pārsniedz pilna Mēness izmērus, kas atbilst aptuveni 60 gaismas gadiem 5200 gaismas gadu attālumā. Volfa-Rajē zvaigzne, kura ir šī…
M5 Habla izpildījumā

M5 Habla izpildījumā


Publicēts: 20.06.2015
Brīnišķīgs miglājs atklāts starp Svariem un Čūsku - tā aizsākas Šarla Mesjē kataloga 5. ieraksta apraksts. Franču astronomam tas izskatījās kā neskaidrs un apaļš objekts, kurā nav izšķiramas zvaigznes. Mūsdienās ir zināms, ka M5 ir lodveida zvaigžņu kopa, kurā mājo aptuveni 100 000 zvaigžņu, saspiedušās aptuveni 165 gaismas gadu lielā sfērā. No Zemes…
M64: Melnās Acs galaktika

M64: Melnās Acs galaktika


Publicēts: 18.06.2015
Šīs spožā, lielā un skaistā spirālveida galaktika ir M64, kas nereti tiek dēvēta par Melnās Acs galaktiku jeb Dusošās Skaistules galaktiku. M64 no Saules sistēmas šķir aptuveni 17 miljoni gaismas gadu. Tā meklējama ziemeļu puslodē redzamajā Berenikes Matu zvaigznājā. Skatoties uz attēlu rodas iespaids, ka to varētu dēvēt arī par Sarkanās Acs galaktiku.…
M45: Plejādes jeb Sietiņš

M45: Plejādes jeb Sietiņš


Publicēts: 17.06.2015
Vai esat redzējuši pie debesīm Plejādes jeb Sietiņu? Ja arī esat, tad tas noteikti nav izskatījies tik putekļains kā šajā attēlā. Sietiņš iespējams ir viena no zināmākajām zvaigžņu kopām. To var redzēt ar neapbruņotu aci, pat esot pilsētas gaismu ielenkumā. Toties, ja to fotografē tumšās, jo tumšās debesīs, attēlā varēs pamanīt Sietiņa zvaigznes ieskaujošos…
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!