ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Saules pulkstenis Aucē


Publicēts: 23.07.2015

Sestdien, 25. jūlijā, XX Auces novada svētku laikā tiks oficiāli atklāts oriģināla veida saules pulkstenis, vēsta portāls LA.lv. Saules pulkstenis ir viens no senākajiem laika mērīšanas instrumentiem, bet mūsdienās tas vienlīdz labi spēj kalpot arī kā interesants vides objekts, ļaujot uzskatāmi novērot laika ritējumu dienas un gada ietvaros. Auces pulksteņa dizaina idejas un tehniskā projektējuma autors ir Mārtiņš Gills. Izgatavošanu nodrošināja SIA “Akmens stils” un SIA “Lakta”.

“Auces saules pulkstenis ir novada pašvaldības dāvana aucēniešiem un novada sadraudzības partneriem. Tā centrālais elements ir novada simbols, pasta rags, kuru aptver nošu loks ar pirmajām taktīm no novada dziesmas “Jauka dzīve Vecaucē”,” skaidro pulksteņa dizaina un tehniskā risinājuma autors Dr.sc.comp. Mārtiņš Gills.

Saules pulksteņa forma un novietojums ir veidots tā, lai atbilstoši astronomiskiem aprēķiniem saulainā laikā tas rādītu laiku, norāda Gills. Viņš precizē, ka, ņemot vērā Zemes slīpo asi attiecībā pret sauli, pilnīgi precīzs pulkstenis būs četras reizes gadā: “Pārējā laikā nobīde vasarā ir apmēram piecas, ziemā – apmēram 15 minūtes, turklāt jāņem vērā, ka pulkstenis iestatīts tā, ka tas principā rāda vasaras laiku, ziemā stunda jāatskaita nost.”

Interese par saules pulksteņiem Mārtiņa Gillam radusies pirms gadiem desmit, kā viņš pats uzskata, apvienojoties interesei par vēsturi, astronomiju un dizainu. Tad viņš sācis ārzemju ceļojumos fotografēt saules pulksteņus, vākt par tiem dažādus faktus, kurus var iepazīt viņa izveidotajā vietnē. Pats pie saules pulksteņu veidošanas ķēries pirms gadiem pieciem.

Mārtiņam visinteresantākie šķietot Japānā darinātie saules pulksteņi – tur veidotāji nevairās no inovatīviem materiāliem un tehnoloģijām. Arī Ungārijā un Amerikā saules pulksteņu dizains esot interesants, kamēr, piemēram, Anglijā šo laikrāžu veidotāji vairāk turoties pie tradīcijām.

SaulesPulkstenis.lv, LA.lv

Komentāri

  1. marcus tieši 23.07.2015 domāja šādi:

    ļoti skaists vides objekts!

  2. toms tieši 24.07.2015 domāja šādi:

    Iskatas pat diezgan stilīgs un pārdomāts.

  3. eriks tieši 5.08.2015 domāja šādi:

    ja ir mākoņi, tad šie rāda, ka iestājusies nakts


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: