ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

RTU zinātnieki sāk dialogu ar Eiropas Kosmosa aģentūru (1509/0)


Publicēts: 23.07.2009

Tiekoties ar Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) pārstāvjiem, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki apliecināja gatavību iesaistīties EKA pētījumu projektos un saņēma norādījumu – nākt klajā ar iniciatīvām un sākt aktīvu dialogu ar EKA dalībvalstu pētniekiem, lai pēc iespējas ātrāk noteiktu tās kosmosa pētījumu nišas, kurās Latvija varētu iekļauties ar savu pētniecības potenciālu un dot ieguldījumu kopējo EKA pētniecības projektu attīstībai.

Lai nule noslēgtais Latvijas Republikas valdības un EKA līgums par sadarbību kosmosa jomā miermīlīgiem mērķiem kalpotu kā efektīvs instruments gan Latvijas attīstībai, gan EKA kopējo pētniecības mērķu sasniegšanai, Eiropas Kosmosa aģentūras direktors juridiskajos un ārējo attiecību jautājumos Peters Hulsrojs (Peter Hulsroj) RTU zinātniekiem ieteica atrast pareizos komunikācijas kanālus un pašiem sākt dialogu ar kādu no esošajām Eiropas Kosmosa aģentūras dalībvalstīm, piemēram, ar Čehiju, kas par EKA dalībvalsti ir kļuvusi 2008. gadā, vai arī ar kādu no tām kaimiņvalstīm, kam aģentūrā, tāpat kā Latvijai, ir sadarbības valsts statuss, bet kuras jau kādu laiku darbojas EKA un ir uzkrājušas vērtīgu pieredzi, piemēram, ar Igauniju, kas līdzīgu līgumu ar EKA parakstījusi 2007. gadā.

Kā apliecināja RTU zinātnieki, īstenojot Eiropas Savienības 6. un 7. ietvarprogrammas projektus, viņiem ir izveidoti kontakti ar vairāku EKA dalībvalstu zinātniekiem. Tāpēc nupat noslēgtais līgums kalpos kā nozīmīgs instruments zinātniskās pētniecības paplašināšanā, lai sāktu vēl aktīvāku dialogu ar EKA dalībvalstu pētniekiem. 

Lai nodemonstrētu zinātniskās pētniecības iestrādes universitātē,  RTU zinātnieki EKA direktoram juridiskajos un ārējo attiecību jautājumos P. Hulsrojam un EKA Starptautisko attiecību departamenta pārstāvei Anabellai F. Kolombai (Anabelle F. Colomb) noorganizēja ekskursiju uz RTU Būvniecības fakultātes Materiālu un konstrukciju institūtu, kur tiek veikti kosmosa transporta kompozīto konstrukciju pētījumi, kā arī uz Elektronikas iekārtu testēšanas centra laboratoriju kompleksu RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātē, kur tiek veiktas pārbaudes elektromagnētiskās savietojamības jomā. 

Kā ziņots, Latvijas Republikas valdības un EKA līgums par sadarbību kosmosa jomā miermīlīgiem mērķiem tika parakstīts šodien, 23. jūlijā. Līdz ar līguma parakstīšanu Latvija ir ieguvusi sadarbības valsts statusu dalībai EKA (jeb ESA – European Space Agency).

Sadarbības līgums paredz, ka Latvija saņems aģentūras atbalstu projektu īstenošanai, zinātnieku apmaiņas programmām, apmācības procesa organizēšanai, kā arī pieredzes un informācijas apmaiņai. Latvijas zinātniekiem, to skaitā arī RTU zinātniekiem, tas sniegs plašākas iespējas iesaistīties kosmosa pētījumu un kosmosa tehnoloģiju izstrādes projektos.

Vairākas RTU struktūrvienības jau šobrīd aktīvi darbojas kosmosa pētniecības un ar kosmosu saistītu tehnoloģiju izstrādes jomā: piemēram, Materiālu un konstrukciju institūts veic kosmosa transporta konstrukciju materiālu pētījumus, par kuru rezultātiem interesi izrāda tādi avioindustrijas milži kā «Airbus» un «Boeing»; Transportmašīnu tehnoloģiju institūts sadarbojas ar LR Aizsardzības ministriju bezpilota lidaparātu izstrādē, Transporta elektronikas un telemātikas institūts veiksmīgi iesaistījies Latvijas pirmā satelīta «Venta-1» izstrādē u.tml. RTU zinātniekiem ir izveidoti kontakti ar daudzu Eiropas valstu kosmosa jomas pētniekiem. Tostarp, RTU zinātņu prorektors akadēmiķis Leonīds Ribickis ir sācis arī sarunas par RTU zinātnieku sadarbību ar Krievijas Federācijas Kosmisko sistēmu zinātniskās pētniecības institūtu.

RTU

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!