ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

NASA lielās observatorijas atzīmē Starptautisko astronomijas gadu (2707/0)


Publicēts: 11.11.2009

400 gadus pēc tam, kad Galileo Galilejs pavērsa savu pirmo teleskopu pret debesu objektiem, mēs atzīmējam Starptautisko astronomijas gadu. Aptuveni pusotru mēnesi līdz 2009. gada noslēgumam NASA ir publicējusi vienu no grandiozākajiem kosmisko observatoriju veikumiem - Piena Ceļa galaktikas centra attēlu.

Fotogrāfija ir pieejama ne tikai lejupielādei un izdrukai, bet tā ir pasniegta kā izdrukāts plakāts vairāk kā 150 planetārijiem, muzejiem, dabas centriem, bibliotēkām un skolām visā ASV.

Milzīgajā plakātā redzama Piena Ceļa galaktikas "sirds" trīs dažādu teleskopu skatījumā - Habla teleskopa infrasarkano staru spektram tuvajā diapazonā, Spitzera teleskopa infrasarkano staru spektrā un Čandras observatorijas rentgenstaros. Visu trīs teleskopu dati apvienoti, iegūstot patiesi fantastisku attēlu.

Zvaigžņu dzimšanas reģioni, jaunas un karstas zvaigznes, vecas un vēsas zvaigznes, zvaigžņu paliekas - melnie caurumi - tas viss redzams uz blīvi apdzīvotā galaktikas centra fona. Savukārt centrā neredzams, bet nojaušams un savu darbību izpauzdams, atrodas milzu supermasīvais melnais caurums, kura masa aptuveni 4 miljonus reižu pārsniedz mūsu Saules masu.

Piena Ceļa galaktikas centrs atrodas aptuveni 25 000 gaismas gadu attālumā, Strēlnieka zvaigznājā. Attēla šķērsizmērs ir 32,5 arkminūtes jeb 246 gaismas gadi.

Hubblesite

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!
  • * 14.08.2021 - Ērglis 2021