ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mazsalacas meteorīts ir Tele2 inscinēta akcija [papildināts 26.10.2009 20:00] (8211/0)


Publicēts: 26.10.2009

Šodien, 25.10.2009 Mazsalacas novadā nokritis meteorīts, izveidojot aptuveni desmit metrus dziļu krāteri, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Meteorīts nokritis netālu no mājām "Kundrati", taču notikumā cietušo nav.

Kā aģentūrai LETA apstiprināja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses sekretāre Inga Vetere, šodien VUGD saņēmuši izsaukumu no Mazsalacas novada, kur kādā pļavā redzēta uguns.

Ierodoties notikuma vietā, dienesta darbinieki konstatējuši arī 20 metrus platu un desmit metrus dziļu bedri.

VUGD darbinieki par notikušo informējuši Radiācijas centru.

LETA

* * * Papildināts ar ziņām no NRA * * *

Nacionālo bruņoto spēku un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) eksperti šonakt secinājuši, ka svētdien Mazsalacas novadā nokritušais meteorīts nav radioaktīvs, un cilvēkiem tas briesmas nerada.

„Pašā bedres dibenā radioaktīvais fons ir nedaudz virs normas, bet tas nekādā gadījumā nav bīstams,” notikuma vietā - Mazsalacas novadā pie Kundrātu mājām – ap plkst.2 naktī nra.lv stāstīja VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš.

 

Svētdien ap pusnakti meteorīta izrauti bedri izpētīja NBS speciālisti, tomēr bedres vidū esošais melnais caurums vēl netika izmeklēts, un darbi turpināsies šodien. Naktī meteorīta bedrē vēl neizdevās atrast jebkādas atlūzas vai meteorīta gabalus. „Melnais plankums un sakusušās smiltis liecina, ka tur ir bijusi augsta temperatūra. Atradām dzeltenīgas metāliskas nogulsnes, bet nav zināms, vai tās ir atstājis meteorīts,” stāstīja J. Skrastiņš. Vēl vairākas stundas meteorīta bedrei apkārt vēdīja spēcīga sēra smaka, kuras izcelsme arī pagaidām nav izskaidrota.

 

Speciālisti spriež, ka meteorīts pļavā ir triecies „stāvus” – perpendikulāri zemei, izsitot aptuveni piecus metrus dziļu bedri. Apkārt nav ne izārdītu koku, ne citu postījumu, jo meteorīts zemi sasniedzis klajā laukā. VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris J. Skrastiņš atzīst, ka viņa dienesta laikā nekas tāds Latvijā nav pieredzēts, un šis gadījums ir unikāls ne tikai Latvijas mērogā. „Par to liecina kaut vai fakts, ka mani jau meklēja žurnālisti no Krievijas un citām valstīm, kuriem ļoti interesē šis dabas fenomens.

 

Arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Zemes dzīļu daļas vadītājs Uldis Nulle, kurš svētdienas naktī bija ieradies apskatīt meteorīta bedri, atzina, ka šādi gadījumi Latvijā praktiski nav zināmi. U. Nulle spriež, ka meteorīts, sasniedzot zemes virsmu, nav bijis īpaši liels – tas, iespējams, bijis paprāva ābola lielumā.

NRA

* * * Papildināts ar ziņām no TvNET * * *

Mazsalacas meteorītu gatavi pētīt Latvijas Universitātes astronomi un ģeologi, šodien Latvijas Neatkarīgās televīzijas raidījumā "900 sekundes" teica Latvijas Universitātes Astronomijas institūta speciālists Ilgonis Vilks.

Viņš norādīja, ka pašlaik lielākais darbs tur būtu ģeologiem, nevis astronomiem. Viņš pauda izbrīnu, kādēļ krāterī, ko radījis meteorīts, deg uguns. Pēc sadursmes ar zemi parasti notiekot sprādziens un meteorīta šķembas tiekot izkaisītas apkārtnē, skaidroja Vilks.

TvNET

* * * Papildināts no Apollo * * *

Svētdien Mazsalacas novadā nokritušais meteorīts, izveidojis aptuveni piecus metrus dziļu krāteri. Latvijas Universitātes Astronomijas institūta pētnieks Ilgonis Vilks portālam «Apollo» pastāstīja, ka gadījumā, ja apstiprināsies, ka nokritušais objekts tiešām ir meteorīts, tas būs ļoti interesants atklājums, jo pēdējoreiz Latvijā meteorīta krišana fiksēta 19. gadsimtā.

 

 

Vilks «Apollo» pastāstīja, ka šis gadījums ir unikāls arī ar to, ka gadījumā, ja nokritušais objekts ir meteorīts, tas būs pirmais, kurš krītot izveidojis tik lielu krāteri.

 

Pēc Vilka teiktā, bez vietas apskates un parauga ņemšanas ir grūti spriest, kas īsti ir nokritušais objekts. Tāpat esot arī jāaptaujā notikuma aculiecinieki. «Ja krīt meteorīts, to nav iespējams nepamanīt. Vajadzētu būt novērojamai uguns lodei, kura izstaro tik spilgtu gaismu kā dienā. Tāpat vajadzētu būt arī sprādziena troksnim,» sacīja Vilks, kurš pats dosies uz Mazsalacu, lai noskaidrotu, vai aculiecinieki ir novērojuši ko tādu.

Vilks «Apollo» pauda cerību, ka tas ir meteorīts, jo tad tas būtu viņa pētnieka karjerā pirmais gadījums, jo ne pagājušajā, ne šajā gadsimtā ne reizi nav apstiprinājies, ka kāds nokritušais objekts ir meteorīts.

19. gadsimtā fiksēti četri meteorītu krišanas gadījumi. Lielākais no tiem - Līksnas meteorīts - nokritis Daugavpils rajonā un svēris aptuveni 16 kilogramus. Piecus kilogramus smags meteorīts fiksēts 19. gadsimtā netālu no Jēkabpils, Brižos, neilgi pēc tam vēl viens meteorīts nokritis Neretā.

Latvijas vēsturē pēdējais zināmais gandrīz sešus kilogramus smagais meteorīts Zemi sasniedza 1890. gadā un piezemējās Baldonē.

Apollo

* * * Papildināts no LETA * * *

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta ģeologs Dainis Ozols secinājis, ka Mazsalacā it kā nokritušais meteorīts ir tikai ķīmisku savienojumu izdedži, bet platā bedre izrakta cilvēku rokām.

Kā aģentūrai LETA sacīja Ozols, kurš šorīt plkst.9 ieradies notikuma vietā, 10-12 metru platā bedre acīmredzami ir izrakta ar cilvēku rokām un tajā sadedzināts salpetris ar sēru.

Viņš pieņem, ka, visticamāk, kāds izdomājis pajokot, bedrē sadedzinot savienojumus, nofilmējot un izplatot tālāk informāciju par nokritušu meteorītu. Pati bedre, pēc Ozola domām, gan nav rakta šādam nolūkam, jo tas prasītu pārāk lielu darbu, turklāt tad dedzinātājs būtu vairāk centies imitēt meteorīta radīto sprādzienu.

Ģeologs pagaidām izdedžu paraugus nav paņēmis, jo šobrīd devies divu dienu pārgājienā ar skolēniem, tomēr pieļauj, ka varētu to darīt, lai precīzāk izpētītu, kas tieši bedrē sadedzināts. "Būtu interesanti papētīt," piebilst Ozols.

Jau ziņots, ka bažas par Mazsalacā esošā objekta izcelsmi ir arī Latvijas Universitātes Astronomijas institūta speciālistam Ilgonim Vilkam, kurš ir izbrīnīts, ka meteorīta radītajā krāterī deg uguns, jo parasti pēc sadursmes ar zemi parasti notiekot sprādziens un meteorīta šķembas tiekot izkaisītas apkārtnē.

Šobrīd uz Mazsalacu devusies zinātnieku grupa divu ģeologu un divu astronomu sastāvā.

LETA

* * * Papildināts no TvNET * * *

Pirms neilga laika kāda sieviete sākusi prasīt viena lata "ieejas maksu" no interesentiem, kuri vēlas apskatīt vietu, kur vakar, iespējams, nokritis meteorīts.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja biļešu pārdevēja Larisa Gerasimova, viņa esot īpašniece zemei, uz kuras, iespējams, nokrita meteorīts. Naudu sieviete vēlas iekasēt, lai segtu ceļa uzturēšanas izdevumus.

Viņa uzsvēra, ka kopš vakardienas vakara uz vietu, kur, iespējams, nokrita meteorīts, dodas ļoti daudz interesentu un ceļš ir izdangāts.

Biļetes, kuras sieviete tirgo, esot reģistrētas Valsts ieņēmumu dienestā, apgalvoja Gerasimova, piebilstot, ka specdienestu darbiniekiem ieeja esot "bez maksas".

Kā novēroja aģentūra LETA, uz notikuma vietu ieradušies desmitiem interesentu, kuri vēlas apskatīt iespējamā meteorīta atstātās pēdas.

TvNET

* * *  Papildināts no PhysOrg (angliski) * * *

A meteorite-like object crashed into a meadow in northern Latvia, creating a crater 27 feet (9 meters) wide and 9 feet (3 meters) deep, a geologist who visited the site said Monday.

Uldis Nulle, a scientist at the Latvian Environment, Geology and Meteorology Center, said there was smoke coming out of the crater when he arrived at the crash site late Sunday in the Mazsalaca region near the Estonian border.

"My first impression is that, yes, it was a meteorite," he said. "All the evidence suggests this when compared to pictures of real meteorite craters."

He said the rim of the crater was slightly raised and there was a black-grayish scar at the bottom - both signs of a meteorite impact.

Experts outside Latvia said it was unusual for such a large meteorite to hit the Earth. The planet is constantly bombarded with objects from outer space, but most burn up in the atmosphere and never reach the surface.

In 2007, a meteorite crashed near Lake Titicaca in Peru, causing a crater about 40 feet (12 meters) wide and 15 feet (5 meters) deep.

Asta Pellinen-Wannberg, a meteorite expert at the Swedish Institute of Space Research, said she didn't know the details of the Latvian incident, but that a rock would have to be at least 3 feet (1 meter) in diameter to create a hole that size.

Henning Haack, a lecturer at Copenhagen University's Geological Museum said more information was needed to confirm that the crater was indeed caused by a meteorite. "With all these kind of reports we get there always is a pretty large margin of error," he said.

In Latvia, Nulle said a group of experts would examine the crater Monday and bring rock samples back to the capital, Riga, for testing.

Nulle rushed to the site after people in the area reported seeing a fiery object falling from the sky.

Inga Vetere of the Fire and Rescue Service said a military unit has tested the site and found that radiation levels are normal. There were no injures.

She said police have cordoned off the area to prevent souvenir hunters from taking away the soil.

PhysOrg

* * * Papildināts no Apollo * * *

Ir vairākas pazīmes, kas liecina, ka Mazsalacas «meteorīts» ir cilvēka roku darbs, no notikuma vietas portālam «Apollo» paziņoja Latvijas Universitātes Astronomijas institūta speciālists un pētnieks Ilgonis Vilks.

 

 

Viņš sacīja, ka īsta meteorīta saduršanās ar zemi gadījumā visapkārt krāterim vajadzētu būt izmestiem māliem un dubļu pikučiem, taču patlaban krāteris ir gandrīz perfekta iedobe. Sprādziena rezultātā vajadzētu būt vienotai krātera struktūrai, sacīja Vilks. Taču pilnīgu pārliecību par to, vai tas ir viltus meteorīts, varēs iegūt tikai pēc ģeoloģiskās izpētes.

 

Pēc viņa teiktā, arī ģeologi ir vienisprātis - kāds gribējis pajokot. Pētnieki nevarot iedomāties nevienu citu dabisku iemeslu, kura dēļ šajā gadījumā varētu izveidoties tāds «krāteris».

Apollo

* * * Papildināts no Universe Today (angļu val.) * * *

A meteorite fell near in northern Latvia on Sunday, leaving a crater approximately 20 meters (66 feet) in diameter and 10 meters (33 feet) deep. No one was injured, as the impact occurred outside the small town of Mazsalaca, although houses were nearby. Early reports said it was not clear whether it was an asteroid or a space satellite, but later news indicated it was a meteorite strike. Another account said it might be a hoax, as a cover-up of illegal weapons tests. One report said a witness, saw the object falling through the sky and leaving a burning trail behind, and said it was making a noise similar to the one of an aircraft flying at a low altitude.

A spokesperson for the Latvian State Fire and Rescue Service said that rescuers and soldiers immediately cordoned off the territory, as they wanted to guard against any radioactive contamination if it was a satellite.

See this link for more images of the crater.

We'll post more news about the impact as it becomes available.

Universe Today

* * * Papildināts no CNN * * *

A meteorite-like object has created a crater after landing near a farm in northern Latvia, the nation's official news agency reported.

The object fell Sunday in Mazsalaca, leaving a hole of about 65 feet (20 meters) wide and 32 feet (10 meters) deep, Latvian emergency officials told the LETA news agency.

A fire was reported in the grassy area where it landed, but there were no known injuries, LETA said.

Scientists and armed forces from the northern European nation will inspect the crater and conduct an investigation.

No further information was immediately available.

CNN

* * * Papildināts no Apollo * * *

Ģeologi kopā ar kolēģiem no Tartu universitātes pirmdien pēcpusdienā izvirzījuši oficiālo versiju — objekts, kas it kā nokritis Mazsalacā nav meteorīts, bet krāteri, visticamāk, jau iepriekš izrakuši cilvēki.

 

 

Kā portālu «Apollo» informēja Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Ģeoloģijas nodaļas vadītājs Ģirts Stinkulis, «meteorīta» un tā «krātera» radītāji tajā ir ieguldījuši pamatīgu izdomu un darbu. «Zinātniekiem nācās krietni vien nopūlēties, lai atklātu, ka tas nav īsts,» sacīja Stilnkulis un piebilda, ka tam bijusi nepieciešama apmēram stundu ilga notikuma vietas apskate.

 

Ekspertu viedoklis esot viennozīmīgs. Uz krātera malām eksperti atklājuši arī lāpstu pēdas, arī krātera proporcijas ir aizdomīgas. «Valnis ir par augstu un tā dziļums par lielu,» sacīja Stinkulis.

Arī Tartu universitātes speciālisti, kuriem ir pieredze īstu krāteru pētīšanā, ir vienisprātis, ka krāteris izraksts cilvēku rokām. «Tie noteikti bijuši vairāki cilvēki,» sacīja Stinkulis.

Jautāts, kādēļ un kas varētu būt ko tādu pastrādājis, ģeologs «Apollo» sacīja: «Grūti pateikt.. Varbūt kāds vēlējās popularizēt savu reģionu, piesaistīt tūristus». «Jebkurā gadījumā - tie, kas to ir izdarījuši, ir pamatīgi pastrādājuši,» noteica Stinkulis.

Apollo

* * * Papildināts no Apollo * * *

Mazsalacas novadā it kā nokritušais «meteorīts» bijis mobilo sakaru operatora SIA «Tele2» atbalstīts inscenējums, to aģentūrai LETA apliecināja uzņēmuma mārketinga un tirdzniecības direktors Jānis Spoģis.

 

 

«Mūsu mērķis ir iedvesmot Latvijas sabiedrību,» sacīja Spoģis, «mēs vēlamies uzsvērt, ka Latvija var izdarīt daudz ko.«

 

«Mēs redzam, ka ar šādu notikumu Latvijas vārds ir izskanējis pasaulē, Latvija ir interesanta pasaulē, un nevis ar to, ka ir krīze, ir slikti un grūti, bet gan ar to, ka pie mums notiek kaut kas radošs un interesants. Tas ir unikāls panākums un daļa no mūsu komunikācijas,» teica uzņēmuma pārstāvis.

Spoģis solīja, ka uzņēmums noteikti kompensēs valstij nodarītos zaudējumus.

Kā ziņots, vakar vakarā Mazsalacas novadā it kā nokritušais «meteorīts» šodien izpelnījās plašu rezonansi Latvijas un pasaules medijos. Par Latvijas «meteorītu» ziņoja gan tuvo kaimiņvalstu, gan tālu aizokeāna valstu mediji, norādot, ka «mazā Latvijas pilsēta Mazsalaca vienas nakts laikā kļuvusi par sensacionāli slavenu».

Dažos izdevumos kā krātera rašanās vaininieks tika minēts iespējamais kosmosa satelīta fragments, bet dažkārt tika piesaukti pat nezināmi lidojoši objekti.

Notikuma vietā visas dienas garumā strādāja gan policijas darbinieki, gan pētnieki un ģeologi ne tikai no Latvijas, bet arī citām valstīm. Rūpīgāk izpētot notikuma vietu, pētnieki secināja, ka tas nav meteorīts, bet gan cilvēku roku darbs.

Apollo

* * * Papildināts no Apollo * * *

«Iedvesmojošās akcijas» rīkotāji, viltojot meteorīta nokrišanu Mazsalacā – uzņēmums «Tele2» sveikā cauri netiks - no tā tiks piedzīti zaudējumi, kas radušies glābšanas dienestam un policijai.

 

 

Valsts policijas pārstāve Linda Neimane-Zobena portālam «Apollo» pavēstīja, ka šis gadījums tiks izvērtēts un aprēķināts, cik lieli līdzekļi šajās divās dienās iztērēti, jo iesaistīts bija ne tikai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, bet arī policija, kas «meteorīta» nokrišanas vietu apsargāja.

 

Valsts policijas priekšnieks Valdis Voins norādījis, ka šī reklāmas akcija esot bijusi kā spēle ar uguni attiecībā uz iesaistītajiem dienestiem, jo tikpat labi glābēju un policistu palīdzība varēja būt nepieciešama citur, klāstīja Neimane-Zobena.

Jau vēstīts, ka svētdienas vakarā parādījās ziņa, ka Mazsalacas apkaimē nokritis meteorīts. Uz notikuma vietu devās ne vien ugunsdzēsēji, bet arī ģeologi. Tomēr pirmdienas pēcpusdienā noskaidrojās, ka bedri izrakuši cilvēki un meteorīts ir nekas cits kā ķīmisku elementu degšana.

Bet pirmdienas vakarā telekomunikāciju uzņēmums «Tele2» paziņoja, ka tā ir uzņēmuma sarīkota akcija, lai iedvesmotu Latvijas iedzīvotājus.

Apollo

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!