ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Ko jūs pajautātu citplanētietim?


Publicēts: 6.06.2008

Cilvēki jau izsenis ir sapņojuši par kontaktiem ar ārpuszemes civilizācijām. Šī cerība ir rosinājusi mūs nosūtīt kosmosā radio signālus un meklēt saprātīgus signālus, kas sūtīti no citurienes. Kosmosā ir aizceļojuši kosmiskie kuģi, uz kuriem atrodas informācija par cilvēci - mūzika, attēli utt. Ja jau šodien notiktu pirmais kontakts, ko jūs pajautātu citplanētietim?

Šā gada pēdējo semestri Vaijomingas universitātes radošās rakstniecības kursa studenti profesora Džefa Lokvūda vadībā veica pētījumu, ko cilvēki varētu un ko viņiem vajadzētu teikt ārpuszemes civilizācijas pārstāvjiem. Pētījumu sponsorēja NASA Vaijomingas kosmosa izpētes granta konsorcijs. Gala rezultātā tika iegūti 5i vissvarīgākie jautājumi, kurus vajadzētu uzdot citplanētiešiem.

Šī gan nav pirmā reize, kad tiek veikts līdzīga rakstura pētījums. Laika posmā no 1988. līdz 1992. gadam noritēja projekts World Timecapsule, kura ietvaros studentiem bija uzdevums izvērtēt, ko viņi vēlētos ārpuszemes civilizācijām pavēstīt par cilvēci - labo, slikto, brīnišķīgo un ne tik jauko par mūsu pasauli, dzīvi un vēsturi. Projekta ietvaros tika iesniegti vairāk kā 5000 pieteikumu. Nākmā līdzīga rakstura programma SpaceArc rezultējās ar studentu iesniegumu ievietošanu mākslīgajā pavadonī, kas startēja 1994. gadā un riņķo ap Zemi geostacionārajā orbītā. SpaceArc ap planētu riņķos gadsimtiem ilgi, kur to varētu atrast gan nejauši garām braucošs citplanētiešu kuģis, gan paši zemieši iespējams kādreiz varēs paskatīties, ko gan jaunatne domāja par Zemi un dzīvi uz tās tālajos 1990ajos gados.

Vaijomingas studenti izveidoja piecu jautājumu kopsavilkumu, kurus varētu uzdot atbraucējam no citas planētas:

 • Ja jums piemīt bailes, no kā jūs baidāties?
 • Kāds ir jūsu eksistences pamatmērķis?
 • Kā mēs varam pagarināt mūsu civilizācijas mūžu?
 • Kas tevi un tavus līdziniekus dara laimīgus?
 • Kas mums būtu jāzina?

Studenti ne tikai apkopoja šos jautājumus, bet paši centās uz tiem atbildēt no zemiešu skata punkta.

Profesors Lokvūds pastāstīja, ka pati ideja sazināties ar citplanētieti, aizrāva klasi. Pat zinot, ka varbūtība sastapt kādu ir niecīga, studenti ar lielu interesi iesaistījās projektā, apgūstot komunikāciju un risinot ar to saistītās problēmas. Studentu pētījuma rezultāti tiks nosūtīti uz SETI un iespējams kādu dienu taps jauns vēstījums ārpuszemes civilizācijām.

Ko jūs pajautāju citplanētiešiem, un ko jūs atbildētu Vaijomingas universitātes studentiem?

Christian Science Monitor

Komentāri

 1. dzimmijs13 tieši 6.06.2008 domāja šādi:

  Nu labais, tā neko jautājumiņi! Īpaši jautājums nummur divi. Mēģināsim iejusties kosmosa ceļotāja ādā, kuram tiek uzdoti šādi jautājumi.
  Iedomāsimies, es aizlidoju uz kādu planētu, un pirmais turieniešu jautājums - no kā es baidos - liktos vairāk nekā aizdomīgs. Otrais vispār - varbūt ar pēdējiem spēkiem, ar bez piecām minūtēm brūkošu sagrabējušu kosmoplānu esmu aizvilcies līdz šai planētai, un man uzreiz jādomā par jautājumu uz kuru neviens filozofs vēl nav atbildējis.
  Un kā gan es varētu zināt kādā veidā lai pagarinātu turieniešu civilizācijas eksistenci?! Vai viņi domā ka es, kosmosa klaidonis, esmu kāds Dievs, vai pārapskaidrota būtne, kurai atbildes uz visiem jautājumiem?! Laimīgs būšu tad, kad ļausiet man savest kārtībā kuģi un aizmukt no jūsu ziņķārības. Vienīgais kas jums būtu jāzina - domājiet, meklējiet paši, nevis gaidiet kad kāds jums atbildes uz fundamentālajiem pamatjautājumiem atnesīs no kosmosa!

 2. KPax tieši 7.06.2008 domāja šādi:

  dzimmijs13
  Apriori tiek pieņemts, ka, ja reiz kāda saprātīga būtne ir spējīga atkulties uz mūsu nostūri, tad tā pārvalda tehnoloģijas un zināšanas, par kurām mums pagaidām nav ne jausmas, tāpēc, pieņemot, ka civilizācijas evolucionē pēc līdzīgiem likumiem, jautājums par civilizācijas mūža paildzināšanu varētu būt loģisks, ne?

  Bailes, savukārt, ir viens no mūsu izdzīvošanas stūrakmeņiem. Tās mums palīdz bīstamā situācijā rīkoties ātri, netērējot laiku situācijas novērtējumam. Par to, ka jautājumu varētu uztvert aizdomīgi, viennozīmīgi taisnība, ar priekšnoteikumu, ka arī citplanētieša attīstībā bailēm, ja tam tādas piemīt, ir līdzīga loma kā mūsējā.

  Eksistences pamatmērķis, laime - tie tiešām ir mazdefinēti jēdzieni, kurus uzdodot atkal ir jāpieņem, ka citplanētieša attīstība, tā emocijas un psihe ir līdzīga mūsējai, kas nebūt nav obligāti.

  Ja nonāktu līdz komunikācijai, loģiski būtu, pirmkārt, pajautāt, no kurienes jūs, lūdzu, pozhalovali. To mēs vēl varētu ar pašreizējām zināšanām izfiltrēt. Pāragrs laikam būtu jautājums, kā jūs te nokļuvāt. Varbūt tas ir tas, ko mums vajadzētu zināt...

 3. dzimmijs13 tieši 8.06.2008 domāja šādi:

  Jā, bet ja citplanētiešu civilizācijai būtu skaidri un loģiski noformulēts kāds ir viņu eksistences pamatmērķis, citiem vārdiem sakot, dzīves jēga, un viņu vieta kosmosā, tad kāda velna viņiem vēl vazāties apkārt? Ja laoistu gudrais, kuram ir lielākoties intuitīva, tikai līdzībās izsakāma nojausma par esības vienotību, uzskata ka neizejot no savas mājas pagalma, var aptvert visu universu, tad visticamāk arī vieda dzīvības forma pieturēsies pie līdzīga principa. Proti, ko meklēt ārpusē, ja jau ir atbildēts uz visaptverošo pamatjautājumu? Lai atbildētu uz šo jautājumu, nepieciešamas pilnīgas zināšanas, bet pilnība a priori kosmosā ir neiespējama, pat mēs eksistējam pateicoties nepilnībai matērijas un antimatērijas attiecību proporcionalitātē. Tātad izsmaļoša atbilde uz jautājumu visdrīzāk ir neiespējama, jautājums izslēdz atbildi.
  Protams, jautāt jau mēs ko tādu varam, īpaši ja citplanētieši būtu atbilstoši proporcionāli mums, mikroskopiskiem jautāt būtu diezgan apgrūtinoši. Bet ko atbildēsim, ja atlidojušie, pakratot antenas, uzdotu mums tieši šādu jautājumu?

 4. KPax tieši 8.06.2008 domāja šādi:

  Varbūt tā arī ir jebkuras civilizācijas misija, - meklēt atbildi uz jautājumu, kāds ir tās eksistences pamatmērķis. Lai gan, - vai šāds jautājums neizvirza priekšnoteikumu, ka kādam šis mērķis ir jānosprauž? Kļūst slidens...:) Vai nevarētu būt, ka šāda mērķa dabā nav, un mēs, vai jebkura cita civilizācija, esam tikai tīra kvantu fluktuāciju statistisks rezultāts?

 5. pilots tieši 9.06.2008 domāja šādi:

  Pieci jautājumi,ko es uzdotu citplanētietim:
  1) Vai esat izsalcis,pēc tik tāla ceļa? Vēlaties tēju(vai ko citu)?
  2) Kāda passajūta,vai nevajag ārsta palīdzību?
  3) Vai ilgi plānojāt ceļojumu pie mums,vai tikai piestājāt garāmlidojot?
  4)Vai būtu ar mieru apskatīt mūsu Zemi?
  5)Pastāstiet par sevi,no kurienes jūs nākat,kāds jūsu dzīves līmenis,un vispār vai kaut kas uz jūsu zemes ir līdzīgs vai tāds pats kā pie mums?Kādu pārtiku lietojat,vai dzīvojat ģimenēs,utt.?

 6. cydonia tieši 9.06.2008 domāja šādi:

  uhh... tik daudz jautājumu...
  cik pulkstenis?
  tev arī garlaicīgi?
  gribi iedzert?
  starspace.lv lasi?
  ...
  nu labi, pa nopietnam.
  klau, nezini kurš idiņš uzrakstīja f...ing dns kodu? un pats galvenais, kāda vellna pēc?!

 7. cydonia tieši 9.06.2008 domāja šādi:

  ceru, tava civilizācija nekad nav izgudrojusi varu, naudu un politiku.

 8. Aiv J. tieši 11.06.2008 domāja šādi:

  Es viņiem pajautātu, cik ilgu laiku viņiem vajadzēja, lai mūs atrastu un kāds ir meklējumu mērķis.

 9. cydonia tieši 12.06.2008 domāja šādi:

  >Aiv J.
  a viņi jau sen mūs ir atraduši. un vispār, viņi te bija pirmie.

  bez tam, kāpēc lai viņi ar mums kontaktētos? paskaties uz cilvēkiem no malas. uz sevi orientēti, pašpietiekami, egoisti, diezgan agresīvi... nu nez. turklāt, attīstības diapozons, kurā kādam varētu būtu vēlme ar mums kontaktēties ir ļoti niecīgs. civilizācijas ar mūsu līmeņa zināšanām vēl nav diez ko spējīgas kontaktēties, bet vienus 1000 gadus pa virsu droši vien vairs nav ieintresētas.

 10. kosmiskais miezis tieši 14.06.2008 domāja šādi:

  Patiesībā tādi kā citplanētiesi,pēc 500 000 tūkstos gadiem izskatīsies cilvēki.Tik super pārattīstījusies,ka vairs nerunās,no pārtikas lietosanas nevajadzības būs pelēki,izvalbītām acīm,it kā nolasīs citu domas,vienvārdsakot kaut kas līdzīgs starp mehānismiem un klonētiem cilvēkiem,ar nedaudz cilvēkveidīgu,bet pārsvarā ar kompjuterizētu domāsanu.Kad samie aizlidos uz citu planētu,vislielākās problēmas sagādas kārtējie datu update,jo tur atrodosās tehnoloģijas jau būs novecojusas. :)


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!