ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Kas notiks, ja mēs viņus atradīsim? (2884/0)


Publicēts: 28.01.2010

Milzīgi radioteleskopu masīvi ir pavērsti pret debesīm un piedalās ārpuszemes civilizācijas meklējumos. Kas notiks, ja mēs viņus atradīsim? Astronomi un biologi uztraucas, ka nav pieņemti nekādi noteikumi, kas regulātu citplanētiešu meklējumus un ētiku, kas ar to saistīta.

Kā uzskata astrofiziķis Martins Dominiks no Svētā Endrjū universitātes, nevienai valdībai nav plānu, ko darīt gadījumā, ja tiks atklāta inteliģenta ārpuszemes civilizācija.

Šobrīd vienīgais reālais darba dokuments, kas satur iespējamo rīcības plānu, gadījumā, ja tiks atklāta ārpuszemes dzīvības forma, ir SETI zinātnieku radīts. Tajā tiek rekomendēta rūpīga rezultāta apstiprināšana, tūlītēja izziņošana starptautiskajai sabiedrībai un ieteikums neatbildēt nekavējoties.

SETI dibinātājs Frenks Dreiks pastāstīja, ka Apvienoto Nāciju Organizācijai ir līdzīga politika. "Tas ir pārāk svarīgi jebkurai valstij," teica Dominiks.

Paleobiologs Saimons Konvejs Moriss no Kembridžas universitātes brīdina par iespējamām sekām, ja tiks atklāta dzīvība ārpus Zemes. Kā piemērus viņš minēja Zemes bioloģisko formu evolūcijas ceļus, kuri pierāda, ka sociālajām un uztveres problēmām parasti ir ierobežots skaits risinājumu. Citplanētiešu izjūtas var būt līdzīgas cilvēku izjūtām, to sociālā dzīve var būt tikpat nežēlīga kā uz Zemes. "Ja zvana telefons," brīdināja Moriss. "Neceliet to."

Daži zinātnieki uzskata, ka ir jābūt izstrādātai darbības politikai pat gadījumā, kad tiek atklātas visvienkāršākās dzīvības formas, piemēram, mikrobi Saules sistēmas ietvaros. "Lai arī uz Zemes mikrobiem tiek veltīta pavisam niecīga morālā uzmanība, Marsa gadījumā tas varētu būt pavisam savādāk, jo tie būtu vienīgie Marsa dzīvības pārstāvji," teica astrobiologs Kristofers Makejs no NASA.

Nevienam nav īstas skaidrības vai tas būtu pieņemami komercializēt Saules sistēmas mikrobus jeb līdz kādam līmenim tos būtu nepieciešams aizsargāt. Makejs apstiprināja, ka NASA ievēro starptautiskās komitejas noteikumus, lai novērstu citu pasauļu inficēšanu.

Zinātnieki vēlas izvairīties no konfliktiem un neizpratnes, kas saistījās ar 1996. gada paziņojumu, ka Marsa meteorītā ALH 84001 ir pierādījumi par primitīvām dzīvības formām. Astrofiziķe Džoslīna Bella Burnela no Oksfordas universitātes uzskata, ka šādi paziņojumi var būtiski ietekmēt zinātnieku reputāciju un arī finansējumu.

Nature

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!
  • * 14.08.2021 - Ērglis 2021