ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Kā nofotografēt Zemi no tuvējā kosmosa? (4424/0)


Publicēts: 24.03.2009

Nokļūt kosmiskajā stacijā vai vismaz palidot ar kādu no pilotējamajiem kosmosa kuģiem šķiet tāls un utopisks sapnis. Gaidīt uz to, ka 200 000 USD vērtais suborbitālais lidojums varētu kļūt tik lēts, ka ierindas latvietim būtu pa kabatai? Arī ne pārāk ticami. 200 latus sakrāt un iztērēt šādai avantūrai vēl varētu, bet vairāk kā 100 000 - neiespējami. Vai tiešām jāmet "plinte krūmos"?

Četri studenti un viņu skolotājs no Spānijas pierādīja, ka tuvējā kosmosa izpēte nav kaut kas tāds, ko varētu veikt tikai lielās kosmosa aģentūras. 2009. gada februāra nogalē Meteotek komandai no IES La Bisbalas skolas Katalonijā izdevās stratosfērā nogādāt laikapstākļu balonu, kas fotografēja Zemi un veica atmosfēras izpēti aptuveni 30 kilometru augstumā.

Skolotāja Jordi Fanals Oriol vadībā 18-19 gadus vecie studenti Gerard Marull Paretas, Sergi Saballs Vila, Marta­ Gasull Morcillo un Jaume Puigmiquel Casamort uzbūvēja instrumentu, kuru nosūtīja stratosfērā ar aptuveni 30 latus vērtu lateksa balonu.

"Mēs esam ļoti apmierināti ar rezultātiem, īpaši fotogrāfijām," pastāstīja komandas vadītājs, 18 gadus vecais Gerard Marull. "Mūsu izmantotais balons tika piepildīts ar hēliju un svēra tikai pusotru kilogramu. Tā celtspēja bija pietiekama, lai stratosfērā nogādātu instrumentus un pielāgotu Nikon fotokameru."

Studenti vēroja kā balons pārvietojas, izmantojot Google Earth un radio raidītāju. "Mēs nolasījām rādītājus un atzīmējām trajektoriju, izmantojot Google Earth," teica Gerard Marull. "Aptuveni 30 kilometru augstumā balons zaudēja celtspēju un instrumenti nolaidās atpakaļ uz Zemes."

Balons kopumā lidoja 2 stundas un 10 minūtes, nolidojot aptuveni 38 kilometru lielu attālumu no starta laukuma. Tas sasniedza aptuveni 30 kilometru augstumu, pārdzīvoja 100 km/h ātras vēja brāzmas un -54oC stindzinošu aukstumu.

Ar fotoattēliem un pārējo informāciju var iepazīties Meteotek blogāThe Big Picture lapā un Flickr attēlu vietnē (#1#2#3).

Nenoliedzami, ļoti interesants pojekts, kādu būtu iespējams īstenot arī Latvijā. StarSpace katrā ziņā atbalstītu šādu avantūru.

Telegraph.co.uk (ziņu iesūtīja Predators), attēli no Meteotek

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: