ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Atklāj asteroīdus ar Asteroid Zoo


Publicēts: 30.06.2014

Sapņo kļūt par atklājēju, taču pieticīgais aprīkojums, nelabvēlīgās Latvijas debesis un laikapstākļi šādu iespēju tuvina nullei? Nevajag mest okulārus krūmos vai nodot teleskopa montējumu metāllūžņos. Tie noteikti vēl noderēs astronomijas apgūšanai un dvēseles priecēšanai. Taču, lai kļūtu par atklājēju, nemaz nav nepieciešams pašam būvēt milzīgu observatoriju vai gadiem gaidīt, lai iegūtu individuālu pieeju kādam smalkam teleskopam.

Mūsdienu informācijas laikmetā ir iespējams izplatīt attēlus miljoniem lietotāju. Un kāpēc gan neizmantot šo resursu kam lietderīgam? Līdzīgi kā sociālajos tīklos ievietotajiem attēliem ir iespējams attēlos atzīmēt sev pazīstamas sejas, kāpēc gan nevarētu arī agrāk uzņemtajos debesu attēlos atzīmēt atpazīstamus objektus, piemēram, asteroīdus?

Tieši šādu sistēmu ir izveidojusi „Zooniverse” komanda, kura jau ir izveidojusi publiski pieejamu sistēmu citplanētu identificēšanai, galaktiku klasificēšanai un citiem projektiem, kas skar astronomijas, klimata izpētes, bioloģijas un citas jomas. Vairāk par „Zooniverse” skatīt https://www.zooniverse.org/

„Asteroid Zoo” projektā ir publiskoti attēli no „Catalina Sky Survey” programmas, kas savulaik tika speciāli izveidota Zemei bīstamo asteroīdu identificēšanai. Programams ietvaros tika analizēti galvenokārt divu uz Zemes bāzētu teleskopu dati. „Catalina Sky Survey” programmas ietvaros ir atklāti aptuveni 11 000 Zemei tuvie asteroīdi.

„Asteroid Zoo” projekts vēlas paplašināt profesionālo astronomu paveikto darbu un izmantot milzīgu skaitu entuziastu potenciālu, lai atklātu līdz šim vēl nezināmus asteroīdus. Jāpiebilst, ka viens no projekta iniciatoriem ir organizācija „Planetary Resources”, kuras dibinātāju vīzija ir reālu misiju nosūtīšana uz asteroīdiem noderīgu resursu iegūšanai.

Tātad, kas jādara, lai kļūtu par asteroīda atklājēju? Jāatver mājas lapa http://www.asteroidzoo.org/, jāreģistrējas, ja vēlaties, lai jūsu vārds figurētu atklājēju sarakstā. Pēc tam jāiepazīstas ar īsu un saprotamu sistēmas lietošanas instrukciju – un varat sākt darbu pie objektu identificēšanas. Sistēma piedāvā dažādos laikos uzņemtus debesu apgabalu attēlus, un jūsu uzdevums ir vizuāli salīdzināt attēlus un pievērst uzmanību atsevišķiem punktiņiem, kuri parādās tikai atsevišķos viena debesu apgabala attēlos. Ir iespējams ieslēgt arī kustīgu režīmu, lai pamanītu objektus, kuri pārvietojas uz nekustīga zvaigžņu fona. Protams, ne visi punktiņi būs asteroīdi. Būs arī dažādi artefakti – pikseļu kropļojumi, kosmisko staru izraisīti traucējumu utt. Katra no šim parādībām jums ir attēlā jāatzīmē ar peles klikšķi. Šāda asteroīdu meklēšana datorlietotājam kļūst par sava veida datorspēli, ko var spēlēt arī uz planšetdatora vai viedtālruņa. Tikai atšķirībā no parastām atkarību raisošām un prātu notrulinošām datorspēlēm, šī sistēma dod pienesumu zinātnei  un ļauj ikvienam sajusties kā īstam zinātniekam.

„Asteroid Zoo” projekta ieguvums ir ne tikai pašu asteroīdu atklāšana, bet arī ieguldījums automatizētu metožu un algoritmu izstrādē nākotnē automātiskai attēlu analīzei. Lai arī šobrīd eksistē sistēmas automatizētai datu apstrādei, tomēr cilvēka prāts ir unikāls mehānisms vizuālo datu apstrādē, ko automātiskās sistēmas nespēj simtprocentīgi atdarināt.

Rakstu sagatavoja Andis Zariņš

Komentāri

  1. Andis tieši 1.07.2014 domāja šādi:

    Esmu iegājis azartā, laikam šitā lieta arī var izraisīt atkarību :)
    Pagaidām gan neesmu identificējis nevienu potenciāli jaunu asteroīdu, visi 7 kandidāti izrādījās jau zināmi, bet vienalga - pulss paātrinās pie katra kustīga objekta attēlos.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: